Se hvad indiske it-udviklere tænker om danskerne

It-udviklere fra Indien er populære i kongeriget. Men hvad synes de egentlig om danskerne, og hvad synes vi om dem? Få svaret her.

Artikel top billede

Læs også:
Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Inderne har bidt sig fast som en nation med masser af kompetencer inden for it.

Derfor dukker de inderne i større og større omfang op i de danske it-firmaer.

Men hvad tænker de egentlig om danskerne og Danmark.

Det har firmaet Peak Consulting Group indsamlet oplysninger om fra firmaets egne konsulenter og kunder, der tæller en stribe store danske virksomheder.

Den ganske uvidenskabelige undersøgelse har spurgt til forventningerne, inden de indiske kollegaer er kommet til landet, og efter de har arbejdet her et stykke tid.

Det siger inderne

Desuden har man stillet de samme spørgsmål til de danske medarbejdere.

Før inderne kom til Danmark lød deres top-fem forventninger således:

- Danmark er hovedstaden i Holland.
- Danskerne er seksuelt frisindede.
- Arbejder ikke så meget.
- Gode til at finde kompromisser.
- Vil selv bestemme - er meget drevet af deres ego.

Efter at have arbejdet med danskerne er deres bedømmelser ændret til følgende:

- De brokker sig meget.
- Venlige og hjælpsomme folk.
- Har en god balance mellem arbejde og familie.
- Hader at dokumentere deres arbejde.
- Teknisk dygtige og gode til deres arbejde.

Det siger danskerne

Danskerne havde følgende forestillinger om inderne:

- Har svært ved at sige nej.
- Taler med en sjov accent.
- Er vegetarer og drikker ikke alkohol.

Efter samarbejdet lyder vurderingen:

- Ikke begejstrede for dansk mad.
- Meget venlige og humoristiske.
- Arbejder hårdt og er dygtige til at dokumentere deres arbejde, men er ikke særlig punktlige.

Læs også:

Som inderne ser danskerne

CSC: Her er vores plan for indisk arbejdskraft

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S