Salg af storage-software mister pusten

Væksten i markedet er på det laveste niveau siden 2009

Artikel top billede

Computerworld News Service: Salget af storage-software oplever den ringeste vækst i to år, oplyser analysehuset IDC.

Den globale omsætning fra storage-software steg i første kvartal 2012 kun 3,3 procent i forhold til samme periode sidste år til i alt 20,6 milliarder kroner.

Selvom der stadig er en "sund efterspørgsel" på storage-software, så ligger væksten i markedet på det laveste niveau siden 2009.

Den største andel af salget af storage-software sker til selskaber med mere end 1.000 medarbejdere. 9,4 milliarder kroner af den samlede omsætning kommer fra selskaber af denne størrelse, der dog ikke investerer væsentligt mere på området end i samme periode sidste år. Væksten i dette segment ligger på kun 0,4 procent.

Den samlede investeringen i storage-software i den offentlige sektor og i uddannelsessektoren ligger også relativt fladt med kun 1,2 procent i forhold til samme periode sidste år.

Virksomheder med færre end 500 medarbejdere stod for en væsentlig del af væksten med 8,8 procent i forhold til første kvartal 2011.

"Det første kvartal gav meget blandede resultater," siger analysechef for storage-software Eric Sheppard fra IDC.

"De trinvise nye investeringer på grund af nylige produktopdateringer er overstået i visse funktionelle markeder såsom software til storage-infrastruktur."

Sheppard påpeger dog, at den fortsatte finjustering af eksempelvis produktpriserne hjælper til at trække nye investeringer i visse andre markeder såsom databeskyttelse og datagenoprettelse.

EMC, IBM og Symantec er fortsat de største leverandører af storage-software med henholdsvis 24, 15,7 og 14,8 procent af markedet.

CommVault oplevede med 26,2 procent den største organiske vækst i kvartalet, mens IBM's vækst på 18,4 procent var den næststørste.

 HP's nylige opkøb af Autonomy resulterede i selskabets ikke-organiske vækst på hele 72,6 procent i forhold til samme periode sidste år.

Software til databeskyttelse og -genoprettelse samt software til arkivering er ifølge IDC de to hurtigst voksende undermarkeder med vækst på henholdsvis 5,5 procent og 5.0 procent. Disse to områder oplevede samlede omsætninger på henholdsvis 7,4 og 2,4 milliarder kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S