Kombit-direktør: Nu vil vi gennemtrevle KMD's priser

Kombit's direktør glæder sig i dette brev over at have fået prisoplysninger af KMD. Nu skal prisundersøgelser iværksættes.

Artikel top billede

Foto: Carlos Paes (Foto: Carlos Paes)

Læs også: KMD hårdt presset: Udleverer sine priser.

I et brev dateret den 31. maj 2012 sender Kombit´s direktør Hans Berthelsen beskeden om, at Kombit nu har fået de ønskede priser tilsendt fra KMD.

Igennem længere tid har parterne været i totterne på hinanden.

Men nu skulle striden altså være bilagt.

I brevet til landets kommuner skriver Kombit, at man nu vil iværksætte en række prisundersøgelser.

Blandt andet vil man undersøge om der sker dobbeltbetaling til KMD.

Herunder kan du læse brevet i sin fulde længde.

31. maj 2012 

KOMBIT har modtaget data fra KMD 

 
KOMBIT har i dag modtaget det datamateriale, som var omdrejningspunktet for den voldgift, som KOMBIT, KL og 10 kommuner tog skridt til at indlede imod KMD. 

Endvidere er KMD nu indforstået med, at kommunerne mellem hinanden udveksler pris - og mædgdeoplysninger vedrørende it-løsninger på monopol-området.

Endelig er KMD indforstået med, at deres fortrolighedsbestemmelser ikke gælder i forhold til de rådgivere, som en kommune måtte gøre brug af, herunder KOMBIT.

Det indebærer, at KOMBIT kan udfylde den rolle vi har ønsket og dermed sikre et samlet overblik over betalinger på monopolområdet.

Til den opgave indhentede KOMBIT i 2011 bemyndigelser fra alle kommuner i henhold tilo modtagelse, behandling og opbevaringen af kommunernes prisoplysninger vedrørende monopolområdet.

I den forbindelse afgav KOMBIT en fortrolighedserklaræing til alle kommuner.

Som konsekvens heraf udformede KOMBIT samtidig en it-sikkerhedspolitik.

KMD har nu haft mulighed for at se denne it-sikkerhedspolitik, hvilket betyder, at KMD nu ikke længere anser KOMBITs rolle som en et konkurrenceretsligt spørgsmål.

KOMBIT har derfor i dag over for de 10 kommuner og KL tilkendegivet den opfattelse, at der ikke længere er grundlag for den påbegyndte voldgiftssag.

Derimod kan vi nu endelig komme videre i arbejdet med at etablere en baseline for UDK-opgaverne samt etablere en samlet overvågning af betalinger til KMD, således at dobbeltbetalinger kan undgås.

KOMBIT kan også nu få sat gang i prisundersøgelsern af 11 kommuner, hvor vi undersøger prisstigninger på monopolområdet fra 2009 til 2011.

I den kommende tid til det vise sig, om vi får behov for at anmode yderligere kommuner om pris - og mægdeoplysninger.

Skulle prisundersøgelsen vise, at KMD har udsat kommunernes for uretmæssige prisstigninger, så vil KOMBIT sammen med den enkelte kommune rejse krav om tilbagebetaling.

Vi vil fremadrettet holde dig orienteret om den igangværende prisundersøgelse.

Brevets side 2

Såfremt du har spørgsmål til dette brev, skal du være velkommen til at kontakte Louise Dalby eller Felmming Hartwich.

Med venlig hilsen
Hans Berthelsen
Administrerende direktør

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura