Dansk it-firma efter skældud fra minister: Det har været svært

It-firmaet Steria har måtte betale maksimal bod til Skat efter it-bøvl. "Men det har også været et svært projekt," lyder begrundelsen.

Artikel top billede

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Skatteminister Thor Møger lagde ikke fingre imellem, da han beskrev arbejdet udført af it-leverandøren Steria, der har måtte betale maksimal bod.

Nu forklarer Steria's topchef imidlertid, at der er tale om et meget kompliceret projekt.

Størstedelen af eMomsrefusionssystemet med den elektroniske udveksling af momsdata inden for EU har været i drift det sidste år, forklarer CEO Peter Nilsson Østerbye fra
Steria A/S.

"Det har dog været et vanskeligt projekt med en uforudset høj teknisk kompleksitet, og det har desværre medført en forsinkelse," udtaler han.

Direktøren understreger, at det ikke er tilfredsstillende.

"Det er naturligvis aldrig tilfredsstillende, når et projekt ikke gennemføres til tiden og dette uanset årsag," forklarer han videre i en mail.

Samtidig lader det til, at it-firmaet er mere glade for Skat, end skatteministeren i hvert fald har givet udtryk for omkring leverandøren.

Ingen kommentar til boden

"Jeg vil i øvrigt fremhæve, at Skat har handlet yderst
professionelt gennem hele forløbet og at dialogen parterne imellem har været sober og konstruktiv," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Skatteministeren oplyste omkring problemerne, at Steria har betalt maksimal bod, men det ønsker direktøren ikke at komme nærmere ind på. 

"Omkring boden har jeg ikke yderligere kommentarer," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job