Bilkæmpe dropper outsourcing: Vil have it i egne hænder

Verdens næststørste bilfabrikant vil vende tallene for outsourcing. Stort set al it skal tilbage i hænderne på egne ansatte. It-leverandører kan tabe miliarder om året.

Artikel top billede

General Motors har åbnet dørene og insourcet virksomhedens it - her illustreret med den nyeste Savana 2500 Cargo Van, der har ikke mindre end en 6,6 liter Duramax turbodiesel V8-motor under hjelmen. Foto: GMC (Foto: License Agreement - Please read the following important information pertaining to this image. This GM image is protected by copy / GM)

Bilkæmpen General Motors (GM) er på vej til at vende sin outsourcing-strategi på hovedet. I stedet for at have 90 procent af koncernens it-systemer hos eksterne leverandører skal lige så stor en andel af systemerne inden for egne døre. Det skriver Informationweek.

Størstedelen af systemerne hos verdens næststørste bilproducent er i dag fordelt hos leverandører som Capgemini, HP/EDS og Wipro. Men det skal være anderledes, efter at bilgigantens nye CIO, Randy Mott, er kommet til.

Ansættelsebølge nødvendig

GM solgte EDS fra i 1996, men har efterfølgende brugt firmaet som leverandør, også efter at HP opkøbte det i 1998. Derfor er strategiændringen en stor kursændring, der vil kræve ansættelse af store mængder ansatte, stort set kun i USA. 

Randy Mott, der har en fortid som CIO hos både HP Wal-Mart og Dell får brug for både softwareudviklere, projektledere, databaseeksperter og en lang række andre it-folk i løbet af de næste år for at få planen, som ingen anden CIO ifølge mediet har gennemført før ham, til at lykkes. I øjeblikket har GM på verdensplan 1.500 ansatte it-folk.

Ifølge Informationweek er det ikke besparelser der driver GM 's strategiændring men i stedet handler det om at få mere værdi ud af it langt hurtige.

Kun for kæmpefirmaer

Hos National Outsourcing Association, der repræsenterer outsourcingindustrien i England, siger Martin Hart, at han ikke tror, at GM's strategiændring vil skabe en trend. Simpelthen fordi GM alene i kraft af at have en infrastruktur på størrelse med outsourcing-leverandørerne har de samme muligheder for at skære omkostningerne.

"Kun de allerstørste firmaer kan få de samme fordele ud af at insource it, som de opnår ved outsourcing. Alle med en omsætning mindre end et land af en rimelig størrelse vil stadig få mere ud af at outsource," siger han til Informationweek.

GM har tidligere vist vejen

Imidlertid er det ikke første gang GM har startet en trend. Randy Mott's forgænger som CIO hos GM, der gik på pension i 2009, bliver ifølge Computerworlds britiske søstermedie set som trendsetteren af outsurcingbølgen hos de allerstørste koncerner med besparelser på budgettet for milliardbeløb.

Hos GM har Randy Mott flere radikale ændringer på it-området i ærmet. Blandet andet vil han konsolidere bilkæmpens 23 datacentre rundt om i verden i to nye og droppe omkring 40 procent af firmaets 4.000 applikationer til fordel for globale standardprodukter.

Lykkes planen, ser EDS som GM's største outsourcing-leverandør ud til at ville miste kontrakter til en værdi af 18,3 milliarder kroner. Om året, skriver Informationweek.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job