Microsoft på vej med kæmpe-rettelse til din pc

Microsoft på vej med kæmpeopdatering af din computer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil i imorgen tirsdag udsende syv sikkerhedsopdateringer - heriblandt tre kritiske - for at rette 28 fejl i Windows, Internet Explorer, Office og andre programmer fra porteføljen.

Denne måneds Patch Tuesday retter det største antal sårbarheder hidtil i år - 28 i alt.

I maj lukkede Microsoft 23 sikkerhedshuller.

Ud af de syv kommende sikkerhedsopdateringer har Microsoft kategoriseret tre som kritiske, hvilket er den højeste trusselsvurdering i selskabets firetrins-system, mens de resterende fire kategoriseres som vigtige, hvilket er den næsthøjeste trusselsvurdering.

Alle understøttede versioner

En af opdateringerne vil være af alle understøttede versioner af Internet Explorer lige fra den 11 år gamle Internet Explorer 6 til Internet Explorer 9 fra sidste år.

Fire af opdateringerne retter fejl i Windows, mens de resterende to lukker sårbarheder i alle versioner af Office til Windows samt ERP-produktet Dynamics AX 2012.

Storms fremhæver, at opdateringen af Internet Explorer, der angives i forhåndsmeddelelsen som en af de kritiske bulletiner, sandsynligvis er den af alle syv opdateringer, det er vigtigst for brugerne at installere.

"Det er den, der er mest oplagt at udrulle først," siger Storms med det almindeligt anerkendte ræsonnement blandt sikkerhedseksperter, at man som regel retter browseren som det første, fordi browsere bruges så enormt meget og kan angribes fra så mange kanter.

Det mener også Marcus Carey, der er sikkerhedsanalytiker hos Rapid7:

"Browser-angreb giver mest valuta for pengene."

Storms regner med, at opdateringen af Internet Explorer vil indeholde en rettelse af en eller flere af de fejl, der i år blev udnyttet af et fransk sikkerhedsfirma til at hacke browseren ved hackerkonkurrencen Pwn2Own, hvor sikkerhedseksperter konkurrerer om at udnytte sårbarheder i software for pengepræmier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S