Se hvad indiske it-udviklere tænker om danskerne

It-udviklere fra Indien er populære i kongeriget. Men hvad synes de egentlig om danskerne, og hvad synes vi om dem? Få svaret her.

Artikel top billede

Læs også:
Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Inderne har bidt sig fast som en nation med masser af kompetencer inden for it.

Derfor dukker de inderne i større og større omfang op i de danske it-firmaer.

Men hvad tænker de egentlig om danskerne og Danmark.

Det har firmaet Peak Consulting Group indsamlet oplysninger om fra firmaets egne konsulenter og kunder, der tæller en stribe store danske virksomheder.

Den ganske uvidenskabelige undersøgelse har spurgt til forventningerne, inden de indiske kollegaer er kommet til landet, og efter de har arbejdet her et stykke tid.

Det siger inderne

Desuden har man stillet de samme spørgsmål til de danske medarbejdere.

Før inderne kom til Danmark lød deres top-fem forventninger således:

- Danmark er hovedstaden i Holland.
- Danskerne er seksuelt frisindede.
- Arbejder ikke så meget.
- Gode til at finde kompromisser.
- Vil selv bestemme - er meget drevet af deres ego.

Efter at have arbejdet med danskerne er deres bedømmelser ændret til følgende:

- De brokker sig meget.
- Venlige og hjælpsomme folk.
- Har en god balance mellem arbejde og familie.
- Hader at dokumentere deres arbejde.
- Teknisk dygtige og gode til deres arbejde.

Det siger danskerne

Danskerne havde følgende forestillinger om inderne:

- Har svært ved at sige nej.
- Taler med en sjov accent.
- Er vegetarer og drikker ikke alkohol.

Efter samarbejdet lyder vurderingen:

- Ikke begejstrede for dansk mad.
- Meget venlige og humoristiske.
- Arbejder hårdt og er dygtige til at dokumentere deres arbejde, men er ikke særlig punktlige.

Læs også:

Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Buisness Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S