Skræmte: Flere it-folk tegner forsikring mod fyring

En særlig begivenhed satte gang i stigningen af antallet af it-folk, der tegner forsikringer imod fyringer, oplyser fagforening.

Artikel top billede

Hos it-fagforeningen Prosa tilbyder man en såkaldt lønforsikring, der populært sagt forsikrer dig imod en fyring.

Nemlig ved at man får udbetalt en procentdel af ens løn i en periode efter man måtte være blevet fyret.

"Jeg må ikke opgive de konkrete tal for ordningen af forretningsmæssige årsager, men jeg kan se, at der skete en stigning i antallet af tegnede forsikringer fra sommeren sidste år, i kølvandet op konflikten på CSC," fortæller formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Lønforsikringer tilbydes af en stribe forsikringsselskaber og fagforbund, hvor betingelser og priser varierer.

Bedre dækning

Stigningen hos Prosa "har holdt sig siden, og der er kommet flere og flere ind i ordningen", oplyser Niels Bertelsen.

Formanden peger på, at der bliver fyret mange it-folk i øjeblikket. Således er CSC-folk, IBM-folk og Tata-folk blandt andet blevet fyret for nylig.

"Derfor er det godt, at vi faktisk kan tilbyde medlemmerne en noget bedre dækning i tilfælde af ledighed," mener Niels Bertelsen.

Prisen ikke steget

Ifølge forsikringsselskabet, er det en velfungerende ordning, med støt tilgang hele tiden, og ordningen kører også godt økonomisk, så prisen på forsikringen er ikke steget, forklarer formanden videre.

Endelig oplyser Niels Bertelsen, at der i øjeblikket er under 20 medlemmer, der får udbetalinger gennem forsikringen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-projektleder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S