Google provokerer: Chrome er verdens mest populære

Microsoft ønsker ikke at kommentere på uenighed om statistik over browser-anvendelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En chef fra Google hævder, at Chrome er verdens mest populære browser.

"At dømme ud fra al vores statistik og alt, hvad vi ser derude, så er Chrome verdens mest populære browser," bemærker Sundar Pichai, som er vice president for Chrome, ved selskabets udviklerkonference, Google I/O.

Pichais nye påstand er endnu mere dristig, end den han kom med i forrige måned ved Wall Street Journals All Thing Digital-konference, da han sagde: "Det er rimeligt at sige, at vi er nummer ét eller kun lige nummer to i alle verdens lande."

Under interviewet med Walt Mossberg, der skriver en klumme i Wall Street Journal, udtalte Pichai også:

"Vores interne data stemmer ret godt overens med, hvad StatCounter har påvist."

StatCounter, der leverer værktøjer til website-analyse, og som bruger analyse af trafikken på sine kunders websites til at leve statistik over browseranvendelse per sidevisninger, hævdede i forrige måned, at Googles Chrome for første gang have overgået Microsofts Internet Explorer som verdens mest anvendte browser.

Chrome stod ifølge StatCounter for 32,4 procent af alle sidevisninger i maj, hvilket således slog Internet Explorers samlede 32,1 procent.

Siden da har StatCounter og Net Applications, der er et andet website-analyse-firma, som også offentliggør browser-statistik, på skift kritiseret hinandens analysemetoder, og hævder selvfølgelig hver især, at deres egne tal tegner det mest retvisende billede af browsernes markedsandele.

Centralt i denne strid står påstanden om, at Chrome er skudt helt til tops i browsermarkedet.

Efter StatCounters påstand i forrige måned svarede Microsoft igen med et forsvar af Net Applications' metode og skældte StatCounter ud for, hvad selskabet kaldte "et personligt angreb" mod Roger Capriotti, der er chef for Microsofts markedsføring af Internet Explorer.

Så meget er afstanden rykket

Microsoft afviser dog nu at kommentere på Pichais påstand om, at Chrome er verdens mest populære browser.

En talskvinde for Microsoft udtaler dog, at selskabet stadig støtter Net Applications' metode.

"Vi anvender Net Applications for at få det mest nøjagtige billede af andelene i browsermarkedet," fortæller hun i et svar via e-mail.

Microsoft er kunde hos Net Applications og betaler ligesom mange andre selskabet analysefirmaet for adgang til statistik over browseranvendelse, som Net Applications hverken giver offentligheden eller medier adgang til.

StatCounters opgørelse af Chromes andel af det globale browsermarked i juni lyder på 32,76 procent, mens Internet Explorers andel angives til 32,31 procent. Chromes andel er ifølge StatCounter steget 0,33 procentpoint siden maj, mens Internet Explorers andel kun er steget 0,19 procentpoint.

Afstanden mellem de to browseres andel er således ifølge StatCounter steget fra 0,31 procentpoint i maj til 0,45 procentpoint i juni.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS