Statens It: Derfor var der rod i licenserne

Statens It har en god forklaring på underlicensiering for op mod 26 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Kontrol afslører enormt licens-rod hos Statens It

Her er regningen til Statens It efter licens-kontrol

Statens It er blevet knaldet af licenspolitiet. I hvert fald viste en kontrol foretaget af KPMG for Microsoft, at myndigheden var stærkt underlicenseret.

Faktisk måtte myndigheden efterfølgende købe licenser for 26 millioner kroner, fremgår det af en redegørelse.

Heri forklarer forklarer Statens It også, hvorfor det tilsyneladende er gået så galt.

Indledningsvis oplyses det, at Statens It blev oprettet den 1. januar 2010.

"Oprettelsen af Statens It indebar, at 8 ministerier overdrog deres it-afdelinger med tilhørende aktiver og passiver til Statens It, herunder deres portefølje af softwarelicenser af varierende art og omfang."

"Overdragelsen omfattede også betjening af 10.000 brugere (ministerielt ansatte) og deres computere og serverdrift i 8 it-miljøer fordelt på 28 forskellige serverrum i Københavnsområdet," lyder det.

Historiske forhold

Årsagen skal, ifølge Statens It, kan også findes i mere historiske forhold.

"Underlicenseringen kan i al væsentlighed tilskrives historisk underlicensering - dvs. underlicensering forud for etableringen af Statens It den 1. januar 2010," skriver Statens It i sin egen redegørelse af sagen.

"Det må konstateres, at der historisk set ikke har været fokuseret tilstrækkeligt på den løbende styring og overvågning af licensforbruget i ministerierne, herunder på at opbygge kompetencer med indsigt i de komplicerede licensregler for Microsofts produkter," skriver Statens It.

Imidlertid har Statens It nu taget en stribe initiativer, der skal hindre ny licensrod.

Disse initiativer kan du læse mere om senere her på computerworld.dk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision