Microsoft: Kundernes systemer giver licensproblemer

Vores licensregler er simple. Det er noget andet, som gør området kompliceret, mener Microsoft.

Artikel top billede

Læs også:
Kontrol afslører syndigt licens-rod hos Statens It

Her er regningen til Statens It efter licens-kontrol

Statens It: Derfor havde vi rod i licenserne

Hos Microsoft Danmark ønsker man ikke direkte at kommentere sagen om Statens It, der måtte betale 26 millioner kroner i kølvandet på en såkaldt licens-audit udført af KPMG på vegne af KPMG.

"Vi kan eller vil selvsagt ikke udtale os om konkrete sager, da vi naturligvis har et fortrolighedsforhold til vores kunder," siger kommunikationsdirektør Anders Adelhorst fra Microsoft Danmark.

Han forklarer, at Microsofts regler på området er simple.

"Enten skal vores software licenseres, eller også skal det ikke." 

Det, der skaber kompeksiteten, er, at licensreglerene skal undestøtte komplekse miljøer ude hos kunderne, forklarer kommunikationsdirektøren.

"Netop derfor har vi løbende dialog med vore kunder om fordelene ved Software Asset Management (SAM), der rækker langt videre end blot "License compliance", " fortæller Anders Adelhorst. 

Styringsværktøjer

Software Asset Management er et afgørende sæt forretningsprocesser og -værktøjer, der giver en ramme for effektivt at administrere softwareaktiver og digitale adgange inden for en organisation, forklarer han.

"Sammen med vores partnere forsøger vi at guide vores kunder i forhold til implementering og brug af forskellige værktøjer og i høj grad processer omkring håndtering af softwareaktiver på kontinuerlig basis," lyder det.

Fordelene ved at implementere et SAM-program omfatter finansiel kontrol, risikoafdækning, sikkerhed og compliance, fremhæver han.

"Vores licensmodel bygger på tillid og det er vores erfaring, at ingen kunder er bevidst underlicensieret."

"Derfor er et SAM-program en rigtig god ide at implementere. I forlængelse heraf har Microsoft introduceret forskellige SAM-services, der giver kunder forskellige indgangsvinkler til at komme i gang med et SAM-program via en certificeret SAM partner, som et frivilligt tilbud til kunderne," siger Anders Adelhorst.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S