Se hvad indiske it-udviklere tænker om danskerne

It-udviklere fra Indien er populære i kongeriget. Men hvad synes de egentlig om danskerne, og hvad synes vi om dem? Få svaret her.

Artikel top billede

Læs også:
Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Inderne har bidt sig fast som en nation med masser af kompetencer inden for it.

Derfor dukker de inderne i større og større omfang op i de danske it-firmaer.

Men hvad tænker de egentlig om danskerne og Danmark.

Det har firmaet Peak Consulting Group indsamlet oplysninger om fra firmaets egne konsulenter og kunder, der tæller en stribe store danske virksomheder.

Den ganske uvidenskabelige undersøgelse har spurgt til forventningerne, inden de indiske kollegaer er kommet til landet, og efter de har arbejdet her et stykke tid.

Det siger inderne

Desuden har man stillet de samme spørgsmål til de danske medarbejdere.

Før inderne kom til Danmark lød deres top-fem forventninger således:

- Danmark er hovedstaden i Holland.
- Danskerne er seksuelt frisindede.
- Arbejder ikke så meget.
- Gode til at finde kompromisser.
- Vil selv bestemme - er meget drevet af deres ego.

Efter at have arbejdet med danskerne er deres bedømmelser ændret til følgende:

- De brokker sig meget.
- Venlige og hjælpsomme folk.
- Har en god balance mellem arbejde og familie.
- Hader at dokumentere deres arbejde.
- Teknisk dygtige og gode til deres arbejde.

Det siger danskerne

Danskerne havde følgende forestillinger om inderne:

- Har svært ved at sige nej.
- Taler med en sjov accent.
- Er vegetarer og drikker ikke alkohol.

Efter samarbejdet lyder vurderingen:

- Ikke begejstrede for dansk mad.
- Meget venlige og humoristiske.
- Arbejder hårdt og er dygtige til at dokumentere deres arbejde, men er ikke særlig punktlige.

Læs også:

Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S