Dibs: Vi har løst problemet med netbetalingerne

Dibs fik tirsdag eftermiddag styr på nedbruddet, som i dagevis har sat netbetalingerne på halv kraft.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Danske netbetalinger i knæ: It-fejl blokerer

"Det ser ud til, at vi har løst problemet. Vi har i al fald fået vores fulde produktion op at køre igen."

Det siger COO Jacob Raavig hos betalingstjenesten Dibs.

Dermed ser et flere dage langt nedbrud ud til at være løst. Nedbruddet har siden søndag fået e-handlende til at rase, fordi halvdelen af alle kortbetalinger gennem firmaet fejlede.

Firmaet har dermed fået løst et kodeproblem i et betalings-gateway, som forårsagede, at databasen låste.

Men da denne fejl var rettet op, blev det tydeligt, at der var endnu en fejl, fortæller Jacob Raavig.

"Det viste sig, at det var vores load-balancer, der var gået amok, siger han.

Den fejlramte maskines arbejde er at dirigere trafikken af betalinger ud på en lang række webservere.

"Fordi den simpelthen var gået i selvsving, har den lagt databasen ned med alle de her kald," siger direktøren.

Løsningen var ikke bare at genstarte apparatet, fordi der er en del afhængigheder at tage hensyn til.

Den oprindelige fejl omkring databasen, som hang, kan ifølge Jacob Raavig godt skyldes noget ude hos en integrationspartner.

"Vi kan godt have haft nogle kald, som har stået og hængt hos en indløser, samtidig med, at der er sket det her med load-balanceren," siger han.

Han forklarer, at Dibs netværk består af en række indløsere. I Danmark er der ifølge direktøren kun Nets, men eksempelvis i Sverige er der fem. Fakturaleverandører og netbanker er andre samarbejdspartnere.

Derfor er det ifølge Jacob Raavig en kombination af flere ting, som har udløst det delvise nedbrud.

Han fortæller, at firmaet i de næste dage i dybden vil undersøge årsagerne til, at fejlen kunne opstå. Samtidig beklager han de problemer, som kunderne har haft.

Læs også:
Danske netbetalinger i knæ: It-fejl blokerer

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS