Nasdaq vil betale vrede Facebook-aktionærer

Efter it-tumult under børsnoteringen af Facebook åbner Nasdaq-børsen nu for, at de vrede aktionærer kan få kompensation.

Artikel top billede

Læs også:

Banker mistænkes for fup i Facebook-børsnotering

Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut

Børsnoteringen af det sociale netværk Facebook har ikke fået mange "iLike" fra de aktionærer, der mistede store summer, da selskabet faldt meget hurtigt i værdi.

Nu vil Nasdaq OMX Group imidlertid øremærke 40 millioner dollar, omkring 244 millioner kroner, til de aktionærer, hvis handler kom i klemme på grund af it-bøvl under børsnoteringen.

Blomberg skriver, at Nasdaq vil udbetale godt 84 millioner kroner i kontanter, mens resten af pengene vil blive udbetalt i form af nedsatte handelsgebyrer.

En broker, Knight Capital, siger dog ifølge nyhedsbureauet AP, at kompensationen slet ikke er stor nok.

Facebook gik på børsen den 18. maj, men åbningen blev blandt andet forsinket en halv time og var generelt ramt af it-problemer på førstedagen.

Mange aktionærer kunne derfor ikke komme til at købe aktierne hurtigt og så sælge senere på dagen, sådan som de ellers ønskede.

Det er endnu uvist om Nasdaqs kompensation-forslag bliver godkendt af de amerikanske myndigheder. 

Læs også:

Banker mistænkes for fup i Facebook-børsnotering

Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job