Kombit-direktør: Nu vil vi gennemtrevle KMD's priser

Kombit's direktør glæder sig i dette brev over at have fået prisoplysninger af KMD. Nu skal prisundersøgelser iværksættes.

Artikel top billede

Foto: Carlos Paes (Foto: Carlos Paes)

Læs også: KMD hårdt presset: Udleverer sine priser.

I et brev dateret den 31. maj 2012 sender Kombit´s direktør Hans Berthelsen beskeden om, at Kombit nu har fået de ønskede priser tilsendt fra KMD.

Igennem længere tid har parterne været i totterne på hinanden.

Men nu skulle striden altså være bilagt.

I brevet til landets kommuner skriver Kombit, at man nu vil iværksætte en række prisundersøgelser.

Blandt andet vil man undersøge om der sker dobbeltbetaling til KMD.

Herunder kan du læse brevet i sin fulde længde.

31. maj 2012 

KOMBIT har modtaget data fra KMD 

 
KOMBIT har i dag modtaget det datamateriale, som var omdrejningspunktet for den voldgift, som KOMBIT, KL og 10 kommuner tog skridt til at indlede imod KMD. 

Endvidere er KMD nu indforstået med, at kommunerne mellem hinanden udveksler pris - og mædgdeoplysninger vedrørende it-løsninger på monopol-området.

Endelig er KMD indforstået med, at deres fortrolighedsbestemmelser ikke gælder i forhold til de rådgivere, som en kommune måtte gøre brug af, herunder KOMBIT.

Det indebærer, at KOMBIT kan udfylde den rolle vi har ønsket og dermed sikre et samlet overblik over betalinger på monopolområdet.

Til den opgave indhentede KOMBIT i 2011 bemyndigelser fra alle kommuner i henhold tilo modtagelse, behandling og opbevaringen af kommunernes prisoplysninger vedrørende monopolområdet.

I den forbindelse afgav KOMBIT en fortrolighedserklaræing til alle kommuner.

Som konsekvens heraf udformede KOMBIT samtidig en it-sikkerhedspolitik.

KMD har nu haft mulighed for at se denne it-sikkerhedspolitik, hvilket betyder, at KMD nu ikke længere anser KOMBITs rolle som en et konkurrenceretsligt spørgsmål.

KOMBIT har derfor i dag over for de 10 kommuner og KL tilkendegivet den opfattelse, at der ikke længere er grundlag for den påbegyndte voldgiftssag.

Derimod kan vi nu endelig komme videre i arbejdet med at etablere en baseline for UDK-opgaverne samt etablere en samlet overvågning af betalinger til KMD, således at dobbeltbetalinger kan undgås.

KOMBIT kan også nu få sat gang i prisundersøgelsern af 11 kommuner, hvor vi undersøger prisstigninger på monopolområdet fra 2009 til 2011.

I den kommende tid til det vise sig, om vi får behov for at anmode yderligere kommuner om pris - og mægdeoplysninger.

Skulle prisundersøgelsen vise, at KMD har udsat kommunernes for uretmæssige prisstigninger, så vil KOMBIT sammen med den enkelte kommune rejse krav om tilbagebetaling.

Vi vil fremadrettet holde dig orienteret om den igangværende prisundersøgelse.

Brevets side 2

Såfremt du har spørgsmål til dette brev, skal du være velkommen til at kontakte Louise Dalby eller Felmming Hartwich.

Med venlig hilsen
Hans Berthelsen
Administrerende direktør

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job