Danske chefer: Mobilsikkerhed er medarbejdernes problem

Når arbejdstelefonen bliver hacket eller stjålet, er det medarbejderens eget problem, mener et flertal af danske ledere. Problematisk, lyder det fra teleanalytiker.

Artikel top billede

"Ikke vores problem, at din arbejdstelefon er forsvundet."

Sådan er holdningen hos flertallet af landets ledere, viser ny undersøgelse, der er udarbejdet for Telenor.

Her erklærer 55 procent ud af 730 interviewede ledere, at de mener, det er medarbejdernes eget ansvar at sikre, at arbejdsrelaterede dokumenter og oplysninger på medarbejdernes dokumenter er effektivt beskyttet mod for eksempel tyveri, hacking eller virus.

Men det kan meget hurtigt gå hen og blive virksomhedens problem, hvis telefonen falder i de forkerte hænder, lyder det fra teleanalytiker Torben Rune fra konsulentfirmaet Netplan, der rådgiver virksomheder om telefoni.

Han mener derfor, at ledernes opfattelse er problematisk.

"Hvis medarbejderen render rundt med flere tusind sensitive e-mails, eller kundedatabasen eller prislister, så er det virksomhedens problem, og i min optik også virksomhedens ansvar," siger Torben Rune og tilføjer, at området er en gråzone rent regulatorisk.

Det afhænger derfor af den enkelte virksomhed, om der bliver gjort noget for sikkerheden på medarbejdernes telefoner.

"Det paradoksale er, at mange virksomheder er rigtig gode til at sørge for datasikkerhed, når det gælder pc'er. Men når det gælder mobiltelefoner, ser det anderledes ud. Selv om der findes systemer i dag, som kan beskytte, er de ikke særlig udbredte. Det er som om, at der skal lig på bordet, før virksomhederne, især de mindre, får øjnene op for det her," lyder det fra Torben Rune.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S