Jaynet ramt af routerfejl i core-netværk

Jaynet har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne.

Artikel top billede

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Jaynet, der torsdag blev ramt af et problem på firmaets netværk, der påvirkede tele- og internetkunderne, har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne på grund af en fejl i en af firmaets core-routere.  

Det fremgår af driftsinformation til de professionelle kunder på firmaets hjemmeside.

Her oplyser firmaet klokken 20.50, at virksomheden "har foretaget nogle ændringer i samarbejde med Cisco, der nødvendiggør en genstart af en af vores Core-routere." 

"Dette vil desværre påvirke forbindelsen for en stor del af vores kunder, men er nødvendig for at få afhjulpet problemet. Vi forventer, at det ikke vil tage længere end 20 minutter fra den slukkes, til den er oppe igen. Der kan gå op til 10 minutter efter det før vi ved om alt fungerer igen."

Klokken 23:20 afmeldte Jaynet netværksproblemerne overfor offentlige- og erhvervskunder

"Efter dagens netværksproblemer er driften igen normaliseret," skriver firmaet i sin driftsinformation til de professionelle kunder, der samtidig bliver lovet en hændelsrapport om sagen.

"Der vil blive sendt en hændelsesrapport inden for 24 timer," skriver firmaet.

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    IT-udvikler til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job