Googles nye Chrome OS: Her er den barske dom

Google har relanceret sit Chrome-styresystem sammen med forbedret computer-hardware. Se her, hvordan it-verdenen har modtaget systemet.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor halter det for Googles Chromebooks

Siden Google i foråret 2011 præsenterede styresystemet Chrome OS og de såkaldte Chromebooks, er der flere gange blevet stillet spørgsmål ved projektets kommercielle bæredygtighed.

Efter et salgsmæssigt sløjt første år kunne Google for et par uger siden præsentere en helt ny version af Chrome OS sammen med helt ny hardware fra Samsung.

"Med den nye brugergrænseflade kan du let finde og åbne apps og bruge dem sammen med din browser eller andre apps. Du kan udvælge ofte brugte apps, så du kan få hurtig adgang, vise mange vinduer ved siden af hinanden eller køre dine favorit-apps i fuldskærms-tilstand uden forstyrrelser," skrev Google i forbindelse med frigivelsen.

Med den seneste version af Chrome OS har Google ikke bare forbedret brugergrænsefladen, der er også blevet plads til forbedret offline-support, en ny medie-afspiller og et forbedret billedredigerings-program.

Den nye grænseflade i Chrome OS.

Sammen med ny, stærkere hardware fra partneren Samsung er der således tale om de hidtil mest komplette Chromebook-produkter.

"Vi har frigivet otte stabile opdateringer over det seneste år og tilføjet en række større funktioner og hundredvis af forbedringer til alle Chromebooks ved hjælp af vores problemfri auto-opdaterings-mekanisme. Der er meget mere på vej, så du skal bare læne dig tilbage og nyde fordelene ved den (altid) nye computer," skriver Google.

Sandheden er dog, at det endnu er ganske få brugere - primært nogle amerikanske undervisningsinstitutioner - der udgør kundebasen, og at Chrome OS til trods for den seneste, større opdatering har det svært.

Anmeldere tvivler: Hvem vil købe dem?

Læs også:

Derfor halter det for Googles Chromebooks

Blandt de forskellige tech-mediers anmeldelser af det nye Chrome OS på den nyeste hardware er der ikke megen vækkelse at spore.

"Den gode nyhed er, at Google har taget et halvfærdigt, eksperimenterende produkt og gjort et beundringsværdigt stykke arbejde for at fuldende det," lyder det hos Engadget.

Samtidig stilles der dog spørgsmål ved, om den almindelige forbruger vil være klar til at leve med de begrænsninger, der er i Chrome OS?

"Selv ultrabooks begynder at falde i pris og tilbyde nogle af de samme funktioner, der har gjort Chrome OS-enheder tiltalende, eksempelvis hurtige starttider."

Google tilbyder nu både en Chromebook og en Chromebox fra Samsung.

Walt Mossberg fra Wall Street Journal hæfter sig også ved, at der stadig er mange begrænsninger ved Google-platformen, eksempelvis at man jo ikke kan anvende populære applikationer som MS Office, iTunes og Firefox.

Og selvom der bestemt er positive ting at sige om Googles bud på et moderne styresystem - simpeltheden og cloud-tankegangen er et par af dem - så er det bare ikke nok.

"I det store hele vil jeg sige, at hvis du kun har budget til en enkelt computer, så er du bedre stillet med en Mac eller pc."

Næppe din primære computer

The Verge er mere positiv i sin anmeldelse.

"Den sidste version af Chromebook føltes simpelthen ikke færdig. Hardwaren kunne ikke følge med nogen form for tung brug, og softwaren føltes ikke optimeret."

"Nu har Google rettet op på stort set hele: Der er stort set ingen performance- eller stabilitets-problemer, og den eneste måde at skabe problemer på, er ved virkelig at forsøge på det."

"Men kan det være din primære computer, din produktivitets-maskine og din underholdnings-maskine? Jeg er ikke så sikker på det. Ikke i endnu i hvert fald," skriver The Verge.

Vi har anmeldt en tidligere version af Chromebook her, men har endnu ikke haft mulighed for at se nærmere på de nye modeller.

På næste side kan du se nærmere på den nye software og hardware. 

Læs også:

Derfor halter det for Googles Chromebooks

Video: Her er det nye Chrome OS

Se Googles præsentation af det nye Chrome OS her:

Se Tech Radars video om den nye Chromebook fra Samsung:

Læs også:

Derfor halter det for Googles Chromebooks

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks