Underleverandør trækkes ind i Polsag-skandale

En underleverandør til CSC bliver nu trukket ind i skandalen om Polsag, hvor der ellers netop er indgået forlig mellem politiet og CSC.

Artikel top billede

Balladen om Polsag er åbenbart ikke slut endnu.

For nu dukker nye oplysninger frem på leverandør-siden, som ikke er fremgået omkring forliget mellem Rigspolitiet og CSC.

Økonomidirektør i Rigspolitiet Nikolaj Veje fortæller således til Computerworld:

"Der udestår jo også et mellemværende mellem CSC og Scanjour som skal afklares."

Han henviser til, at den eksterne uvildige rapport fortsat hemmeligholdes og et aktstykke om Polsag fortsat er fortroligt for offentligheden.

Regningen på 500 millioner endte med at blive delt mellem parterne med 136 millioner kroner til CSC og landets skatteborgere, der må sluge det resterende tab på Polsag, der endte med aldrig at blive til noget.

Store forventninger

At der skulle være et mellemværende mellem Scanjour og CSC er nyt for offentligheden. Men faktisk har ScanJour ifølge eget udsagn leveret "centralnervesystemet" til Polsag-projektet.

Således udtalte ScanJours marketingsdirektør Jakob Brix i 2007 til Computerworld om Polsag:

"Det er et spændende projekt, hvor vores journaliseringssystem Captia er centralnervesystemet. Målet er at digitalisere politiets arbejdsformer og give helt nye muligheder for at efterforske kriminalitet på tværs af politikredse".
 
Alliancen, som samarbejdet mellem CSC og Scanjour er blevet kaldt, er også blevet omtalt i forbindelse med de advarsler imod projektet, som er blevet afsløret af Computerworld i 2010.

For allerede i 2007 kom politiets eget Arkitekturteam med advarsler.

Endelig har det været fremme, at CSC og ScanJour siden har indget et forlig på 3,6 millioner kroner, som ScanJour måtte betale CSC.

Det forlig ønskede parterne dog ikke kommentere hvad lå bag.
 
"Resultatet er ekstraordinært påvirket af hensættelse af omkostninger på DKK 3,6 millioner kroner til forlig af leverancekontrakt opstartet i 2007 i alliance med CSC", hed det i ScanJours regnskab.

Parterne er tavse om "interne forhold"

Hos parterne er der ikke ligefrem den store snakkelyst om mellemværendet.

"CSCs holdning er, at det interne forhold mellem Scanjour og CSC, afklarer vi internt," lyder det fra Kim Ege Møller, der er Public Relations Officer hos CSC Danmark.

Heller ikke hos ScanJour har man nogen kommentar.

"Nej, vi har samme holdning hertil," lyder det fra CEO Henrik Schlægel fra ScanJour.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,