Dansk it-firma efter skældud fra minister: Det har været svært

It-firmaet Steria har måtte betale maksimal bod til Skat efter it-bøvl. "Men det har også været et svært projekt," lyder begrundelsen.

Artikel top billede

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Skatteminister Thor Møger lagde ikke fingre imellem, da han beskrev arbejdet udført af it-leverandøren Steria, der har måtte betale maksimal bod.

Nu forklarer Steria's topchef imidlertid, at der er tale om et meget kompliceret projekt.

Størstedelen af eMomsrefusionssystemet med den elektroniske udveksling af momsdata inden for EU har været i drift det sidste år, forklarer CEO Peter Nilsson Østerbye fra
Steria A/S.

"Det har dog været et vanskeligt projekt med en uforudset høj teknisk kompleksitet, og det har desværre medført en forsinkelse," udtaler han.

Direktøren understreger, at det ikke er tilfredsstillende.

"Det er naturligvis aldrig tilfredsstillende, når et projekt ikke gennemføres til tiden og dette uanset årsag," forklarer han videre i en mail.

Samtidig lader det til, at it-firmaet er mere glade for Skat, end skatteministeren i hvert fald har givet udtryk for omkring leverandøren.

Ingen kommentar til boden

"Jeg vil i øvrigt fremhæve, at Skat har handlet yderst
professionelt gennem hele forløbet og at dialogen parterne imellem har været sober og konstruktiv," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Skatteministeren oplyste omkring problemerne, at Steria har betalt maksimal bod, men det ønsker direktøren ikke at komme nærmere ind på. 

"Omkring boden har jeg ikke yderligere kommentarer," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo