Mindre og billigere iPad er måske på vej

En ny og mindre iPad kan blive en succes på linje med iPod'en, hævder en tidligere Apple-chef ifølge avis. Apple har dog tidligere afvist rygtet.

Artikel top billede

Læs også:
Nye billeder: Er dette den nye iPhone?

Rygte: Apple på vej med discount-udgave af iPad 2

Apple er ved at udvikle en mindre iPad, som er designet til at lokke kunder til, der ønsker en anden størrelse tablet end den nuværende iPad.

Det hævder analytikere og brancheeksperter, der sammenligner et større udvalg af tablets med det varierende iPod-udvalg.

Ifølge New York Times beretter kilder om, at Apple er ved at udvikle en ny tablet med en 7.85 tommer skærm, der vil kunne erhverves for 'væsentligt mindre' end den nuværende iPad.

Det skriver det britiske MacWorld.

Bedre til ebøger

Ifølge det anerkendte, britiske website bemærker en analytiker, at den nye 'iPad Mini' (eller større iPod Touch om man vil) vil være mere ideel til ebøger end aktiviteter, hvor brugeren har brug for at skrive, eksempelvis e-mail.

En tidligere Apple-chef har ifølge MacWorld fortalt New York Times, at en iPad med en skærm omkring de syv tommer vil være bedre egnet til at ligge i en kvindes taske. 

Ifølge artiklen er det ikke første gang, at Apple har udvidet rækken af produkter med en lavere pris. Det har tidligere givet Apple succes, da selskabet satte sig på størstedelen af markedet for MP3-afspillere.

En anden kilde hævder, at der kommer til at ske ændringer i iOS6, der gør det langt nemmere at udvikle apps, som er uafhængige af skærmopløsningen.

Det vil kunne bane vejen for en mindre iPad, skriver MacWorld.

Jobs: Ikke under 10 tommer
Ifølge New York Times' oplysninger har Apple tidligere benægtet, at en mindre iPad ville blive en realitet.

Således er nu afdøde Steve Jobs citeret for at sige følgende:

"Der er klare grænser for, hvor tæt du fysisk kan placere elementer på en touch-skærm. Det er en af de vigtigste grunde til, at vi tror på 10 tommer skærm er den mindste størrelse, hvis man vil skabe store tablet apps."

New York Times skriver, at en tidligere Apple-ingeniør har fortalt, at den første tablet-prototype, som Apple begyndte at udvikle i midten af 0'erne havde en syv-tommer skærm.

Steve Jobs mente dog, at enheden var for lille og spurgte, hvad den kunne foruden at surfe på internettet på badeværelset.

Han skulle dog have ændret holdning for at holde konkurrenterne væk, skriver MacWorld.

Læs også:
Nye billeder: Er dette den nye iPhone?

Rygte: Apple på vej med discount-udgave af iPad 2

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos