Skræmte: Flere it-folk tegner forsikring mod fyring

En særlig begivenhed satte gang i stigningen af antallet af it-folk, der tegner forsikringer imod fyringer, oplyser fagforening.

Artikel top billede

Hos it-fagforeningen Prosa tilbyder man en såkaldt lønforsikring, der populært sagt forsikrer dig imod en fyring.

Nemlig ved at man får udbetalt en procentdel af ens løn i en periode efter man måtte være blevet fyret.

"Jeg må ikke opgive de konkrete tal for ordningen af forretningsmæssige årsager, men jeg kan se, at der skete en stigning i antallet af tegnede forsikringer fra sommeren sidste år, i kølvandet op konflikten på CSC," fortæller formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Lønforsikringer tilbydes af en stribe forsikringsselskaber og fagforbund, hvor betingelser og priser varierer.

Bedre dækning

Stigningen hos Prosa "har holdt sig siden, og der er kommet flere og flere ind i ordningen", oplyser Niels Bertelsen.

Formanden peger på, at der bliver fyret mange it-folk i øjeblikket. Således er CSC-folk, IBM-folk og Tata-folk blandt andet blevet fyret for nylig.

"Derfor er det godt, at vi faktisk kan tilbyde medlemmerne en noget bedre dækning i tilfælde af ledighed," mener Niels Bertelsen.

Prisen ikke steget

Ifølge forsikringsselskabet, er det en velfungerende ordning, med støt tilgang hele tiden, og ordningen kører også godt økonomisk, så prisen på forsikringen er ikke steget, forklarer formanden videre.

Endelig oplyser Niels Bertelsen, at der i øjeblikket er under 20 medlemmer, der får udbetalinger gennem forsikringen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen