Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Lederen af WikiLeaks, Julian Assange, forsøger at undgå politiet ved at søge tilflugt på ambassade.

Artikel top billede

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Computerworld News Service
: WikiLeaks' leder, Julian Assange, udtaler torsdag aften, at det er meget usandsynligt, at han vil efterkomme det britiske politis indkaldelse om at forlade Ecuadors ambassade fredag og overgive sig for at have brudt vilkårene for at være løsladt mod kaution.

Assange tabte kampen i Storbritanniens højesteret 30. maj om at få standset sin udlevering til Sverige og fortalte BBC-programmet Newsnight via telefon, at han frygter at ende med at blive udleveret til USA for sit arbejde med Wikileaks.

En talsmand for politiet i London udtalte tidligt fredag morgen, at denne politiindkaldelse er det almindelige første skridt i udleveringsproceduren.

Sex-anklager

De svenske anklagere ønsker at udspørge Assange angående beskyldninger fra to svensk kvinder om seksuel overgreb ved episoder i august 2010. Assange er ikke anklaget og fastholder selv, at enhver seksuel kontakt var med kvindernes samtykke.

I sidste uge søgte den 40-årige australier tilflugt på Ecuadors ambassade i London, mens landet evaluerer hans anmodning om politiks asyl.

Han var blevet løsladt mod kaution med elektronisk fodlænke og en aftale om jævnligt at møde hos politiet, mens han anfægtede udleveringen.

Offentliggjorde fortrolige dokumenter

Assange og hans jurister har anført, at hans udlevering til Sverige kan føre til en senere udlevering til USA, som efterforsker WikiLeaks' offentliggørelse i november 2010 af 250.000 hemmelig-stemplede amerikanske ambassade-indberetninger.

Den amerikanske soldat Bradley E. Manning er anklaget for at have leveret disse hemmelige dokumenter til Wikileaks.

De indledende retsmøder er begyndt forud for en eventuel retssag med anklager om, at Manning skal have fejlhåndteret og overført fortrolige oplysninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S