Microsoft måske på vej med sin helt egen smartphone

Microsoft vil ifølge anonyme kilder udvikle sine egne smartphones baseret på Windows Phone 8.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: Surface

Computerworld News Service: Efter Microsoft i denne uge annoncerede to Surface-tablets, lufter en analytiker nu det rygte, at selskabet også arbejder på at bygge en smartphone i eget navn baseret på Windows Phone 8.

Analytiker Rick Sherlund fra Nomura oplyser i et notat til investorer, at kilder i branchen har fortalt ham, at Microsoft muligvis allerede arbejder med en producent om udviklingen af den nye smartphone.

"Det står ikke klart, om der er tale om en referenceplatform, eller om dette er en telefon, der vil blive markedsført under Microsoft-varemærket," siger Sherlund.

"Det ville ikke overraske os, hvis Microsoft besluttede at sende sin egen telefon på markedet til næste år, da Microsoft har besluttet at sende egne Surface-tablet/pc-produkter med Windows 8 på markedet," tilføjer han.

Nokia i krise

Flere steder, blandt andet i en artikel i Business Insider, antydes det, at Microsoft muligvis får brug for at bygge sin egen hardware, hvis Nokia, der er en afgørende hardwarepartner på området, kommer i endnu større vanskeligheder.

Det ville ifølge Business Insider kunne bringe Windows Phone-partnerskabet i fare. Nokia har offentliggjort en plan om at fyre 10.000 medarbejdere på grund af økonomiske vanskeligheder og dårlige salgstal for Lumia-telefonerne, der kører Windows Phone 7.

Mobilstyresystemet Windows Phone 8 kommer ikke til at kunne køre på eksisterende Windows-telefoner, hvilket ifølge flere analytikere kommer til at skade Nokias salgstal yderligere de kommende måneder.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S