Din iPhone kan blive til en strømpistol med 650.000 volt

Amerikansk firma søger investorer til en heftig iPhone-case, der både beskytter din telefon - og dig.

Artikel top billede

Der findes bunkevis af iPhone-covers. Men det her har du ikke set før.

Et iphone-cover til iPhone 4 og 4S, der er bygget sammen med en stødpistol.

Det er firmaet Jellow Jacket, som lige nu er ved at hente finansering til projektet på crowdfunding-siden IndieGogo.

Kommer ejermanden i knibe, kan man vende telefonen rundt og bruge bagsiden af coveret til at give eventuelle overfaldsmænd et kæmpe chok - og et stød på 650.000 volt. En styrke der næppe vil gøre coveret til standard i danske dametasker.

Firmaets salgsargument er, at man jo altid har sin telefon på sig, og derfor aldrig glemmer sit forsvarsvåben. Hvilket kunne være tilfældet med en peberspray eller lignende.

Giv dig selv stød

Det oplagte spørgsmål er så, hvor smart det er at rende rundt med et apparat i tasken eller bukselommen, der kan udgive stød på 650.000 volt? Og hvor hensigtsmæssigt er det at holde selvsamme apparat mod hovedet flere gange om dagen?

Det spørgsmål har udviklerne taget hensyn til ved at indbygge flere sikkerhedsmekanismer. En skærm dækker de farlige dele, så de kun er blottet, når ejermanden rent faktisk ønsker det. Han skal også fjerne en sikkerhedslås, før han forsvarer sig med apparatet. Begge sikkerhedsmekanismer skulle dog være til at fjerne på få sekunder.

Et minus ved coveret er, at det giver telefonen nogle markant større dimensioner. Vægten bliver fordoblet, og den holder, som telefonen sættes fast i, er cirka en tomme tyk.

En sidegevinst ved apparatet er, at det kan udvide levetiden på et batteri i en iPhone med 20 timer. Men tømmer man batteriet for at forøge batteritiden - kan det være tømt, når man endelig får brug for at aktivere sin stødpistol.

Ulovlig i Danmark

I følge Wikipedia er det i henhold til dansk lovgivning ikke tilladt at eje, erhverve, sælge, eller anvende strømpistoler i Danmark uden politiets tilladelse, jævnfør bek. 997 af 19.10.2009, § 15 stk.1 nr. 6 i henhold til våbenloven, lbk. 704 af 2.6.2009, § 4 stk. 2 nr. 4. Straframmen er op til 2 års fængsel.


Firmaet har pt. indsamlet en fjerdedel af de 100.000 dollars, som det vil koste at sende det bemærkelsesværdige cover i produktion og udvide sortimentet til andre telefoner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S