Atea fyrer folk efter overtagelse af opgaver fra CSC

Atea fyrer massevis af medarbejdere efter selskabet har overtaget et antal ansatte fra CSC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Service-giganten Atea har fyret 26 medarbejdere som følge af Tata TCS' overtagelse af TDC-kontrakter for flere milliarder kroner fra CSC.

I forbindelse med virksomhedsoverdragelsen blev Atea underleverandør for det indiske kæmpeselskab og overtog et antal medarbejdere fra CSC. 

Det har givet dobbelt kapacitet på en række områder, fortæller administrerende direktør Lars Johansson, der ikke ønsker at oplyse, hvor stor en del af de fyrede som er fra CSC.

Han betragter alle firmaets ansatte som Atea-medarbejdere, der behandles ens, uanset om de er nye, eller har været der i længere tid.

Tilpasning

"Vi foretager en organisatorisk tilpasning for at hente nogle synergier. I den forbindelse opsiger vi 26 medarbejdere, og der er nogle CSC-ansatte imellem, men for os er de jo Atea-medarbejdere," siger han.   

Dermed er der ifølge direktøren ikke tale om, at 26 tidligere CSC-medarbejdere bliver sat på gaden et par måneder efter overtagelsen.

Atea har i stedet kigget på hele flokken af medarbejdere og vurderet, hvem der skulle undværes.

"Det garanterer jeg for. Jeg har været meget opmærksom på, at det ikke, i gåseøjne, er dem det går ud over," siger Lars Johansson, der mener at fyringer altid er trælse for de ramte og for virksomheden.

Han fortæller, at der ikke er specifikke uddannelsestyper eller fagområder, der bliver ramt.

Ikke massefyring

Atea har med omkring 1.500 medarbejdere kunnet gennemføre afskedigelserne af de 26 medarbejdere og undgået lov om masseafskedigelser.

Medarbejderne er ifølge Lars Johansson ikke fritstillet, men fortsætter perioden ud, indtil deres opsigelselse, hvorfor tidspunktet for sidste arbejdsdag er individuel.

Både CSC og IBM har i løbet af kort tid ligesom Atea fyret store flokke af it-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem

[b]CSC-ansatte tygger på frivillige fratrædelsesvilkår[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S