Skræmte: Flere it-folk tegner forsikring mod fyring

En særlig begivenhed satte gang i stigningen af antallet af it-folk, der tegner forsikringer imod fyringer, oplyser fagforening.

Artikel top billede

Hos it-fagforeningen Prosa tilbyder man en såkaldt lønforsikring, der populært sagt forsikrer dig imod en fyring.

Nemlig ved at man får udbetalt en procentdel af ens løn i en periode efter man måtte være blevet fyret.

"Jeg må ikke opgive de konkrete tal for ordningen af forretningsmæssige årsager, men jeg kan se, at der skete en stigning i antallet af tegnede forsikringer fra sommeren sidste år, i kølvandet op konflikten på CSC," fortæller formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Lønforsikringer tilbydes af en stribe forsikringsselskaber og fagforbund, hvor betingelser og priser varierer.

Bedre dækning

Stigningen hos Prosa "har holdt sig siden, og der er kommet flere og flere ind i ordningen", oplyser Niels Bertelsen.

Formanden peger på, at der bliver fyret mange it-folk i øjeblikket. Således er CSC-folk, IBM-folk og Tata-folk blandt andet blevet fyret for nylig.

"Derfor er det godt, at vi faktisk kan tilbyde medlemmerne en noget bedre dækning i tilfælde af ledighed," mener Niels Bertelsen.

Prisen ikke steget

Ifølge forsikringsselskabet, er det en velfungerende ordning, med støt tilgang hele tiden, og ordningen kører også godt økonomisk, så prisen på forsikringen er ikke steget, forklarer formanden videre.

Endelig oplyser Niels Bertelsen, at der i øjeblikket er under 20 medlemmer, der får udbetalinger gennem forsikringen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S