Her er Københavns Universitets nye top-CIO

Københavns Universitet vil binde forretningen tættere sammen med it-afdelingen. Det skal gøres af den nye top-CIO Klaus Kvorning Hansen, der samtidig er formand for Dansk IT.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

Formanden for Dansk IT, Klaus Kvorning Hansen, skal nu også bestride posten som vicedirektør i koncern-it på landet ældste universitet, der ligger i København.

Han starter jobbet den 15. august 2012, og han glæder sig derfor rigtig meget til, at ferien er forbi.

"En af elementer, der gør jobbet rigtig spændende er, at universitetet består af mange forskellige brugere, fra forskere til studerende, der i sagens natur har forskellige behov, som skal indpasses i it-strategien," fortæller Klaus Kvorning Hansen til Computerworld.

"Det giver en kæmpe bredde både i forhold til teknologi og dem, der anvender den."

Mere forretning

Københavns Universitet har en meget tydelig strategi om, at it-systemerne skal lægges an efter forretningen, og det er her, at Klaus Kvorning Hansen skal vise sit værd.

"Det er en filosofi, der passer mig 100 procent, da det netop er den verden, som jeg kommer fra. Hvor it og forretning passer sammen," lyder det fra Klaus Kvorning Hansen.

Er det for at styrke forretningen, du er blevet ansat?

"Ja, det er et af elementerne."

Forskere med meninger
Du frygter ikke universitetsverdenen, hvor meninger, holdninger og it-behov er meget forskellige?

"Ja, det har du ret i," griner han.

"Der er mange forskellige interessenter, og der er egne it-afdelinger på de enkelte fakulteter. Der er masser af holdninger og meninger. Forskere har specielle it-behov, der ikke nødvendigvis lige passer ned i en fastlagt kasse. Det bliver en udfordring, men det er faktisk noget af det, jeg glæder mig mest til," forklarer han.

Universitetsmiljøet er da heller ikke en fremmed verden for Klaus Kvorning Hansen.

Han er oprindelig uddannet filosof, og han har i mange år fungeret som censor på universitetet ved siden af sine it-jobs.

"Jeg holder af det akademiske miljø. Det er en spændende verden, der handler om ny viden."

Hvad bliver din første opgave, når du skal møde på kontoret den 15. august?

"Jeg skal først og fremmest falde til på arbejdspladsen. Den første opgave af teknologisk karakter er, at it-strategien skal revideres," lyder det fra Klaus Kvorning Hansen.

"Desuden ligger der allerede en række it-projekter, som skal gennemføres."

Stadig i Dansk IT

Klaus Kvorning Hansen fratrådte sin stilling som direktør i Pensam med ansvar for IT, HR og Jura den 1. februar og har siden været jobsøgende.

Han fortsætter samtidig som formand for Dansk IT.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændingestyrelsen

    Udlændingestyrelsen søger udviklingschef til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job