Kritik: CSC slap alt for billigt fra Polsag-skandale

Den aftale, Rigspolitiet har indgået med CSC, er "rystende."

Artikel top billede

Læs også: Underleverandør trækkes ind i Polsag-skandale

Blækket er knap blevet tør på den aftale om forlig som Rigspolitiet har indgået med it-levererandøren CSC, inden kritikken hagler ned.

"Jeg synes, det er rystende at læse om regeringens aftale med CSC," fortæller it-ordfører Dennis Flydtkjær fra Dansk Folkeparti.

Han mener, at "det stråler langt væk at man fra starten havde lavet en for dårlig kontrakt med CSC," når man ender med kun at få 40 millioner kroner tilbage.

"Jeg synes, beløbet er meget lavt, når man tænker på, at projektet har kostet op imod en halv milliard kroner, hvor politiet nu står tilbage med nul og niks," siger han.

Modsat Rigspolitiet så mener ordføreren ikke, man har opnået en tilfredsstillende økonomisk aftale.

Polsag kostede op imod en halv milliard kroner, men endte efter bunker af problemer, at blive skrottet.

Læs mere om skandalen her.

Den reelle værdi

"Den reelle værdi af aftalen er ikke 136 millioner kroner, som Rigspolitiet siger, men derimod kun 40 millioner kroner, som er det beløb, man får tilbagebetalt."

"De sidste 96 millioner kroner er bortfald af betalingsforpligtelser, som nu falder bort, men jeg går bestemt ikke ud fra, at Justitsministeriet har lavet en så tåbelig kontrakt, at man havde forpligtet sig til at blive ved med at betale for et system, som aldrig ville komme til at virke," fortæller Dennis Flydtkjær.

Det må være en selvfølge, at man ikke skal blive ved med at betale for en vare, som man aldrig har modtaget, så det giver ingen mening at inddrage de 96 millioner kroner som en positiv del af forliget, forklarer han.

"Eller jo det giver mening, hvis man har lavet en dårlig kontrakt," siger han.

Klokket i det

For den må nemlig være hel gal med aftalen, vurderer ordføreren.

"At Rigspolitiet ser det som en god aftale, at man blot slipper for fremtidige betalinger for et system, som aldrig blev leveret viser jo med al tydelighed, at Justitsministeriet har klokket i det, da man indgik kontrakten med CSC," siger Dennis Flydtkjær.

"Jeg er sikker på, at man i Justitsministeriet godt ved, at de har en meget dårlig kontrakt, siden man har valgt at lave et forlig i stedet for at tage en retssag," siger han.

Når man bryster sig af at have et godt forlig, når man stort set blot slipper for fremtidige betalinger, så kan man kun opfatte det som en tilståelsessag om, at man sløset godt og grundigt med skatteborgernes penge, forklarer han.

Sådan reagerer politiet

Hos de involverede parter ønsker man ikke at kaste yderligere lys over forliget og kommentere på Dansk Folkepartis kritik.

CSC har ikke umiddelbart yderligere kommentarer og hos Justitsministeriet henviser man til Rigspolitiet, "der har indgået forliget med CSC". 

Her er talelysten nu heller ikke stor. 

"Vi har ingen kommentar til artiklen," udtaler kommunikationsrådgiver Carsten Andersen fra Rigspolitiet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car