Dansk it-firma efter skældud fra minister: Det har været svært

It-firmaet Steria har måtte betale maksimal bod til Skat efter it-bøvl. "Men det har også været et svært projekt," lyder begrundelsen.

Artikel top billede

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Skatteminister Thor Møger lagde ikke fingre imellem, da han beskrev arbejdet udført af it-leverandøren Steria, der har måtte betale maksimal bod.

Nu forklarer Steria's topchef imidlertid, at der er tale om et meget kompliceret projekt.

Størstedelen af eMomsrefusionssystemet med den elektroniske udveksling af momsdata inden for EU har været i drift det sidste år, forklarer CEO Peter Nilsson Østerbye fra
Steria A/S.

"Det har dog været et vanskeligt projekt med en uforudset høj teknisk kompleksitet, og det har desværre medført en forsinkelse," udtaler han.

Direktøren understreger, at det ikke er tilfredsstillende.

"Det er naturligvis aldrig tilfredsstillende, når et projekt ikke gennemføres til tiden og dette uanset årsag," forklarer han videre i en mail.

Samtidig lader det til, at it-firmaet er mere glade for Skat, end skatteministeren i hvert fald har givet udtryk for omkring leverandøren.

Ingen kommentar til boden

"Jeg vil i øvrigt fremhæve, at Skat har handlet yderst
professionelt gennem hele forløbet og at dialogen parterne imellem har været sober og konstruktiv," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Skatteministeren oplyste omkring problemerne, at Steria har betalt maksimal bod, men det ønsker direktøren ikke at komme nærmere ind på. 

"Omkring boden har jeg ikke yderligere kommentarer," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S