Ny Microsoft-direktør: Her er min plan for Danmark

Niels Soelberg er ny administrerende direktør i Microsoft Danmark. Her fortæller han, hvad det kommer til at betyde.

Artikel top billede

Læs også:

Bardenfleth stopper: Ny direktør i Microsoft Danmark

Derfor er nyt job til Jørgen Bardenfleth en forfremmelse

"Der sker ikke nogen paladsrevolution eller noget som helst andet."

Sådan siger nyudnævnt topchef for Microsoft Danmark, Niels Soelberg, til Computerworld, få timer efter at det overraskende direktørskifte blev præsenteret for medarbejderne i Hellerup.

Dermed mener han, at det er alfa og omega at fastholde det momentum, som firmaet har i Danmark.

Når lederskiftet sker nu, skyldes det, at Niels Soelberg efter 22 år i udlandet stod klar til at vende tilbage til Danmark, og at Jørgen Bardenfleth fik nye muligheder netop nu, forklarer direktøren.

"Jeg har vist det i et stykke tid. Vi har lige afsluttet regnskabsår den 30 juni, og det er ofte der, vi naturligt har et skifte på lederpositioner," siger Niels Soelberg.

Er der lagt op til store forandringer med dig ved roret?

"Nej, for Jørgen Bardenfleth har løbende justeret organisationen til det marked, vi opererer i. Derfor er organisationen rigtigt gearet også til de nye produkter, der kommer i en lind strøm til efteråret. Det glæder jeg mig selvfølgelig at få dem til at lande her i Danmark, så kunderne og vores partnere bliver glade og tilfredse."

Danmark skal være en del af eliten
Hvordan vil du præge firmaet på lidt længere sigt?

"Det, vi vil gøre, er at fortsætte den gode linje og at blive ved med at være attraktive for kunderne og sørge for, at de bliver endnu mere inspireret af Microsofts teknologi."

Han peger på, at også den internationale konkurrencesituations krav til offentlige sektorer og private virksomheder inden for digitalisering, hvor Danmark ifølge direktøren i lang tid har været førende, er et område, hvor Microsoft kan hjælpe.

For det er vigtigt, at Danmark fortsat er førende, så vi ikke sakker bagud, fortæller han.

"Jeg tror, at vi kan være en bidragsyder til at skabe stærk konkurrence, effektiv kommunikation og inspirerende teknologi, som folk synes, at det er sjovt at arbejde med, når de står ud af sengen om morgensen," siger Niels Soelberg.

Læs også:

Bardenfleth stopper: Ny direktør i Microsoft Danmark

Derfor er nyt job til Jørgen Bardenfleth en forfremmelse

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura