Skræmte: Flere it-folk tegner forsikring mod fyring

En særlig begivenhed satte gang i stigningen af antallet af it-folk, der tegner forsikringer imod fyringer, oplyser fagforening.

Artikel top billede

Hos it-fagforeningen Prosa tilbyder man en såkaldt lønforsikring, der populært sagt forsikrer dig imod en fyring.

Nemlig ved at man får udbetalt en procentdel af ens løn i en periode efter man måtte være blevet fyret.

"Jeg må ikke opgive de konkrete tal for ordningen af forretningsmæssige årsager, men jeg kan se, at der skete en stigning i antallet af tegnede forsikringer fra sommeren sidste år, i kølvandet op konflikten på CSC," fortæller formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Lønforsikringer tilbydes af en stribe forsikringsselskaber og fagforbund, hvor betingelser og priser varierer.

Bedre dækning

Stigningen hos Prosa "har holdt sig siden, og der er kommet flere og flere ind i ordningen", oplyser Niels Bertelsen.

Formanden peger på, at der bliver fyret mange it-folk i øjeblikket. Således er CSC-folk, IBM-folk og Tata-folk blandt andet blevet fyret for nylig.

"Derfor er det godt, at vi faktisk kan tilbyde medlemmerne en noget bedre dækning i tilfælde af ledighed," mener Niels Bertelsen.

Prisen ikke steget

Ifølge forsikringsselskabet, er det en velfungerende ordning, med støt tilgang hele tiden, og ordningen kører også godt økonomisk, så prisen på forsikringen er ikke steget, forklarer formanden videre.

Endelig oplyser Niels Bertelsen, at der i øjeblikket er under 20 medlemmer, der får udbetalinger gennem forsikringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S