Microsoft måske på vej med sin helt egen smartphone

Microsoft vil ifølge anonyme kilder udvikle sine egne smartphones baseret på Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: Surface

Computerworld News Service: Efter Microsoft i denne uge annoncerede to Surface-tablets, lufter en analytiker nu det rygte, at selskabet også arbejder på at bygge en smartphone i eget navn baseret på Windows Phone 8.

Analytiker Rick Sherlund fra Nomura oplyser i et notat til investorer, at kilder i branchen har fortalt ham, at Microsoft muligvis allerede arbejder med en producent om udviklingen af den nye smartphone.

"Det står ikke klart, om der er tale om en referenceplatform, eller om dette er en telefon, der vil blive markedsført under Microsoft-varemærket," siger Sherlund.

"Det ville ikke overraske os, hvis Microsoft besluttede at sende sin egen telefon på markedet til næste år, da Microsoft har besluttet at sende egne Surface-tablet/pc-produkter med Windows 8 på markedet," tilføjer han.

Nokia i krise

Flere steder, blandt andet i en artikel i Business Insider, antydes det, at Microsoft muligvis får brug for at bygge sin egen hardware, hvis Nokia, der er en afgørende hardwarepartner på området, kommer i endnu større vanskeligheder.

Det ville ifølge Business Insider kunne bringe Windows Phone-partnerskabet i fare. Nokia har offentliggjort en plan om at fyre 10.000 medarbejdere på grund af økonomiske vanskeligheder og dårlige salgstal for Lumia-telefonerne, der kører Windows Phone 7.

Mobilstyresystemet Windows Phone 8 kommer ikke til at kunne køre på eksisterende Windows-telefoner, hvilket ifølge flere analytikere kommer til at skade Nokias salgstal yderligere de kommende måneder.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S