Så meget vil big data snart styre din arbejdsplads

Virksomheder vil i stigende grad basere beslutninger på analyser af massive datamængder indhentet fra mange forskellige kilder. Se de konkrete forventninger her.

Artikel top billede

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Derfor ændrer big data alt ved din data-håndtering

Big data: Sådan får du mening ud af dine data

Data fra alle tænkelige kilder vil i stigende grad blive anvendt til at træffe de helt rigtige beslutninger for virksomheden.

Det er konklusionen i en ny rapport fra Capgemini om big data.

I rapporten har Capgemini spurgt 607 topledere i Europa, Nordamerika, Mellemøsten og Afrika om deres holdninger og forventninger til en af tidens helt store it-tendenser, big data.

Som det fremgår af illustrationen herunder, er der generelt enighed om, at big data vil få en stigende indflydelse i de kommende år.

Ikke overraskende peger størstedelen af respondenterne (69 procent) på, at det er data om forretningsaktiviteterne, eksempelvis salg og omkostninger, der giver den største værdi.

Data fra emails og dokumenter udpeges dog også som vigtige datasæt af hele 32 procent, ligesom social media-data eksempelvis i medicinal- og sundhedssektoren betragtes som særligt vigtige.

"Over 40 procent af respondenterne siger ja til, at brugen af data fra sociale medier til at træffe beslutninger er blevet vigtigere, formentlig fordi de har gjort virksomhedernes brands sårbare," skriver Capgemini blandt andet i rapporten.

Svært at arbejde med ustrukturerede data

En afgørende udfordring inden for big data er, at de massive datamængder fra mange forskellige kilder er alt for ustrukturerede, og at det dermed blev svært at få brugbare analyser ud af det.

Capgemini skriver, at traditionelle værktøjer til business intelligence er gode til at indsamle og analysere strukturerede data. Men de er ikke nødvendigvis gode, når det gælder ustrukturerede data, og at det godt kan tage et stykke tid, inden mere avancerede værtøjer til ustrukturerede data rammer masse-markedet.

"Det kan være forklaringen på, at 40 procent af respondenterne siger, at de har for mange ustrukturerede data til at kunne understøtte beslutninger, i modsætning til, at kun syv procent føler, at de har for mange strukturerede data."

Et opgår med siloerne

En anden klar udfordring ved big data er, at de mange data-kilder betyder et opgør med forskellige data-siloer og silo-tankegangen i det hele taget.

"56 procent af respondenterne i undersøgelsen peger på, at den største hæmsko i forhold til at træffe effektive beslutninger er "organisatoriske siloer," skriver Capgemeni, der i øvrigt også peger på, at dette problem tilsyneladende vokser, jo større virksomheder der er tale om.

Konsulentfirmaet hæfter sig i rapportens konslusion ved, at den økonomiske krise har betydet, at mange ledere er blevet langt mere varsomme med at træffe beslutninger, der udelukkende er baseret på intuitionen eller erfaringer. Det kan være yderligere et incitament til at se nærmere på big data.

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Derfor ændrer big data alt ved din data-håndtering

Big data: Sådan får du mening ud af dine data

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S