Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Lederen af WikiLeaks, Julian Assange, forsøger at undgå politiet ved at søge tilflugt på ambassade.

Artikel top billede

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Computerworld News Service
: WikiLeaks' leder, Julian Assange, udtaler torsdag aften, at det er meget usandsynligt, at han vil efterkomme det britiske politis indkaldelse om at forlade Ecuadors ambassade fredag og overgive sig for at have brudt vilkårene for at være løsladt mod kaution.

Assange tabte kampen i Storbritanniens højesteret 30. maj om at få standset sin udlevering til Sverige og fortalte BBC-programmet Newsnight via telefon, at han frygter at ende med at blive udleveret til USA for sit arbejde med Wikileaks.

En talsmand for politiet i London udtalte tidligt fredag morgen, at denne politiindkaldelse er det almindelige første skridt i udleveringsproceduren.

Sex-anklager

De svenske anklagere ønsker at udspørge Assange angående beskyldninger fra to svensk kvinder om seksuel overgreb ved episoder i august 2010. Assange er ikke anklaget og fastholder selv, at enhver seksuel kontakt var med kvindernes samtykke.

I sidste uge søgte den 40-årige australier tilflugt på Ecuadors ambassade i London, mens landet evaluerer hans anmodning om politiks asyl.

Han var blevet løsladt mod kaution med elektronisk fodlænke og en aftale om jævnligt at møde hos politiet, mens han anfægtede udleveringen.

Offentliggjorde fortrolige dokumenter

Assange og hans jurister har anført, at hans udlevering til Sverige kan føre til en senere udlevering til USA, som efterforsker WikiLeaks' offentliggørelse i november 2010 af 250.000 hemmelig-stemplede amerikanske ambassade-indberetninger.

Den amerikanske soldat Bradley E. Manning er anklaget for at have leveret disse hemmelige dokumenter til Wikileaks.

De indledende retsmøder er begyndt forud for en eventuel retssag med anklager om, at Manning skal have fejlhåndteret og overført fortrolige oplysninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS