Han er Danmarks bedste til Office

Certificering i Office skal sættes på Danmarkskortet. Søndag blev finalen i det første danske mesterskab i Office afholdt i København.

Artikel top billede

ProLearning, Certiport og Microsoft står bag det danske mesterskab i Office, der i år er afholdt for første gang.

Søndag skulle vinderen findes blandt fem finalister fra forskellige ungdomsuddannelser i Danmark, der alle var draget til Niels Brock Gymnasium i København.

Verdensmesterskaberne i Microsoft Office har været afholdt i årevis, men i år er det første gang, at Danmark er repræsenteret ved det store event i Las Vegas i USA.

Sommerferien går til Las Vegas

Efter 50 intense minutters test var vinderen fundet.

17-årige Jacob Bundgaard fra ATU (Akademiet for Talentfulde Unge) scorede det højeste antal point ud af 1000 mulige.

Det er dog en hemmelighed præcist hvor mange point, vinderen fik.

Nu venter der yderligere træning i Office for Jacob Bundgaard, inden han 29. juli rejser til Las Vegas i USA, hvor han skal konkurrere med nationale mestre fra mere end 50 lande i kampen om at tage verdensmesterskabet med hjem til Danmark.

"Det bliver rigtig fedt. Bortset fra en tur til Istanbul bliver det faktisk første gang, jeg rejser uden for EU," siger den glade vinder.

Deltagerne vælger selv, om de vil testes i Word eller Excel. Jacob Bundgaard valgte at dyste i Word, da det er det program, han bruger mest.

MOS er et internationalt kvalitetsstempel

Formålet med afholdelsen af det første danske mesterskab er at udbrede MOS-certificering (Microsoft Office Specialist).

"MOS er en international anerkendt standard, der i høj grad vil gavne CV'et, hvis man eksempelvis vil søge job i udlandet," siger Christine Dyhr Rask fra ProLearning.

Konkurrencen har henvendt sig til de unge på gymnasie- og handelsskoleuddannelserne rundt omkring i Danmark.

Medarrangør Per Mølgaard Thorsen fra ProLearning fortæller, at de unge er et godt sted at starte med at udbrede budskabet. 

Han tilføjer, at der har været god tilslutning til konkurrencen i år, men at de håber på at kunne få endnu flere med til næste år.

Man skal i den 50 minutter lange test have 700 point ud af 1.000 for at bestå.

Opgaverne er i stil med: Indsæt en tabel og udregn en sum i Excel. Indsæt sidehoved og sidefod med en specifik tekst. Indsæt et billede og ændre format i Word og lignende.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network