Fyret Carlsberg-CIO tavs som graven

Carlsbergs fyrede CIO er yderst fåmælt, da Computerworld fanger ham.

Artikel top billede

(Foto: Michael Rieck)

Læs også:
Carlsbergs CIO sat på porten i al stilhed

Kåring: Her er Danmarks bedste it-chef

På sin LinkedIn-profil har Kenneth Egelund Schmidt ændret status fra CIO i Carlsberg til at være jobsøgende.

Det skyldes, at øl-giganten i stilhed har lempet sin CIO ud af virksomheden til fordel for økonomichef Lars Vestergaard.

Den historie kan du læse her.

Kenneth Egelund Schmidt har ingen kommentarer til sin afgang fra Carlsberg.

"Efter aftale med Carlsberg har jeg ikke noget at tilføje," siger han til Computerworld.

Den nu ledige CIO har udover små fire år i spidsen for Carlsbergs it en fortid fra Danfoss, hvor han ligeledes bestred rollen som CIO.

Hans arbejde tildelte ham i 2007 titlen som årets bedste CIO i Danmark.

Læs også:
Carlsbergs CIO sat på porten i al stilhed

Kåring: Her er Danmarks bedste it-chef

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job