Udbud af kæmpe it-system hos Skat må gå om

Skat har set sig nødsaget til at lade et udbud af et kæmpe it-system gå om.

Artikel top billede

Læs også:

Disse tre it-giganter kæmper om Skat-ordrer

En ommer.

Sådan er udfaldet af et udbud af et kæmpe it-system hos Skat, eIndkomst, der skal holde styr på et hav af data.

"Ved tilbudsvurderingen blev det konstateret, at der ikke var tilstrækkeligt med konditionsmæssige tilbud til at sikre en rimelig konkurrence, hvorfor vi valgte at annullere udbuddet," fortæller it-direktør hos Skat, Preben Bialas.

Skatteministeriet har dog allerede sendt nyt udbudsmateriale ud og forventer også i det nye udbud, at driften kan være overflyttet til en ny leverandør medio 2013.

"Vi har udbudt en kontrakt på fire år med mulighed for forlængelse med tre år, men kan ikke sige noget om værdien af kontrakten endnu, da det jo afhænger af, hvilke tilbud vi får," siger han.

Leverandører sagde fra

I alt indløb bud fra tre leverandører, men to af dem sagde fra over for Skatteministeriets krav.

"Det, der gjorde tilbuddene ikke konditionsmæssige, var forbehold til nogle bestemmelser i udkastet til kontrakt, som var mindstekrav," oplyser han. 

Af hensyn til den igangværende udbudsproces og konkurrence synes Preben Bialas ikke, at "han vil fremhæve eller udstille nogen af tilbudsgiverne" og røbe, hvem der havde det konditionsmæssige bud.

Stort system - én leverandør

Formålet med udbuddet er blandt andet været at få én leverandør til at styre det hele.

Ministeriet har således udbudt både drift, support, vedligeholdelse og videreudvikling af e-indkomstsystemet.

"Systemet består i dag af tre delsystemer, der drives af tre leverandører, og formålet er at få samlet opgaverne hos én leverandør," forklarer Preben Bialas. 

Med den manøvre forventer Skat ifølge it-direktøren at få "en betragtelig" besparelse.

Så vigtigt er systemet

eIndkomst er et fællesoffentligt register, som løbende modtager indberetninger om borgernes indkomster.

Oplysningerne i eIndkomst bruges til den enkelte borgers årsopgørelse og udstilles blandt andet til myndigheder ved udbetaling af ydelser som for eksempel sygedagpenge, kontanthjælp og dagpenge, fremgår det af udbudsmaterialet.

"eIndkomst danner grundlag for Skats og ATPs opkrævning af henholdsvis A-skat, AM-bidrag, ATP og feriepenge (samlet cirka 500 milliarder danske kroner årligt)," lyder det i materialet.

Indberetningsdelen af eIndkomst modtager indkomstoplysninger fra cirka 180.000 indkomstudbetalere som arbejdsgivere, kommuner, pensionsinstitutter, med flere.

Der modtages cirka 10.000.000 indberetninger om måneden.

Læs også:

Disse tre it-giganter kæmper om Skat-ordrer

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job