Statens It: Derfor var der rod i licenserne

Statens It har en god forklaring på underlicensiering for op mod 26 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Kontrol afslører enormt licens-rod hos Statens It

Her er regningen til Statens It efter licens-kontrol

Statens It er blevet knaldet af licenspolitiet. I hvert fald viste en kontrol foretaget af KPMG for Microsoft, at myndigheden var stærkt underlicenseret.

Faktisk måtte myndigheden efterfølgende købe licenser for 26 millioner kroner, fremgår det af en redegørelse.

Heri forklarer forklarer Statens It også, hvorfor det tilsyneladende er gået så galt.

Indledningsvis oplyses det, at Statens It blev oprettet den 1. januar 2010.

"Oprettelsen af Statens It indebar, at 8 ministerier overdrog deres it-afdelinger med tilhørende aktiver og passiver til Statens It, herunder deres portefølje af softwarelicenser af varierende art og omfang."

"Overdragelsen omfattede også betjening af 10.000 brugere (ministerielt ansatte) og deres computere og serverdrift i 8 it-miljøer fordelt på 28 forskellige serverrum i Københavnsområdet," lyder det.

Historiske forhold

Årsagen skal, ifølge Statens It, kan også findes i mere historiske forhold.

"Underlicenseringen kan i al væsentlighed tilskrives historisk underlicensering - dvs. underlicensering forud for etableringen af Statens It den 1. januar 2010," skriver Statens It i sin egen redegørelse af sagen.

"Det må konstateres, at der historisk set ikke har været fokuseret tilstrækkeligt på den løbende styring og overvågning af licensforbruget i ministerierne, herunder på at opbygge kompetencer med indsigt i de komplicerede licensregler for Microsofts produkter," skriver Statens It.

Imidlertid har Statens It nu taget en stribe initiativer, der skal hindre ny licensrod.

Disse initiativer kan du læse mere om senere her på computerworld.dk.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S