Jaynet ramt af routerfejl i core-netværk

Jaynet har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne.

Artikel top billede

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Jaynet, der torsdag blev ramt af et problem på firmaets netværk, der påvirkede tele- og internetkunderne, har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne på grund af en fejl i en af firmaets core-routere.  

Det fremgår af driftsinformation til de professionelle kunder på firmaets hjemmeside.

Her oplyser firmaet klokken 20.50, at virksomheden "har foretaget nogle ændringer i samarbejde med Cisco, der nødvendiggør en genstart af en af vores Core-routere." 

"Dette vil desværre påvirke forbindelsen for en stor del af vores kunder, men er nødvendig for at få afhjulpet problemet. Vi forventer, at det ikke vil tage længere end 20 minutter fra den slukkes, til den er oppe igen. Der kan gå op til 10 minutter efter det før vi ved om alt fungerer igen."

Klokken 23:20 afmeldte Jaynet netværksproblemerne overfor offentlige- og erhvervskunder

"Efter dagens netværksproblemer er driften igen normaliseret," skriver firmaet i sin driftsinformation til de professionelle kunder, der samtidig bliver lovet en hændelsrapport om sagen.

"Der vil blive sendt en hændelsesrapport inden for 24 timer," skriver firmaet.

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job