Licenskontrol kan også vise fin orden i sagerne

Regninger i millionklassen er ikke altid udfaldet af de ellers frygtede licenskontroller.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det er langt fra alle myndigheder, der rammes af kæmpe regninger i kølvandet på de ellers frygtede licens-audits.

Faktisk ender flere audits med nul afregning.

Det viser Computerworlds gennemgang af flertallet af landets kommuner, regioner og ministerier.

Eksempelvis har Stevns Kommune været igennem en licenskontrol foretaget af Netop Business Solutions A/S.

"Vi har meget fokus på licenser her i kommunen, så der har ikke været penge på bordet, og som du kan se i medsendte dokumenter, så havde vi ikke brugt alle licenserne," skriver administrativ koordinator Connie Wede fra Stevns Kommune til Computerworld.

Styring af licenser

Stevns kommunes it-center styrer licenser for alle administrative servere og pc'er bortset fra skoleområdet. Her er det skolen selv, der står for licenseringen, oplyser kommunen.

I administrationen har kommunen centraliseret indkøb af udstyr, "hvilket betyder, at der ikke indkøbes noget it-udstyr og ikke installeres noget software på disse uden it-centrets medvirken".

Kommunen oplyser videre, at man bruger et software asset management-system, som bidrager med oplysninger om organisationens brug af software, og "dermed mulighed for en korrekt og struktureret administration af hele organisationens it-miljø, hvilket betyder økonomiske besparelse, optimering og produktivitet".

Langt fra alle får besøg

Også Odsherred Kommune har haft licenskontrol-besøg, hvor "det økonomiske udfald var 0 kroner."

I øvrigt er det langt fra alle myndigheder, der inden for de seneste par år, har haft licenskontrol-besøg, viser tilbagemeldinger til Computerworld.

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank