Hemmelig leverandør: PET-systemer er topsikret

To af PET's it-systemer er så sikrede, at de end ikke indgår i statens oversigter over it-projekter. Også leverandør-navne er hemmeligstemplede.

Artikel top billede

Staten har besluttet at holde snor i alle sine it-projekter fra centralt hold efter mange år med it-skandaler.

Men nogle it-systemer er simpelthen for hemmelige til at komme i den maskine.

"Bemærk at yderligere to projekter fra Justitsministeriets område er medtaget i datamaterialet, men på grund af fortrolighed fremgår de ikke af denne oversigt," lyder det i den seneste rapport over halvårige status på statens it-projekter fra Digitaliseringsstyrelsen.

Forhører man sig nærmere om de to it-systemer, bliver man lidt klogere, men blandt andet leverandørernes navne holdes hemmelige.

"De to projekter er hos PET - E-SYS 2 og E-SYS 3," oplyser Digitaliseringsstyrelsen, men henviser videre til PET's it-strategi på efterretningstjenestens hjemmeside.

E-SYS-systemer

Hos PET ønsker man heller ikke at kaste lys over de to it-systemer.

I stedet oplyser PET, at eksempelvis it-leverandørernes navne er hemmelige, da der er tale om stærkt følsomme oplysninger i de pågældende it-systemer.

Præcist, hvad systemerne skal bruges til, står altså også hen i det uvisse.

Dog kan noget tyde på, at andre end PET selv holder øje med dem.

I hvert fald fremgår det af en beretning fra november 2010 til Folketinget, at det såkaldte Wambergudvalg, der holder PET i ørerne, også holder øje med et it-system kaldet E-SYS.

"Endvidere er udvalget i relation til spørgsmålet om, hvordan
man bedst beskytter personlige rettigheder, samtidig med
at der sker en mere effektiv it-udnyttelse, blevet oplyst om, at
Wambergudvalget gennemfører løbende stikprøvekontrol af
PET's elektroniske databaser, og at denne stikprøvekontrol
gennemføres med bistand fra Wambergudvalgets it-revisor," hedder det i rapporten.

"Ligeledes har Wambergudvalget været inddraget i forbindelse
med udarbejdelse af kravspecifikationerne til PET's nye it-platform (E-SYS)," fremgår det.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S