Dansk kæmpeselskab sætter CSC på porten

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også:

CSC Danmark: Sådan bliver vi ramt af TDC-farvel

Denne it-gigant vil få TDC til at droppe CSC

TDC tæt på ny aftale: CSC truet af it-gigant.

Landets største teleselskab TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.

Det bekræfter presserådgiver Rasmus Avnskjold overfor Computerworld.

"Der er skrevet under på en kontrakt," siger Rasmus Avnskjold.
Aftalen mellem TDC og den indiske outsourcing-gigant betyder, at CSC mister sin største kunde på det private område.

CSC er i forvejen under pres og har så sent som i fredags mistet en aftale om politiets nye it-system, Polsag, som justitsministeren trak stikket på.

Har erfaring i Danmark

TCS har i forvejen næsten 20 års erfaring i Danmark indenfor it-services.

Firmaet har en repræsentation i København og oplyser på firmaets hjemmeside, at landet er "et væsentligt og hurtigt voksende marked."

Hos TDC fortæller Rasmus Avnskjold, at der i lang tid har været tæt løb mellem den nye og den gamle leverandør af it.

"Det har været et meget tæt opløb mellem to store, globale spillere, men vi har i sidste ende valgt den leverandør, som efter vores mening passer bedst til TDC's it-strategi på den lange bane, siger han. 

Han fortæller, at TDC ikke har nogen kommentarer til økonomien i aftalen.

Berører flere hundrede CSC-ansatte

TDC har i løbet af det sidste årti i flere omgange outsourcet hundreder af medarbejdere til CSC, hvor de fleste i dag er ansat.

Der menes at være mellem 300 og 400 ansatte hos CSC, som i dag arbejder med teleselskabets systemer.

En mindre del af disse er stadig ansat hos TDC, hvorfra de reelt er udlånt.

Ifølge Rasmus Avskjold er det ikke endeligt afgjort, hvad der kommer til at ske med medarbejderne i forbindelse med leverandørskiftet.

Der skyldes, at der stadig mangler nogle delelementer af kontrakten, fortæller han.

CSC mister kontrakten kort tid efter, at justitsminister Morten Bødskov (S) har besluttet at lukke kæmpeprojektet Polsag efter enorme budgetoverskridelser. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

[b]CSC Danmark: Sådan bliver vi ramt af TDC-farvel

Denne it-gigant vil få TDC til at droppe CSC

TDC tæt på ny aftale: CSC truet af it-gigant.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet
[/b]

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job