Microsoft: Derfor skal dit firma vælge Windows 8

Det kan være svært at få øje på begrundelser for at skifte Windows 7 ud med Windows 8 i virksomheden. Microsoft peger dog på en grund.

Artikel top billede

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Amsterdam, Microsoft TechEd: Det er apps, der skal gøre Windows 8 attraktivt for erhvervslivet.

Ikke den slags apps, som vi kender til mobiltelefonen, men langt mere sofistikerede programmer, der kan tilpasses i den enkelte virksomhed.

"De applikationer, man kan bygge til Windows 8, er en mellemting mellem traditionel tung software og de ultralette apps man kender fra telefonen," fortæller Erwin Visser fra Microsoft, der sælger Windows 8 løsninger til erhvervslivet.

"I Windows 8 kan man afvikle apps, der er integreret i resten af virksomhedens infrastruktur og it-systemer som eksempelvis CRM-systemer," fortæller han.

Fra pc til ARM

Derfor mener han, at denne type super-apps giver langt mere mening for forretningen.

"Man kan afvikle apps, der til forveksling ligner de programmer, man kender fra computeren. Samtidig er der mulighed for, at forskellige apps til Windows 8 kan arbejde sammen, og på den måde giver rigtig mange funktioner, selv om de er bygget i små enheder," begrunder han.

Desuden peger han på, at Windows 8 kan afvikles på rigtig mange platforme fra en almindelig pc til en ARM-enhed.

"Det betyder, at man kan købe den hardware, der passer til opgaven og så lægge et operativsystem på."

Og han peger på sundhedsvæsnet som et oplagt område, der har behov for specielle hardware-enheder.

Læs også:

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig rigtig godt.

Sådan fungerer Windows 8 med mus og keyboard.

10 tips: Sådan navigerer du i Windows 8.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job