Pc'en får baghjul af Apples iPad allerede i år

Salget af tablets overstiger salget af traditionelle computere i løbet af 2012, mener analytiker.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor er din tablet-pc en ergonomisk katastrofe

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Så vilde er vi med tablet-computere: Kan ikke få nok

Sammen med andre tablet-computere er iPad'en skyld i et dalende salg af pc'er.

Det mener Rob Cihra, der er analytiker hos Evercore Partners.

Han forventer blandt andet, at Apple vil sælge 60 millioner iPads i år.

Selskabet solgte i andet kvartal af 2012 omkring 16.5 millioner iPads.

Det er 3,5 millioner færre, end Charlie Wolf, som er analytiker hos Needham & Co, tidligere har spået, skriver MacWorld UK.

Kun Mac-salget stiger

Ifølge Rob Cihra vil salget af traditionelle computere falde med fire procent i tredje kvartal af 2012 i forhold til året før.

Andre rapporter viser dog, at pc-salget kun er faldet med 0,1 procent på verdensplan i årets andet kvartal.

Kun Apple oplever fremgang i salget af selskabets traditionelle computere, lyder det ifølge MacWorld UK.

Afløser pc'en

En fjerdedel af de populære tavlecomputere bliver købt som direkte erstatninger for den traditionelle pc, mener Rob Cihra.

Han mener desuden at yderligere en fjerdedel af indkøbte tablets erstatter pc'en effektivt, fordi brugerne venter med at købe en ny pc.

Det Hollandske senat og det polske parlament har allerede skiftet pc'erne ud med tablets, skriver MacWorld UK.

Herhjemme er politikerne i Folketinget blandt andet også blevet udstyret med iPads.

Læs også:
Derfor er din tablet-pc en ergonomisk katastrofe

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Så vilde er vi med tablet-computere: Kan ikke få nok

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job