Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Lederen af WikiLeaks, Julian Assange, forsøger at undgå politiet ved at søge tilflugt på ambassade.

Artikel top billede

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Computerworld News Service
: WikiLeaks' leder, Julian Assange, udtaler torsdag aften, at det er meget usandsynligt, at han vil efterkomme det britiske politis indkaldelse om at forlade Ecuadors ambassade fredag og overgive sig for at have brudt vilkårene for at være løsladt mod kaution.

Assange tabte kampen i Storbritanniens højesteret 30. maj om at få standset sin udlevering til Sverige og fortalte BBC-programmet Newsnight via telefon, at han frygter at ende med at blive udleveret til USA for sit arbejde med Wikileaks.

En talsmand for politiet i London udtalte tidligt fredag morgen, at denne politiindkaldelse er det almindelige første skridt i udleveringsproceduren.

Sex-anklager

De svenske anklagere ønsker at udspørge Assange angående beskyldninger fra to svensk kvinder om seksuel overgreb ved episoder i august 2010. Assange er ikke anklaget og fastholder selv, at enhver seksuel kontakt var med kvindernes samtykke.

I sidste uge søgte den 40-årige australier tilflugt på Ecuadors ambassade i London, mens landet evaluerer hans anmodning om politiks asyl.

Han var blevet løsladt mod kaution med elektronisk fodlænke og en aftale om jævnligt at møde hos politiet, mens han anfægtede udleveringen.

Offentliggjorde fortrolige dokumenter

Assange og hans jurister har anført, at hans udlevering til Sverige kan føre til en senere udlevering til USA, som efterforsker WikiLeaks' offentliggørelse i november 2010 af 250.000 hemmelig-stemplede amerikanske ambassade-indberetninger.

Den amerikanske soldat Bradley E. Manning er anklaget for at have leveret disse hemmelige dokumenter til Wikileaks.

De indledende retsmøder er begyndt forud for en eventuel retssag med anklager om, at Manning skal have fejlhåndteret og overført fortrolige oplysninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Wikileaks-stifter skal udleveres til Sverige

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job