Tidligere Jensby-selskab lever på kreditorers nåde

En kæmpe gæld hænger om halsen på it-investeringsselskabet JMI Invest, der netop har overbevist kreditorerne om yderligere tålmodighed.

Artikel top billede

I gamle dage kunne den tidligere it-rigmand Asger Jensby prale af en daglig indtægt på rundt regnet tre millioner kroner, som han på papiret hev hjem via ejerandelen af IT Factory.

I dag gælder helt andre forhold hos investeringsselskabet JMI Invest A/S, der fortsat kæmper med dønningerne fra den enorme it-skandale.

Af det det seneste regnskab for 2011, der er dateret 8. juni 2012 i Erhvervs - og Selskabsstyrelsen, fremgår det, at selskabet kun lever på kreditorers nåde.

Således har JMI Invest A/S kortfristede gældsforpligtelser på hele 404,8 millioner kroner. 

Aftale med alle kreditorer

"JMI Invest har i december 2008 lavet en samlet ordning med alle væsentlige kreditorer (Kreditoraftalen), der  har givet selskabet henstand med serviceringen af gældsposterne, for at sikre en kontrolleret og optimal afvikling af porteføljeselskaberne," står der i regnskabet.

"Aftalen er i foråret 2010 forlænget til foreløbig udgangen af 2012. Det er ledelsens klare forventning, at kreditorerne vil forlænge aftalen i forbindelse med kreditormøde i juni 2012 - foreløbig til udgangen af 2013," skriver selskabet i regnskabet.

Ejer flere it-selskaber

Ergo skal det på et møde i denne måned afgøres om selskabet får yderligere en frist til at afhænde investeringerne.
 
I øvrigt fremgår det af regnskabet, at "gæld under kreditoraftalen" udgør 401 millioner kroner.

Sidste år var de store gældsforpligtelser at finde under "langfristede gældsforpligtelser".

Under JMI Invest-koncernen findes en stribe Aps-selskaber, der hver især ejer dele af forskellige it-selskaber.

Ifølge regnskabet ejer JMI-selskaber således dele af følgende selskaber: IntraMed A/S, Folia A/S, Scriptor A/S, Mathisen A/S, Partner Finans DK A/S Skandiaweb A/S Apps People A/S og Digital Finans A/S.

Fortsat tålmodighed hos kreditorer

Hos Bech og Bruun-advokat Ole Borch, der står i spidsen for selskabets videre forløb og formelt sidder som formand for bestyrelsen, oplyser, at kreditorerne har indvilliget i en forlængelse.

"JMI Invest har orienteret sine kreditorer om, at givet det aktuelle svære miljø for virksomhedssalg, vil det være til kreditorernes fordel at udvise tålmodighed fremfor at forcere et salg. Det har kreditorerne taget til efterretning," lyder det fra Ole Borch til Computerworld.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S