Din iPhone kan blive til en strømpistol med 650.000 volt

Amerikansk firma søger investorer til en heftig iPhone-case, der både beskytter din telefon - og dig.

Artikel top billede

Der findes bunkevis af iPhone-covers. Men det her har du ikke set før.

Et iphone-cover til iPhone 4 og 4S, der er bygget sammen med en stødpistol.

Det er firmaet Jellow Jacket, som lige nu er ved at hente finansering til projektet på crowdfunding-siden IndieGogo.

Kommer ejermanden i knibe, kan man vende telefonen rundt og bruge bagsiden af coveret til at give eventuelle overfaldsmænd et kæmpe chok - og et stød på 650.000 volt. En styrke der næppe vil gøre coveret til standard i danske dametasker.

Firmaets salgsargument er, at man jo altid har sin telefon på sig, og derfor aldrig glemmer sit forsvarsvåben. Hvilket kunne være tilfældet med en peberspray eller lignende.

Giv dig selv stød

Det oplagte spørgsmål er så, hvor smart det er at rende rundt med et apparat i tasken eller bukselommen, der kan udgive stød på 650.000 volt? Og hvor hensigtsmæssigt er det at holde selvsamme apparat mod hovedet flere gange om dagen?

Det spørgsmål har udviklerne taget hensyn til ved at indbygge flere sikkerhedsmekanismer. En skærm dækker de farlige dele, så de kun er blottet, når ejermanden rent faktisk ønsker det. Han skal også fjerne en sikkerhedslås, før han forsvarer sig med apparatet. Begge sikkerhedsmekanismer skulle dog være til at fjerne på få sekunder.

Et minus ved coveret er, at det giver telefonen nogle markant større dimensioner. Vægten bliver fordoblet, og den holder, som telefonen sættes fast i, er cirka en tomme tyk.

En sidegevinst ved apparatet er, at det kan udvide levetiden på et batteri i en iPhone med 20 timer. Men tømmer man batteriet for at forøge batteritiden - kan det være tømt, når man endelig får brug for at aktivere sin stødpistol.

Ulovlig i Danmark

I følge Wikipedia er det i henhold til dansk lovgivning ikke tilladt at eje, erhverve, sælge, eller anvende strømpistoler i Danmark uden politiets tilladelse, jævnfør bek. 997 af 19.10.2009, § 15 stk.1 nr. 6 i henhold til våbenloven, lbk. 704 af 2.6.2009, § 4 stk. 2 nr. 4. Straframmen er op til 2 års fængsel.


Firmaet har pt. indsamlet en fjerdedel af de 100.000 dollars, som det vil koste at sende det bemærkelsesværdige cover i produktion og udvide sortimentet til andre telefoner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S