Microsoft måske på vej med sin helt egen smartphone

Microsoft vil ifølge anonyme kilder udvikle sine egne smartphones baseret på Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: Surface

Computerworld News Service: Efter Microsoft i denne uge annoncerede to Surface-tablets, lufter en analytiker nu det rygte, at selskabet også arbejder på at bygge en smartphone i eget navn baseret på Windows Phone 8.

Analytiker Rick Sherlund fra Nomura oplyser i et notat til investorer, at kilder i branchen har fortalt ham, at Microsoft muligvis allerede arbejder med en producent om udviklingen af den nye smartphone.

"Det står ikke klart, om der er tale om en referenceplatform, eller om dette er en telefon, der vil blive markedsført under Microsoft-varemærket," siger Sherlund.

"Det ville ikke overraske os, hvis Microsoft besluttede at sende sin egen telefon på markedet til næste år, da Microsoft har besluttet at sende egne Surface-tablet/pc-produkter med Windows 8 på markedet," tilføjer han.

Nokia i krise

Flere steder, blandt andet i en artikel i Business Insider, antydes det, at Microsoft muligvis får brug for at bygge sin egen hardware, hvis Nokia, der er en afgørende hardwarepartner på området, kommer i endnu større vanskeligheder.

Det ville ifølge Business Insider kunne bringe Windows Phone-partnerskabet i fare. Nokia har offentliggjort en plan om at fyre 10.000 medarbejdere på grund af økonomiske vanskeligheder og dårlige salgstal for Lumia-telefonerne, der kører Windows Phone 7.

Mobilstyresystemet Windows Phone 8 kommer ikke til at kunne køre på eksisterende Windows-telefoner, hvilket ifølge flere analytikere kommer til at skade Nokias salgstal yderligere de kommende måneder.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S