Licenskontrol kan også vise fin orden i sagerne

Regninger i millionklassen er ikke altid udfaldet af de ellers frygtede licenskontroller.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det er langt fra alle myndigheder, der rammes af kæmpe regninger i kølvandet på de ellers frygtede licens-audits.

Faktisk ender flere audits med nul afregning.

Det viser Computerworlds gennemgang af flertallet af landets kommuner, regioner og ministerier.

Eksempelvis har Stevns Kommune været igennem en licenskontrol foretaget af Netop Business Solutions A/S.

"Vi har meget fokus på licenser her i kommunen, så der har ikke været penge på bordet, og som du kan se i medsendte dokumenter, så havde vi ikke brugt alle licenserne," skriver administrativ koordinator Connie Wede fra Stevns Kommune til Computerworld.

Styring af licenser

Stevns kommunes it-center styrer licenser for alle administrative servere og pc'er bortset fra skoleområdet. Her er det skolen selv, der står for licenseringen, oplyser kommunen.

I administrationen har kommunen centraliseret indkøb af udstyr, "hvilket betyder, at der ikke indkøbes noget it-udstyr og ikke installeres noget software på disse uden it-centrets medvirken".

Kommunen oplyser videre, at man bruger et software asset management-system, som bidrager med oplysninger om organisationens brug af software, og "dermed mulighed for en korrekt og struktureret administration af hele organisationens it-miljø, hvilket betyder økonomiske besparelse, optimering og produktivitet".

Langt fra alle får besøg

Også Odsherred Kommune har haft licenskontrol-besøg, hvor "det økonomiske udfald var 0 kroner."

I øvrigt er det langt fra alle myndigheder, der inden for de seneste par år, har haft licenskontrol-besøg, viser tilbagemeldinger til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job