Det er blevet sexet at læse it

Markant flere unge ønsker sig en it-uddannelse. Det vækker stor glæde i erhvervslivet.

Artikel top billede

Der er håb forude for de danske it-virksomheder, der i dag har svært ved at skaffe kvalificeret arbejdskraft.

Tallene over, hvilke uddannelser de unge har søgt, er netop offentliggjort, og det er fortrøstningsfuld læsning for it-branchen.

For it-uddannelserne er blandt dem, der oplever den absolut største stigning i antallet af ansøgere.

It-universitetet har fået 16 procent flere ansøgere i forhold til sidste år.

Mere end 20 procent flere unge har søgt ind på en kortere eller mellemlang it-uddannelse, og datamatiker-uddannelsen oplever en stigning på 26 procent.

Også ingeniør- og de naturvidenskabelige studier oplever væsentlig fremgang.

Det vækker glæde i it-branchen.

"Det er virkeligt opløftende at se den stigende tilstrømning til it-uddannelserne og andre tekniske uddannelser," siger direktør i DI ITEK,Tom Togsverd.

"Mange af vore medlemmer melder om vanskeligheder med at skaffe dygtige kandidater. Selv om vi først vil se de nye uddannelsessøgende på jobmarkedet om nogle år, er det opmuntrende, at tendensen med stigende antal ansøgere - og dermed den øgede interesse for at arbejde i vores branche - fortsætter. Dette er også forudsætningen for, at vi kan fastholde og tiltrække højteknologiske virksomheder i Danmark - og dermed forudsætningen for, at vi kan realisere det store vækstpotentiale, som vort erhverv repræsenterer."

Også hos Dansk Erhverv mødes tallene med jubelscener.

"It-uddannelserne er ikke kun for nørder. Fremtidens virkelighed og velstand skabes her. De danske unge har forstået, at man efterhånden bruger it overalt og til alt. På den måde er it-uddannelserne nærmest både tekniske, samfundsfaglige og erhvervsøkonomiske," siger politisk konsulent i Dansk Erhverv Morten Jarlbæk Pedersen.

"Det bedste er, at de store stigninger er sket flere af de uddannelser, hvor de unge lærer at omsætte deres viden om it til konkrete resultater i den konkrete virksomhed. Det er lige, hvad virksomhederne har brug for," lyder det fra Morten Jarlbæk Pedersen.

I alt har 80.766 unge søgt ind på en videregående uddannelse i år, og det er otte procent flere end sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S