Microsoft: Derfor skal dit firma vælge Windows 8

Det kan være svært at få øje på begrundelser for at skifte Windows 7 ud med Windows 8 i virksomheden. Microsoft peger dog på en grund.

Artikel top billede

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Amsterdam, Microsoft TechEd: Det er apps, der skal gøre Windows 8 attraktivt for erhvervslivet.

Ikke den slags apps, som vi kender til mobiltelefonen, men langt mere sofistikerede programmer, der kan tilpasses i den enkelte virksomhed.

"De applikationer, man kan bygge til Windows 8, er en mellemting mellem traditionel tung software og de ultralette apps man kender fra telefonen," fortæller Erwin Visser fra Microsoft, der sælger Windows 8 løsninger til erhvervslivet.

"I Windows 8 kan man afvikle apps, der er integreret i resten af virksomhedens infrastruktur og it-systemer som eksempelvis CRM-systemer," fortæller han.

Fra pc til ARM

Derfor mener han, at denne type super-apps giver langt mere mening for forretningen.

"Man kan afvikle apps, der til forveksling ligner de programmer, man kender fra computeren. Samtidig er der mulighed for, at forskellige apps til Windows 8 kan arbejde sammen, og på den måde giver rigtig mange funktioner, selv om de er bygget i små enheder," begrunder han.

Desuden peger han på, at Windows 8 kan afvikles på rigtig mange platforme fra en almindelig pc til en ARM-enhed.

"Det betyder, at man kan købe den hardware, der passer til opgaven og så lægge et operativsystem på."

Og han peger på sundhedsvæsnet som et oplagt område, der har behov for specielle hardware-enheder.

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S