Han er Danmarks bedste til Office

Certificering i Office skal sættes på Danmarkskortet. Søndag blev finalen i det første danske mesterskab i Office afholdt i København.

Artikel top billede

ProLearning, Certiport og Microsoft står bag det danske mesterskab i Office, der i år er afholdt for første gang.

Søndag skulle vinderen findes blandt fem finalister fra forskellige ungdomsuddannelser i Danmark, der alle var draget til Niels Brock Gymnasium i København.

Verdensmesterskaberne i Microsoft Office har været afholdt i årevis, men i år er det første gang, at Danmark er repræsenteret ved det store event i Las Vegas i USA.

Sommerferien går til Las Vegas

Efter 50 intense minutters test var vinderen fundet.

17-årige Jacob Bundgaard fra ATU (Akademiet for Talentfulde Unge) scorede det højeste antal point ud af 1000 mulige.

Det er dog en hemmelighed præcist hvor mange point, vinderen fik.

Nu venter der yderligere træning i Office for Jacob Bundgaard, inden han 29. juli rejser til Las Vegas i USA, hvor han skal konkurrere med nationale mestre fra mere end 50 lande i kampen om at tage verdensmesterskabet med hjem til Danmark.

"Det bliver rigtig fedt. Bortset fra en tur til Istanbul bliver det faktisk første gang, jeg rejser uden for EU," siger den glade vinder.

Deltagerne vælger selv, om de vil testes i Word eller Excel. Jacob Bundgaard valgte at dyste i Word, da det er det program, han bruger mest.

MOS er et internationalt kvalitetsstempel

Formålet med afholdelsen af det første danske mesterskab er at udbrede MOS-certificering (Microsoft Office Specialist).

"MOS er en international anerkendt standard, der i høj grad vil gavne CV'et, hvis man eksempelvis vil søge job i udlandet," siger Christine Dyhr Rask fra ProLearning.

Konkurrencen har henvendt sig til de unge på gymnasie- og handelsskoleuddannelserne rundt omkring i Danmark.

Medarrangør Per Mølgaard Thorsen fra ProLearning fortæller, at de unge er et godt sted at starte med at udbrede budskabet. 

Han tilføjer, at der har været god tilslutning til konkurrencen i år, men at de håber på at kunne få endnu flere med til næste år.

Man skal i den 50 minutter lange test have 700 point ud af 1.000 for at bestå.

Opgaverne er i stil med: Indsæt en tabel og udregn en sum i Excel. Indsæt sidehoved og sidefod med en specifik tekst. Indsæt et billede og ændre format i Word og lignende.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S