Mailsystem hos TDC helt i sort i flere timer

TDC ramt af total-nedbrud på mailsystem. Mailbakkerne stod stille i op til seks timer hos tusinder af medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Omkring 9.000 medarbejdere hos telekæmpen TDC var tirsdag ude af stand til at sende og modtage mail i mere end fire timer, fordi firmaets mailsystem gik ned.

Det var dog ikke alle medarbejdere, som blev berørt af nedbruddet, fordi de ikke gør brug af mail i deres daglige arbejde.

Det oplyser Camilla Sebilius Jørgensen fra TDC's presseafdeling.

TDC skiftede den 1. april it-leverandør fra it-giganten CSC til det endnu større Tata TCS, som overtog it-service og drift hos TDC for milliarder af kroner. 

Ro i indbakken

Nedbruddet i mailsystemet betød, at de TDC-ansatte i mere end fire timer hverken kunne sende eller modtage mailbåren information fra eller til hinanden, ligesom de ikke kunne kommunikere per mail med kunder og samarbejdspartnere.

Fejlen opstod omkring klokken 10 tirsdag formiddag i Active Directory Autorization, et system der holder styr på brugernes rettigheder til blandt andet Microsoft Outlook.

"Problemet blev identificeret af TCS cirka klokken 14.00. Herefter løste TCS hurtigt problemet, så systemerne kom op at køre i løbet af eftermiddagen," skriver Camilla Sebelius Jørgensen.

Årsag til fejl fortsat ukendt

Hun oplyser, at TCS i øjeblikket analyserer årsagen til fejlen i rettighedsstyringen for at sikre, at det ikke sker igen.

"Det påvirkede TDC's kunder i den forstand, at TDC medarbejdere i tidsrummet mellem klokken 10.00 til cirka klokken 16.00 ikke har kunnet modtage mails fra eksempelvis kunder," skrive hun.

Imidlertid sikrede automatiske fejlmeddelelser fra afsendernes egne mailsystemer for at advare om, at TDC var ude af stand til at modtage de afsendte mails til firmaet.

Ifølge TDC's it-afdeling har systemet fungeret normalt siden tirsdagens nedbrud.

Hændelsen har ifølge TDC's presseafdeling ikke relation til planlagte ændringer på systemerne i relation til leverandørskiftet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S