Dansk it-firma efter skældud fra minister: Det har været svært

It-firmaet Steria har måtte betale maksimal bod til Skat efter it-bøvl. "Men det har også været et svært projekt," lyder begrundelsen.

Artikel top billede

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Skatteminister Thor Møger lagde ikke fingre imellem, da han beskrev arbejdet udført af it-leverandøren Steria, der har måtte betale maksimal bod.

Nu forklarer Steria's topchef imidlertid, at der er tale om et meget kompliceret projekt.

Størstedelen af eMomsrefusionssystemet med den elektroniske udveksling af momsdata inden for EU har været i drift det sidste år, forklarer CEO Peter Nilsson Østerbye fra
Steria A/S.

"Det har dog været et vanskeligt projekt med en uforudset høj teknisk kompleksitet, og det har desværre medført en forsinkelse," udtaler han.

Direktøren understreger, at det ikke er tilfredsstillende.

"Det er naturligvis aldrig tilfredsstillende, når et projekt ikke gennemføres til tiden og dette uanset årsag," forklarer han videre i en mail.

Samtidig lader det til, at it-firmaet er mere glade for Skat, end skatteministeren i hvert fald har givet udtryk for omkring leverandøren.

Ingen kommentar til boden

"Jeg vil i øvrigt fremhæve, at Skat har handlet yderst
professionelt gennem hele forløbet og at dialogen parterne imellem har været sober og konstruktiv," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Skatteministeren oplyste omkring problemerne, at Steria har betalt maksimal bod, men det ønsker direktøren ikke at komme nærmere ind på. 

"Omkring boden har jeg ikke yderligere kommentarer," udtaler Peter Nilsson Østerbye.

Læs også: Maksimal bod: Dansk it-firma får tæsk af minister

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS