Microsoft: Vi er svært godt tilfreds med os selv

Reportage: Microsoft-folket nyder i fællesskab deres nyeste produkter, der lanceres uden en eneste kritisk bemærkning. Det handler dog også om at blive klogere og om at gå i dybden.

Artikel top billede

Der bliver ikke sparet på skærmene, når Microsoft-folket mødes. Foto: Nicolai Devantier

Amsterdam, Microsoft TechEd: Microsoft-folket samler i denne uge sine tropper til konferencen TechEd, hvor der både er plads til at rose sig selv og samtidig skabe en kæmpe workshop for udviklere, hvor de personer, der skaber produkterne også underviser i dem.

Arrangementet løber af stablen med det enorme RAI-kongrescenter i udkanten af Amsterdam som den primære ramme for folk med interesse i infrastruktur og software-udvikling.

Førstedagens samtaleemne har været Windows Server 2012 eller Cloud OS, som Microsoft ynder at kalde styresystemet.

Begrundelsen for det navn er den tætte integration til skyen og Hyper V netværksmulighederne til virtuelle maskiner.

Ord som skalerbarhed, always on, agil, fleksibel og automatisering ligger tæt i luften.

Ikke nye begreber, men nydefinerede begreber, lyder det fra Microsofts underdirektør Brad Anderson.

Nyfortolkede ind i koden på Windows Server.

Hilsen til konkurrenterne

På scenen i den eneorme hal 11 i RAI fremviser en stribe af firmaets ypperste eksperter de finurligheder, der gemmer sig under motorhjelmen på Microsofts bud på et server-system.

Produkterne bliver skamrost og talerne opildner til en begejstringsrus blandt publikum, der skal tælles i tusinder.

Gerne med små hints til konkurrenter og producenter som det amerikanske firma må skule misundeligt til.

"Vores web-portal til Azure kan afvikles på alle platforme. Også på dem, som vi ikke ønsker I har," lyder det selvironisk fra Brad Anderson med en tydelig hilsen til Apple.

Windows-brugerstyring på iPad

Administration af Bring Your Own Device (BOYD) fremhæves som en af kæphestene i Windows Server 2012.

"I fremtiden vil hardware-enhederne blive kontrolleret af brugeren og ikke af it-afdelingen," fortæller Brad Anderson.

"Derfor er it-afdelingen tvunget til at skabe politikker, som kan håndtere brugerne."

Han mener, at de applikationer, som vi vil se i fremtiden, adskiller sig meget fra dagens software.

"Applikationer bliver personlige, sociale og intelligente," lyder hans analyse, med et lille indspark om, at de naturligvis skal udvikles med Visual Studio, der netop er kommet i en RC-udgave.

I den forbindelse taler han varmt for Windows Servers evne til at binde Active Directory (AD), Windows brugerhåndtering, sammen med de mobile platforme.

"Ved at skabe AD-profiler kan man tildele rettigheder til brugeren, der gælder på alle enheder," siger han.

Næ, det er ikke svært at spore tilfredsheden med eget arbejde blandt den udvalgte skare, der er samlet i den Hollandske storby.

Småt er godt

Efter en veltilrettelagt pep talk forsvinder de mange mennesker ud i mindre lokaler i kongrescentret for at komme i dybden med alle de nye funktioner i produkter fra den Redmond-baserede software-gigant.

Nu skal der arbejdes, tages Microsoft-certificeringer og skabes kode.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS