Se hvad indiske it-udviklere tænker om danskerne

It-udviklere fra Indien er populære i kongeriget. Men hvad synes de egentlig om danskerne, og hvad synes vi om dem? Få svaret her.

Artikel top billede

Læs også:
Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Inderne har bidt sig fast som en nation med masser af kompetencer inden for it.

Derfor dukker de inderne i større og større omfang op i de danske it-firmaer.

Men hvad tænker de egentlig om danskerne og Danmark.

Det har firmaet Peak Consulting Group indsamlet oplysninger om fra firmaets egne konsulenter og kunder, der tæller en stribe store danske virksomheder.

Den ganske uvidenskabelige undersøgelse har spurgt til forventningerne, inden de indiske kollegaer er kommet til landet, og efter de har arbejdet her et stykke tid.

Det siger inderne

Desuden har man stillet de samme spørgsmål til de danske medarbejdere.

Før inderne kom til Danmark lød deres top-fem forventninger således:

- Danmark er hovedstaden i Holland.
- Danskerne er seksuelt frisindede.
- Arbejder ikke så meget.
- Gode til at finde kompromisser.
- Vil selv bestemme - er meget drevet af deres ego.

Efter at have arbejdet med danskerne er deres bedømmelser ændret til følgende:

- De brokker sig meget.
- Venlige og hjælpsomme folk.
- Har en god balance mellem arbejde og familie.
- Hader at dokumentere deres arbejde.
- Teknisk dygtige og gode til deres arbejde.

Det siger danskerne

Danskerne havde følgende forestillinger om inderne:

- Har svært ved at sige nej.
- Taler med en sjov accent.
- Er vegetarer og drikker ikke alkohol.

Efter samarbejdet lyder vurderingen:

- Ikke begejstrede for dansk mad.
- Meget venlige og humoristiske.
- Arbejder hårdt og er dygtige til at dokumentere deres arbejde, men er ikke særlig punktlige.

Læs også:

Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen