Jaynet ramt af routerfejl i core-netværk

Jaynet har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne.

Artikel top billede

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Jaynet, der torsdag blev ramt af et problem på firmaets netværk, der påvirkede tele- og internetkunderne, har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne på grund af en fejl i en af firmaets core-routere.  

Det fremgår af driftsinformation til de professionelle kunder på firmaets hjemmeside.

Her oplyser firmaet klokken 20.50, at virksomheden "har foretaget nogle ændringer i samarbejde med Cisco, der nødvendiggør en genstart af en af vores Core-routere." 

"Dette vil desværre påvirke forbindelsen for en stor del af vores kunder, men er nødvendig for at få afhjulpet problemet. Vi forventer, at det ikke vil tage længere end 20 minutter fra den slukkes, til den er oppe igen. Der kan gå op til 10 minutter efter det før vi ved om alt fungerer igen."

Klokken 23:20 afmeldte Jaynet netværksproblemerne overfor offentlige- og erhvervskunder

"Efter dagens netværksproblemer er driften igen normaliseret," skriver firmaet i sin driftsinformation til de professionelle kunder, der samtidig bliver lovet en hændelsrapport om sagen.

"Der vil blive sendt en hændelsesrapport inden for 24 timer," skriver firmaet.

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S