Salg af storage-software mister pusten

Væksten i markedet er på det laveste niveau siden 2009

Artikel top billede

Computerworld News Service: Salget af storage-software oplever den ringeste vækst i to år, oplyser analysehuset IDC.

Den globale omsætning fra storage-software steg i første kvartal 2012 kun 3,3 procent i forhold til samme periode sidste år til i alt 20,6 milliarder kroner.

Selvom der stadig er en "sund efterspørgsel" på storage-software, så ligger væksten i markedet på det laveste niveau siden 2009.

Den største andel af salget af storage-software sker til selskaber med mere end 1.000 medarbejdere. 9,4 milliarder kroner af den samlede omsætning kommer fra selskaber af denne størrelse, der dog ikke investerer væsentligt mere på området end i samme periode sidste år. Væksten i dette segment ligger på kun 0,4 procent.

Den samlede investeringen i storage-software i den offentlige sektor og i uddannelsessektoren ligger også relativt fladt med kun 1,2 procent i forhold til samme periode sidste år.

Virksomheder med færre end 500 medarbejdere stod for en væsentlig del af væksten med 8,8 procent i forhold til første kvartal 2011.

"Det første kvartal gav meget blandede resultater," siger analysechef for storage-software Eric Sheppard fra IDC.

"De trinvise nye investeringer på grund af nylige produktopdateringer er overstået i visse funktionelle markeder såsom software til storage-infrastruktur."

Sheppard påpeger dog, at den fortsatte finjustering af eksempelvis produktpriserne hjælper til at trække nye investeringer i visse andre markeder såsom databeskyttelse og datagenoprettelse.

EMC, IBM og Symantec er fortsat de største leverandører af storage-software med henholdsvis 24, 15,7 og 14,8 procent af markedet.

CommVault oplevede med 26,2 procent den største organiske vækst i kvartalet, mens IBM's vækst på 18,4 procent var den næststørste.

 HP's nylige opkøb af Autonomy resulterede i selskabets ikke-organiske vækst på hele 72,6 procent i forhold til samme periode sidste år.

Software til databeskyttelse og -genoprettelse samt software til arkivering er ifølge IDC de to hurtigst voksende undermarkeder med vækst på henholdsvis 5,5 procent og 5.0 procent. Disse to områder oplevede samlede omsætninger på henholdsvis 7,4 og 2,4 milliarder kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S