Nasdaq vil betale vrede Facebook-aktionærer

Efter it-tumult under børsnoteringen af Facebook åbner Nasdaq-børsen nu for, at de vrede aktionærer kan få kompensation.

Artikel top billede

Læs også:

Banker mistænkes for fup i Facebook-børsnotering

Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut

Børsnoteringen af det sociale netværk Facebook har ikke fået mange "iLike" fra de aktionærer, der mistede store summer, da selskabet faldt meget hurtigt i værdi.

Nu vil Nasdaq OMX Group imidlertid øremærke 40 millioner dollar, omkring 244 millioner kroner, til de aktionærer, hvis handler kom i klemme på grund af it-bøvl under børsnoteringen.

Blomberg skriver, at Nasdaq vil udbetale godt 84 millioner kroner i kontanter, mens resten af pengene vil blive udbetalt i form af nedsatte handelsgebyrer.

En broker, Knight Capital, siger dog ifølge nyhedsbureauet AP, at kompensationen slet ikke er stor nok.

Facebook gik på børsen den 18. maj, men åbningen blev blandt andet forsinket en halv time og var generelt ramt af it-problemer på førstedagen.

Mange aktionærer kunne derfor ikke komme til at købe aktierne hurtigt og så sælge senere på dagen, sådan som de ellers ønskede.

Det er endnu uvist om Nasdaqs kompensation-forslag bliver godkendt af de amerikanske myndigheder. 

Læs også:

Banker mistænkes for fup i Facebook-børsnotering

Derfor har Facebook allerede mistet milliarder i værdi

Kæmpe it-koks i kulissen til Facebooks børsdebut

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank