Microsoft på vej med kæmpe-rettelse til din pc

Microsoft på vej med kæmpeopdatering af din computer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil i imorgen tirsdag udsende syv sikkerhedsopdateringer - heriblandt tre kritiske - for at rette 28 fejl i Windows, Internet Explorer, Office og andre programmer fra porteføljen.

Denne måneds Patch Tuesday retter det største antal sårbarheder hidtil i år - 28 i alt.

I maj lukkede Microsoft 23 sikkerhedshuller.

Ud af de syv kommende sikkerhedsopdateringer har Microsoft kategoriseret tre som kritiske, hvilket er den højeste trusselsvurdering i selskabets firetrins-system, mens de resterende fire kategoriseres som vigtige, hvilket er den næsthøjeste trusselsvurdering.

Alle understøttede versioner

En af opdateringerne vil være af alle understøttede versioner af Internet Explorer lige fra den 11 år gamle Internet Explorer 6 til Internet Explorer 9 fra sidste år.

Fire af opdateringerne retter fejl i Windows, mens de resterende to lukker sårbarheder i alle versioner af Office til Windows samt ERP-produktet Dynamics AX 2012.

Storms fremhæver, at opdateringen af Internet Explorer, der angives i forhåndsmeddelelsen som en af de kritiske bulletiner, sandsynligvis er den af alle syv opdateringer, det er vigtigst for brugerne at installere.

"Det er den, der er mest oplagt at udrulle først," siger Storms med det almindeligt anerkendte ræsonnement blandt sikkerhedseksperter, at man som regel retter browseren som det første, fordi browsere bruges så enormt meget og kan angribes fra så mange kanter.

Det mener også Marcus Carey, der er sikkerhedsanalytiker hos Rapid7:

"Browser-angreb giver mest valuta for pengene."

Storms regner med, at opdateringen af Internet Explorer vil indeholde en rettelse af en eller flere af de fejl, der i år blev udnyttet af et fransk sikkerhedsfirma til at hacke browseren ved hackerkonkurrencen Pwn2Own, hvor sikkerhedseksperter konkurrerer om at udnytte sårbarheder i software for pengepræmier.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg