Han er Danmarks bedste til Office

Certificering i Office skal sættes på Danmarkskortet. Søndag blev finalen i det første danske mesterskab i Office afholdt i København.

Artikel top billede

ProLearning, Certiport og Microsoft står bag det danske mesterskab i Office, der i år er afholdt for første gang.

Søndag skulle vinderen findes blandt fem finalister fra forskellige ungdomsuddannelser i Danmark, der alle var draget til Niels Brock Gymnasium i København.

Verdensmesterskaberne i Microsoft Office har været afholdt i årevis, men i år er det første gang, at Danmark er repræsenteret ved det store event i Las Vegas i USA.

Sommerferien går til Las Vegas

Efter 50 intense minutters test var vinderen fundet.

17-årige Jacob Bundgaard fra ATU (Akademiet for Talentfulde Unge) scorede det højeste antal point ud af 1000 mulige.

Det er dog en hemmelighed præcist hvor mange point, vinderen fik.

Nu venter der yderligere træning i Office for Jacob Bundgaard, inden han 29. juli rejser til Las Vegas i USA, hvor han skal konkurrere med nationale mestre fra mere end 50 lande i kampen om at tage verdensmesterskabet med hjem til Danmark.

"Det bliver rigtig fedt. Bortset fra en tur til Istanbul bliver det faktisk første gang, jeg rejser uden for EU," siger den glade vinder.

Deltagerne vælger selv, om de vil testes i Word eller Excel. Jacob Bundgaard valgte at dyste i Word, da det er det program, han bruger mest.

MOS er et internationalt kvalitetsstempel

Formålet med afholdelsen af det første danske mesterskab er at udbrede MOS-certificering (Microsoft Office Specialist).

"MOS er en international anerkendt standard, der i høj grad vil gavne CV'et, hvis man eksempelvis vil søge job i udlandet," siger Christine Dyhr Rask fra ProLearning.

Konkurrencen har henvendt sig til de unge på gymnasie- og handelsskoleuddannelserne rundt omkring i Danmark.

Medarrangør Per Mølgaard Thorsen fra ProLearning fortæller, at de unge er et godt sted at starte med at udbrede budskabet. 

Han tilføjer, at der har været god tilslutning til konkurrencen i år, men at de håber på at kunne få endnu flere med til næste år.

Man skal i den 50 minutter lange test have 700 point ud af 1.000 for at bestå.

Opgaverne er i stil med: Indsæt en tabel og udregn en sum i Excel. Indsæt sidehoved og sidefod med en specifik tekst. Indsæt et billede og ændre format i Word og lignende.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S