Han er Danmarks bedste til Office

Certificering i Office skal sættes på Danmarkskortet. Søndag blev finalen i det første danske mesterskab i Office afholdt i København.

Artikel top billede

ProLearning, Certiport og Microsoft står bag det danske mesterskab i Office, der i år er afholdt for første gang.

Søndag skulle vinderen findes blandt fem finalister fra forskellige ungdomsuddannelser i Danmark, der alle var draget til Niels Brock Gymnasium i København.

Verdensmesterskaberne i Microsoft Office har været afholdt i årevis, men i år er det første gang, at Danmark er repræsenteret ved det store event i Las Vegas i USA.

Sommerferien går til Las Vegas

Efter 50 intense minutters test var vinderen fundet.

17-årige Jacob Bundgaard fra ATU (Akademiet for Talentfulde Unge) scorede det højeste antal point ud af 1000 mulige.

Det er dog en hemmelighed præcist hvor mange point, vinderen fik.

Nu venter der yderligere træning i Office for Jacob Bundgaard, inden han 29. juli rejser til Las Vegas i USA, hvor han skal konkurrere med nationale mestre fra mere end 50 lande i kampen om at tage verdensmesterskabet med hjem til Danmark.

"Det bliver rigtig fedt. Bortset fra en tur til Istanbul bliver det faktisk første gang, jeg rejser uden for EU," siger den glade vinder.

Deltagerne vælger selv, om de vil testes i Word eller Excel. Jacob Bundgaard valgte at dyste i Word, da det er det program, han bruger mest.

MOS er et internationalt kvalitetsstempel

Formålet med afholdelsen af det første danske mesterskab er at udbrede MOS-certificering (Microsoft Office Specialist).

"MOS er en international anerkendt standard, der i høj grad vil gavne CV'et, hvis man eksempelvis vil søge job i udlandet," siger Christine Dyhr Rask fra ProLearning.

Konkurrencen har henvendt sig til de unge på gymnasie- og handelsskoleuddannelserne rundt omkring i Danmark.

Medarrangør Per Mølgaard Thorsen fra ProLearning fortæller, at de unge er et godt sted at starte med at udbrede budskabet. 

Han tilføjer, at der har været god tilslutning til konkurrencen i år, men at de håber på at kunne få endnu flere med til næste år.

Man skal i den 50 minutter lange test have 700 point ud af 1.000 for at bestå.

Opgaverne er i stil med: Indsæt en tabel og udregn en sum i Excel. Indsæt sidehoved og sidefod med en specifik tekst. Indsæt et billede og ændre format i Word og lignende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Et fremtidssikret netværk: Skalering til morgendagens behov

    Digital infrastruktur er grundlaget for næsten alle aspekter af erhvervslivet og den daglige personlige tilværelse.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job