Hemmelig leverandør: PET-systemer er topsikret

To af PET's it-systemer er så sikrede, at de end ikke indgår i statens oversigter over it-projekter. Også leverandør-navne er hemmeligstemplede.

Artikel top billede

Staten har besluttet at holde snor i alle sine it-projekter fra centralt hold efter mange år med it-skandaler.

Men nogle it-systemer er simpelthen for hemmelige til at komme i den maskine.

"Bemærk at yderligere to projekter fra Justitsministeriets område er medtaget i datamaterialet, men på grund af fortrolighed fremgår de ikke af denne oversigt," lyder det i den seneste rapport over halvårige status på statens it-projekter fra Digitaliseringsstyrelsen.

Forhører man sig nærmere om de to it-systemer, bliver man lidt klogere, men blandt andet leverandørernes navne holdes hemmelige.

"De to projekter er hos PET - E-SYS 2 og E-SYS 3," oplyser Digitaliseringsstyrelsen, men henviser videre til PET's it-strategi på efterretningstjenestens hjemmeside.

E-SYS-systemer

Hos PET ønsker man heller ikke at kaste lys over de to it-systemer.

I stedet oplyser PET, at eksempelvis it-leverandørernes navne er hemmelige, da der er tale om stærkt følsomme oplysninger i de pågældende it-systemer.

Præcist, hvad systemerne skal bruges til, står altså også hen i det uvisse.

Dog kan noget tyde på, at andre end PET selv holder øje med dem.

I hvert fald fremgår det af en beretning fra november 2010 til Folketinget, at det såkaldte Wambergudvalg, der holder PET i ørerne, også holder øje med et it-system kaldet E-SYS.

"Endvidere er udvalget i relation til spørgsmålet om, hvordan
man bedst beskytter personlige rettigheder, samtidig med
at der sker en mere effektiv it-udnyttelse, blevet oplyst om, at
Wambergudvalget gennemfører løbende stikprøvekontrol af
PET's elektroniske databaser, og at denne stikprøvekontrol
gennemføres med bistand fra Wambergudvalgets it-revisor," hedder det i rapporten.

"Ligeledes har Wambergudvalget været inddraget i forbindelse
med udarbejdelse af kravspecifikationerne til PET's nye it-platform (E-SYS)," fremgår det.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College