Licenskontrol kan også vise fin orden i sagerne

Regninger i millionklassen er ikke altid udfaldet af de ellers frygtede licenskontroller.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Det er langt fra alle myndigheder, der rammes af kæmpe regninger i kølvandet på de ellers frygtede licens-audits.

Faktisk ender flere audits med nul afregning.

Det viser Computerworlds gennemgang af flertallet af landets kommuner, regioner og ministerier.

Eksempelvis har Stevns Kommune været igennem en licenskontrol foretaget af Netop Business Solutions A/S.

"Vi har meget fokus på licenser her i kommunen, så der har ikke været penge på bordet, og som du kan se i medsendte dokumenter, så havde vi ikke brugt alle licenserne," skriver administrativ koordinator Connie Wede fra Stevns Kommune til Computerworld.

Styring af licenser

Stevns kommunes it-center styrer licenser for alle administrative servere og pc'er bortset fra skoleområdet. Her er det skolen selv, der står for licenseringen, oplyser kommunen.

I administrationen har kommunen centraliseret indkøb af udstyr, "hvilket betyder, at der ikke indkøbes noget it-udstyr og ikke installeres noget software på disse uden it-centrets medvirken".

Kommunen oplyser videre, at man bruger et software asset management-system, som bidrager med oplysninger om organisationens brug af software, og "dermed mulighed for en korrekt og struktureret administration af hele organisationens it-miljø, hvilket betyder økonomiske besparelse, optimering og produktivitet".

Langt fra alle får besøg

Også Odsherred Kommune har haft licenskontrol-besøg, hvor "det økonomiske udfald var 0 kroner."

I øvrigt er det langt fra alle myndigheder, der inden for de seneste par år, har haft licenskontrol-besøg, viser tilbagemeldinger til Computerworld.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S