Dansk it-iværksætter: Her er det værste ved Kina

Han har opbygget en stor it-virksomhed i Kina. Se her, hvad dansk it-iværksætter mener er det sværeste i det kinesiske marked.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Læs også: Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina

It-direktør  og iværksætter Niels Eskildsen fra Chinasoft, der flyttede til Kina i 2006, og i dag har 40 ansatte i firmaet, fortæller her, at livet som erhvervsmand i Kina ikke er lutter lagkage.

"Den største barriere, når man starter virksomhed i Kina, er sproget," lyder det fra Niels Eskildsen.

"Når man opretter virksomhed, er der mange dokumenter, som skal laves, og det foregår alt sammen på kinesisk," fortæller Niels Eskildsen, der sammen med makkeren Jens Henne Hansen har været igennem den proces.

Derfor kan sprogbarriererne i starten virker uoverstigelige.

"Hvis man ikke kender sproget, kan dette være et stort problem, og hele processen kan blive uoverskuelig."

"Her gælder det om at finde en god advokat som man føler sig tryg ved, og som kan guide en gennem forløbet," lyder rådet fra it-direktøren til andre.

Dog har de to stiftere af Chinasoft selv kunnet omgå noget af barrieren, da Niels Eskildsen blandt andet kom til landet for at studere kinesisk.

"Vi har haft stor fordel af, at vi taler flydende kinesisk, hvilket helt sikkert har sparet os mange frustrationer," fortæller Niels Eskildsen.

Bureaukrati monster

En anden barriere er det store lands bureakrati.

"I det hele taget er der meget bureaukrati i Kina, hvilket kan gøre det besværligt at drive virksomhed."

"Kina har dog meget fokus på at tiltrække udenlandske it-virksomheder, da det er en industri, de satser meget på."

"Dette gør, at det er lettere sammenlignet med mange andre brancher," vurderer it-direktøren.

En anden stor udfordring er kulturforskellen mellem Danmark og Kina, forklarer Niels Eskildsen.

"Ting foregår meget anderledes her, og det er noget, man skal være specielt opmærksom på i forhold til ledelse."

"Effektive bonussystemer er alfa omega for at drive en succesfuld virksomhed med kinesiske ansatte," lyder det fra Niels Eskildsen.

Han har i punktform opstillet de fem værste ting ved at være it-iværksætter i Kina herunder.

Læs også:

Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina.

Dansk it-iværksætter: Her er de bedste ting ved Kina.

Her er de fem værste ting

It-direktør Niels Eskildesen beskriver her i punktfom de fem værste ting ved at være it-iværksætter i Kina.

- Dårlig internet forbindelse til Europa

- Dårlige hosting faciliteter.
Derfor hoster vi alle sites i enten Hong Kong eller Danmark alt afhængigt af, hvor brugerne befinder sig.

- The Great Firewall of China.
Mange websites er blokeret. Blandt andet Facebook, Twitter og enkelte Google services.

- Høje etableringsomkostninger.

- I forhold til kinesiske kunder kan selve salgsprocessen være meget lang og besværlig sammenlignet med, hvad vi kender fra Danmark. Man skal ofte skabe sociale relationer til folk før de bliver kunder.

Læs også:

Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina.

Dansk it-iværksætter: Her er de bedste ting ved Kina.

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S