Skræmte: Flere it-folk tegner forsikring mod fyring

En særlig begivenhed satte gang i stigningen af antallet af it-folk, der tegner forsikringer imod fyringer, oplyser fagforening.

Artikel top billede

Hos it-fagforeningen Prosa tilbyder man en såkaldt lønforsikring, der populært sagt forsikrer dig imod en fyring.

Nemlig ved at man får udbetalt en procentdel af ens løn i en periode efter man måtte være blevet fyret.

"Jeg må ikke opgive de konkrete tal for ordningen af forretningsmæssige årsager, men jeg kan se, at der skete en stigning i antallet af tegnede forsikringer fra sommeren sidste år, i kølvandet op konflikten på CSC," fortæller formand Niels Bertelsen fra Prosa til Computerworld.

Lønforsikringer tilbydes af en stribe forsikringsselskaber og fagforbund, hvor betingelser og priser varierer.

Bedre dækning

Stigningen hos Prosa "har holdt sig siden, og der er kommet flere og flere ind i ordningen", oplyser Niels Bertelsen.

Formanden peger på, at der bliver fyret mange it-folk i øjeblikket. Således er CSC-folk, IBM-folk og Tata-folk blandt andet blevet fyret for nylig.

"Derfor er det godt, at vi faktisk kan tilbyde medlemmerne en noget bedre dækning i tilfælde af ledighed," mener Niels Bertelsen.

Prisen ikke steget

Ifølge forsikringsselskabet, er det en velfungerende ordning, med støt tilgang hele tiden, og ordningen kører også godt økonomisk, så prisen på forsikringen er ikke steget, forklarer formanden videre.

Endelig oplyser Niels Bertelsen, at der i øjeblikket er under 20 medlemmer, der får udbetalinger gennem forsikringen.

Annonce

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S