Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Lederen af WikiLeaks, Julian Assange, forsøger at undgå politiet ved at søge tilflugt på ambassade.

Artikel top billede

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Computerworld News Service
: WikiLeaks' leder, Julian Assange, udtaler torsdag aften, at det er meget usandsynligt, at han vil efterkomme det britiske politis indkaldelse om at forlade Ecuadors ambassade fredag og overgive sig for at have brudt vilkårene for at være løsladt mod kaution.

Assange tabte kampen i Storbritanniens højesteret 30. maj om at få standset sin udlevering til Sverige og fortalte BBC-programmet Newsnight via telefon, at han frygter at ende med at blive udleveret til USA for sit arbejde med Wikileaks.

En talsmand for politiet i London udtalte tidligt fredag morgen, at denne politiindkaldelse er det almindelige første skridt i udleveringsproceduren.

Sex-anklager

De svenske anklagere ønsker at udspørge Assange angående beskyldninger fra to svensk kvinder om seksuel overgreb ved episoder i august 2010. Assange er ikke anklaget og fastholder selv, at enhver seksuel kontakt var med kvindernes samtykke.

I sidste uge søgte den 40-årige australier tilflugt på Ecuadors ambassade i London, mens landet evaluerer hans anmodning om politiks asyl.

Han var blevet løsladt mod kaution med elektronisk fodlænke og en aftale om jævnligt at møde hos politiet, mens han anfægtede udleveringen.

Offentliggjorde fortrolige dokumenter

Assange og hans jurister har anført, at hans udlevering til Sverige kan føre til en senere udlevering til USA, som efterforsker WikiLeaks' offentliggørelse i november 2010 af 250.000 hemmelig-stemplede amerikanske ambassade-indberetninger.

Den amerikanske soldat Bradley E. Manning er anklaget for at have leveret disse hemmelige dokumenter til Wikileaks.

De indledende retsmøder er begyndt forud for en eventuel retssag med anklager om, at Manning skal have fejlhåndteret og overført fortrolige oplysninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S