Dansk app-mand: Derfor er vi rejst til Apples WWDC

Dansk app-udvikler er med på Apples WWDC i San Francisco. Her er hans foreløbige oplevelser på den store Apple-konference.

Artikel top billede

Foto: Ronni Eggeris

Læs også:

Fra køen til WWDC 2012 Keynote

Apple-præsentation: Her er Apples nye produkter.

Danske Ole Gammelgaard Poulsen er en blandt titusindvis af udviklere, der i denne uge holder et ekstra vågent øje med Apple i forbindelse med selskabets årlige
udvikler-konference, WWDC.

Han sikrede sig billet til WWDC 2012 og er dermed en af de omkring 5.000 personer, der rent faktisk deltager på selve konferencen i San Francisco.

Som medstifter af Shape, der udvikler applikationer til blandt iOS og Android, har han nogle helt særlige forventninger til konferencen.

Hvad ser du mest frem til ved dette års WWDC?

"At møde alle de andre udviklere som til daglig sidder og nørder med de samme ting som en selv. Mange af dem kender man fra Twitter, Stackoverflow og diverse blogs, og så er det jo bare sjovt at mødes med dem i virkeligheden."

"I år er der rekordmange danskere som er taget til San Francisco for at være med. Jeg har mødt cirka 20 allerede."

Hvad håber du rent fagligt at få ud af konferencen?

"Det giver en rigtig god forståelse af de nye frameworks og API'er, når man får det forklaret af de ingeniører, som rent faktisk har lavet dem. Der er også såkaldte lab sessions, hvor man på tomandshånd kan snakke med en specialiseret Apple-ingeniør og et specifikt problem, man har med sin kode. I år kan man også møde Apple berygtede App Review Team."

"Derudover er det også enormt motiverende at være med og høre om alle de nye teknologier. Så man får lyst til at lave endnu bedre apps selv."

Hvordan er stemningen blandt I udviklere derovre?

"Stemningen er rigtig god. Alle er spændte på, hvad der venter og hvilke nye teknologier, vi får. I køen møder man rigtig mange programmerer fra hele verden."

Sidste år leverede Steve Jobs keynoten - det kan han jo desværre ikke i år. Hvad betyder det for dig som udvikler?

"Sidste år var helt særligt, fordi det var sidste gang med Steve Jobs. Det var fantastisk at opleve ham, men jeg er sikker på, at Tim Cook og co. sagtens kan håndtere det store ansvar, som de har overtaget."

Hvor længe fortsætter det markante fokus på apps - browser-løsningerne kan jo mere og mere?

"Jeg tror, apps vil spille en større og større rolle. De kan give en meget bedre brugeroplevelse og er hurtigere. I mine øjne vil apps leve side om side med mobile websites i lang tid." 

"Mange programmører foretrækker at arbejde med den teknologi, som de allerede kender, frem for at sætte sig ind i den teknologi, som fungerer bedst på platformen. Det kan sjældent betale sig i det lange løb."

Læs mere om WWDC

Ole Gammelgaard Poulsen skriver sammen med sin kollega Philip Bruce Apps-bloggen på Computerworld.

I de kommende dage skriver de om deres oplevelser på Apples WWDC 2012.

Læs det første indlæg her.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Incident og problem manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Customer Support Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S