Danske chefer: Mobilsikkerhed er medarbejdernes problem

Når arbejdstelefonen bliver hacket eller stjålet, er det medarbejderens eget problem, mener et flertal af danske ledere. Problematisk, lyder det fra teleanalytiker.

Artikel top billede

"Ikke vores problem, at din arbejdstelefon er forsvundet."

Sådan er holdningen hos flertallet af landets ledere, viser ny undersøgelse, der er udarbejdet for Telenor.

Her erklærer 55 procent ud af 730 interviewede ledere, at de mener, det er medarbejdernes eget ansvar at sikre, at arbejdsrelaterede dokumenter og oplysninger på medarbejdernes dokumenter er effektivt beskyttet mod for eksempel tyveri, hacking eller virus.

Men det kan meget hurtigt gå hen og blive virksomhedens problem, hvis telefonen falder i de forkerte hænder, lyder det fra teleanalytiker Torben Rune fra konsulentfirmaet Netplan, der rådgiver virksomheder om telefoni.

Han mener derfor, at ledernes opfattelse er problematisk.

"Hvis medarbejderen render rundt med flere tusind sensitive e-mails, eller kundedatabasen eller prislister, så er det virksomhedens problem, og i min optik også virksomhedens ansvar," siger Torben Rune og tilføjer, at området er en gråzone rent regulatorisk.

Det afhænger derfor af den enkelte virksomhed, om der bliver gjort noget for sikkerheden på medarbejdernes telefoner.

"Det paradoksale er, at mange virksomheder er rigtig gode til at sørge for datasikkerhed, når det gælder pc'er. Men når det gælder mobiltelefoner, ser det anderledes ud. Selv om der findes systemer i dag, som kan beskytte, er de ikke særlig udbredte. Det er som om, at der skal lig på bordet, før virksomhederne, især de mindre, får øjnene op for det her," lyder det fra Torben Rune.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics