Artikel top billede

Microsoft på vej med kæmpe-rettelse til din pc

Microsoft på vej med kæmpeopdatering af din computer.

Computerworld News Service: Microsoft vil i imorgen tirsdag udsende syv sikkerhedsopdateringer - heriblandt tre kritiske - for at rette 28 fejl i Windows, Internet Explorer, Office og andre programmer fra porteføljen.

Denne måneds Patch Tuesday retter det største antal sårbarheder hidtil i år - 28 i alt.

I maj lukkede Microsoft 23 sikkerhedshuller.

Ud af de syv kommende sikkerhedsopdateringer har Microsoft kategoriseret tre som kritiske, hvilket er den højeste trusselsvurdering i selskabets firetrins-system, mens de resterende fire kategoriseres som vigtige, hvilket er den næsthøjeste trusselsvurdering.

Alle understøttede versioner

En af opdateringerne vil være af alle understøttede versioner af Internet Explorer lige fra den 11 år gamle Internet Explorer 6 til Internet Explorer 9 fra sidste år.

Fire af opdateringerne retter fejl i Windows, mens de resterende to lukker sårbarheder i alle versioner af Office til Windows samt ERP-produktet Dynamics AX 2012.

Storms fremhæver, at opdateringen af Internet Explorer, der angives i forhåndsmeddelelsen som en af de kritiske bulletiner, sandsynligvis er den af alle syv opdateringer, det er vigtigst for brugerne at installere.

"Det er den, der er mest oplagt at udrulle først," siger Storms med det almindeligt anerkendte ræsonnement blandt sikkerhedseksperter, at man som regel retter browseren som det første, fordi browsere bruges så enormt meget og kan angribes fra så mange kanter.

Det mener også Marcus Carey, der er sikkerhedsanalytiker hos Rapid7:

"Browser-angreb giver mest valuta for pengene."

Storms regner med, at opdateringen af Internet Explorer vil indeholde en rettelse af en eller flere af de fejl, der i år blev udnyttet af et fransk sikkerhedsfirma til at hacke browseren ved hackerkonkurrencen Pwn2Own, hvor sikkerhedseksperter konkurrerer om at udnytte sårbarheder i software for pengepræmier.

Oversat af Thomas Bøndergaard




IT-JOB

Solar Danmark A/S

Data Engineer

Netcompany A/S

Test Consultant

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere