Microsoft: Derfor skal dit firma vælge Windows 8

Det kan være svært at få øje på begrundelser for at skifte Windows 7 ud med Windows 8 i virksomheden. Microsoft peger dog på en grund.

Artikel top billede

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Amsterdam, Microsoft TechEd: Det er apps, der skal gøre Windows 8 attraktivt for erhvervslivet.

Ikke den slags apps, som vi kender til mobiltelefonen, men langt mere sofistikerede programmer, der kan tilpasses i den enkelte virksomhed.

"De applikationer, man kan bygge til Windows 8, er en mellemting mellem traditionel tung software og de ultralette apps man kender fra telefonen," fortæller Erwin Visser fra Microsoft, der sælger Windows 8 løsninger til erhvervslivet.

"I Windows 8 kan man afvikle apps, der er integreret i resten af virksomhedens infrastruktur og it-systemer som eksempelvis CRM-systemer," fortæller han.

Fra pc til ARM

Derfor mener han, at denne type super-apps giver langt mere mening for forretningen.

"Man kan afvikle apps, der til forveksling ligner de programmer, man kender fra computeren. Samtidig er der mulighed for, at forskellige apps til Windows 8 kan arbejde sammen, og på den måde giver rigtig mange funktioner, selv om de er bygget i små enheder," begrunder han.

Desuden peger han på, at Windows 8 kan afvikles på rigtig mange platforme fra en almindelig pc til en ARM-enhed.

"Det betyder, at man kan købe den hardware, der passer til opgaven og så lægge et operativsystem på."

Og han peger på sundhedsvæsnet som et oplagt område, der har behov for specielle hardware-enheder.

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job