Licenskontrol kan også vise fin orden i sagerne

Regninger i millionklassen er ikke altid udfaldet af de ellers frygtede licenskontroller.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det er langt fra alle myndigheder, der rammes af kæmpe regninger i kølvandet på de ellers frygtede licens-audits.

Faktisk ender flere audits med nul afregning.

Det viser Computerworlds gennemgang af flertallet af landets kommuner, regioner og ministerier.

Eksempelvis har Stevns Kommune været igennem en licenskontrol foretaget af Netop Business Solutions A/S.

"Vi har meget fokus på licenser her i kommunen, så der har ikke været penge på bordet, og som du kan se i medsendte dokumenter, så havde vi ikke brugt alle licenserne," skriver administrativ koordinator Connie Wede fra Stevns Kommune til Computerworld.

Styring af licenser

Stevns kommunes it-center styrer licenser for alle administrative servere og pc'er bortset fra skoleområdet. Her er det skolen selv, der står for licenseringen, oplyser kommunen.

I administrationen har kommunen centraliseret indkøb af udstyr, "hvilket betyder, at der ikke indkøbes noget it-udstyr og ikke installeres noget software på disse uden it-centrets medvirken".

Kommunen oplyser videre, at man bruger et software asset management-system, som bidrager med oplysninger om organisationens brug af software, og "dermed mulighed for en korrekt og struktureret administration af hele organisationens it-miljø, hvilket betyder økonomiske besparelse, optimering og produktivitet".

Langt fra alle får besøg

Også Odsherred Kommune har haft licenskontrol-besøg, hvor "det økonomiske udfald var 0 kroner."

I øvrigt er det langt fra alle myndigheder, der inden for de seneste par år, har haft licenskontrol-besøg, viser tilbagemeldinger til Computerworld.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S