Nasdaq vil betale vrede Facebook-aktionærer

Efter it-tumult under børsnoteringen af Facebook åbner Nasdaq-børsen nu for, at de vrede aktionærer kan få kompensation.

Artikel top billede

Læs også:

Banker mistænkes for fup i Facebook-børsnotering

Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut

Børsnoteringen af det sociale netværk Facebook har ikke fået mange "iLike" fra de aktionærer, der mistede store summer, da selskabet faldt meget hurtigt i værdi.

Nu vil Nasdaq OMX Group imidlertid øremærke 40 millioner dollar, omkring 244 millioner kroner, til de aktionærer, hvis handler kom i klemme på grund af it-bøvl under børsnoteringen.

Blomberg skriver, at Nasdaq vil udbetale godt 84 millioner kroner i kontanter, mens resten af pengene vil blive udbetalt i form af nedsatte handelsgebyrer.

En broker, Knight Capital, siger dog ifølge nyhedsbureauet AP, at kompensationen slet ikke er stor nok.

Facebook gik på børsen den 18. maj, men åbningen blev blandt andet forsinket en halv time og var generelt ramt af it-problemer på førstedagen.

Mange aktionærer kunne derfor ikke komme til at købe aktierne hurtigt og så sælge senere på dagen, sådan som de ellers ønskede.

Det er endnu uvist om Nasdaqs kompensation-forslag bliver godkendt af de amerikanske myndigheder. 

Læs også:

Banker mistænkes for fup i Facebook-børsnotering

Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo