Microsoft: Derfor skal dit firma vælge Windows 8

Det kan være svært at få øje på begrundelser for at skifte Windows 7 ud med Windows 8 i virksomheden. Microsoft peger dog på en grund.

Artikel top billede

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Amsterdam, Microsoft TechEd: Det er apps, der skal gøre Windows 8 attraktivt for erhvervslivet.

Ikke den slags apps, som vi kender til mobiltelefonen, men langt mere sofistikerede programmer, der kan tilpasses i den enkelte virksomhed.

"De applikationer, man kan bygge til Windows 8, er en mellemting mellem traditionel tung software og de ultralette apps man kender fra telefonen," fortæller Erwin Visser fra Microsoft, der sælger Windows 8 løsninger til erhvervslivet.

"I Windows 8 kan man afvikle apps, der er integreret i resten af virksomhedens infrastruktur og it-systemer som eksempelvis CRM-systemer," fortæller han.

Fra pc til ARM

Derfor mener han, at denne type super-apps giver langt mere mening for forretningen.

"Man kan afvikle apps, der til forveksling ligner de programmer, man kender fra computeren. Samtidig er der mulighed for, at forskellige apps til Windows 8 kan arbejde sammen, og på den måde giver rigtig mange funktioner, selv om de er bygget i små enheder," begrunder han.

Desuden peger han på, at Windows 8 kan afvikles på rigtig mange platforme fra en almindelig pc til en ARM-enhed.

"Det betyder, at man kan købe den hardware, der passer til opgaven og så lægge et operativsystem på."

Og han peger på sundhedsvæsnet som et oplagt område, der har behov for specielle hardware-enheder.

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks