Firmaer skrotter papiret og leverer digitale regnskaber

Siden 30. juni har størstedelen af alle virksomheder skullet aflevere årsrapporter digitalt. Og det er langt de fleste flinke til, oplyser Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

Stort set alle danske virksomheder har siden den 30. juni skullet aflevere årsregnskaber i digital form, når de en gang årligt skal opfylde regnskabsloven ved at indsende årsregnskabet til Erhvervsstyrelsen, der dermed slipper for enorme mængder af papir.

Og virksomhederne er faktisk gode til at efterleve den nye regel og indsender gennemgående årsregnskaberne i digital form.

Det oplyser Lise Fode, der er specialkonsulent hos Erhvervsstyrelsen.

"Men der er selvfølgelig nogen, som ikke har fanget eller set ændringen, og som så sender ind på papir. Og det returnerer vi så med en vejleding om, hvordan de skal gøre," siger hun.

Hun fortæller, at firmaerne blandt andet bliver henvist til at benytte styrelsens gratis online-regnskabsværktøj til at oprette og aflevere deres regnskab.

Fordel for sammfundet

"Den helst store fordel er samfundsmæssig. At man som regnskabsbruger får en bedre adgang til data, og at det bliver muligt at analysere på tværs," siger Lise Fode.

Hun sammenligner de digitale regnskaber med stregkoder, som gør det muligt automatisk at hive hver enkelt information ud af regnskaberne, eksempelvis hvis en bank vil kreditvurdere en virksomhed, der ansøger om lån.

Noget der i dag ikke er muligt med papir- og pdf-baserede regnskaber. Også Erhvervsstyrelsen selv vil få lettet arbejdsgangen i forbindelse med eksempelvis stikprøvekontroller.

Samtidig slipper Erhvervsstyrelsen for det arbejde, der ligger i at indscanne papirbunkerne fra landets virksomheder.

Fra 5,7 til 100 procent på et år

Tidligere har det i en periode været frivilligt, om danske virksomheder ville aflevere regnskabet til Erhvervsstyrelsen i form af papirbunker eller i en digital udgave. Med 5,7 procent afleverede regnskaber i digital form, var det dog papiret, der var den mest populære platform.

Men i april måned 2011 vedtog Folketinget altså at gøre det obligatorisk for firmaerne at aflevere elektronisk for at fremme digitaliseringen på området.

Der er ifølge Lise Fode samtidig vedtaget nogle overgangsordninger for at gøre det så smidigt som muligt.

"Blandt andet er det i første omgang de mindste virksomheder, der er omfattet af pligten til at aflevere digitalt, og så tager man de større virksomheder senere," siger hun og fortæller, at spørgsmålet om, hvornår dette bliver, er i høring i øjeblikket.

Stort ryk ind først næste forår

De små virksomheder, der er firmaer under 50 ansatte og med en maksimal nettoomsætning på 72 millioner kroner, udgør nemlig med 95 procent af virksomhedsmassen langt hovedparten af de omkring 200.000 virksomheder i Danmark.

Erhvervsstyrelsen har desuden sørget for ikke at blive overvældet af hundredetusinder af regnskaber på en gang. I første omgang er det nemlig kun firmaer med forskudte regnskabsår, der skal aflevere digitalt.

"Og langt størstedelen af virksomhederne følger kalenderåret. Så dem får vi først regnskaber fra til foråret 2013. Dermed får vi en blid opstart, hvor flere og flere omfattes," siger hun.

Ifølge Lise Fode får virksomheder, der har indleveret deres regnskab rettidigt, men i det nu forkerte papirformat, en ekstra chance.

"De får en frist på fire uger til at få det ordnet," siger hun.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune