Mailsystem hos TDC helt i sort i flere timer

TDC ramt af total-nedbrud på mailsystem. Mailbakkerne stod stille i op til seks timer hos tusinder af medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Omkring 9.000 medarbejdere hos telekæmpen TDC var tirsdag ude af stand til at sende og modtage mail i mere end fire timer, fordi firmaets mailsystem gik ned.

Det var dog ikke alle medarbejdere, som blev berørt af nedbruddet, fordi de ikke gør brug af mail i deres daglige arbejde.

Det oplyser Camilla Sebilius Jørgensen fra TDC's presseafdeling.

TDC skiftede den 1. april it-leverandør fra it-giganten CSC til det endnu større Tata TCS, som overtog it-service og drift hos TDC for milliarder af kroner. 

Ro i indbakken

Nedbruddet i mailsystemet betød, at de TDC-ansatte i mere end fire timer hverken kunne sende eller modtage mailbåren information fra eller til hinanden, ligesom de ikke kunne kommunikere per mail med kunder og samarbejdspartnere.

Fejlen opstod omkring klokken 10 tirsdag formiddag i Active Directory Autorization, et system der holder styr på brugernes rettigheder til blandt andet Microsoft Outlook.

"Problemet blev identificeret af TCS cirka klokken 14.00. Herefter løste TCS hurtigt problemet, så systemerne kom op at køre i løbet af eftermiddagen," skriver Camilla Sebelius Jørgensen.

Årsag til fejl fortsat ukendt

Hun oplyser, at TCS i øjeblikket analyserer årsagen til fejlen i rettighedsstyringen for at sikre, at det ikke sker igen.

"Det påvirkede TDC's kunder i den forstand, at TDC medarbejdere i tidsrummet mellem klokken 10.00 til cirka klokken 16.00 ikke har kunnet modtage mails fra eksempelvis kunder," skrive hun.

Imidlertid sikrede automatiske fejlmeddelelser fra afsendernes egne mailsystemer for at advare om, at TDC var ude af stand til at modtage de afsendte mails til firmaet.

Ifølge TDC's it-afdeling har systemet fungeret normalt siden tirsdagens nedbrud.

Hændelsen har ifølge TDC's presseafdeling ikke relation til planlagte ændringer på systemerne i relation til leverandørskiftet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS