Microsoft: Kundernes systemer giver licensproblemer

Vores licensregler er simple. Det er noget andet, som gør området kompliceret, mener Microsoft.

Artikel top billede

Læs også:
Kontrol afslører syndigt licens-rod hos Statens It

Her er regningen til Statens It efter licens-kontrol

Statens It: Derfor havde vi rod i licenserne

Hos Microsoft Danmark ønsker man ikke direkte at kommentere sagen om Statens It, der måtte betale 26 millioner kroner i kølvandet på en såkaldt licens-audit udført af KPMG på vegne af KPMG.

"Vi kan eller vil selvsagt ikke udtale os om konkrete sager, da vi naturligvis har et fortrolighedsforhold til vores kunder," siger kommunikationsdirektør Anders Adelhorst fra Microsoft Danmark.

Han forklarer, at Microsofts regler på området er simple.

"Enten skal vores software licenseres, eller også skal det ikke." 

Det, der skaber kompeksiteten, er, at licensreglerene skal undestøtte komplekse miljøer ude hos kunderne, forklarer kommunikationsdirektøren.

"Netop derfor har vi løbende dialog med vore kunder om fordelene ved Software Asset Management (SAM), der rækker langt videre end blot "License compliance", " fortæller Anders Adelhorst. 

Styringsværktøjer

Software Asset Management er et afgørende sæt forretningsprocesser og -værktøjer, der giver en ramme for effektivt at administrere softwareaktiver og digitale adgange inden for en organisation, forklarer han.

"Sammen med vores partnere forsøger vi at guide vores kunder i forhold til implementering og brug af forskellige værktøjer og i høj grad processer omkring håndtering af softwareaktiver på kontinuerlig basis," lyder det.

Fordelene ved at implementere et SAM-program omfatter finansiel kontrol, risikoafdækning, sikkerhed og compliance, fremhæver han.

"Vores licensmodel bygger på tillid og det er vores erfaring, at ingen kunder er bevidst underlicensieret."

"Derfor er et SAM-program en rigtig god ide at implementere. I forlængelse heraf har Microsoft introduceret forskellige SAM-services, der giver kunder forskellige indgangsvinkler til at komme i gang med et SAM-program via en certificeret SAM partner, som et frivilligt tilbud til kunderne," siger Anders Adelhorst.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect