Jaynet ramt af routerfejl i core-netværk

Jaynet har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne.

Artikel top billede

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Jaynet, der torsdag blev ramt af et problem på firmaets netværk, der påvirkede tele- og internetkunderne, har frem til torsdag aften også kæmpet med forbindelserne til erhvervskunderne på grund af en fejl i en af firmaets core-routere.  

Det fremgår af driftsinformation til de professionelle kunder på firmaets hjemmeside.

Her oplyser firmaet klokken 20.50, at virksomheden "har foretaget nogle ændringer i samarbejde med Cisco, der nødvendiggør en genstart af en af vores Core-routere." 

"Dette vil desværre påvirke forbindelsen for en stor del af vores kunder, men er nødvendig for at få afhjulpet problemet. Vi forventer, at det ikke vil tage længere end 20 minutter fra den slukkes, til den er oppe igen. Der kan gå op til 10 minutter efter det før vi ved om alt fungerer igen."

Klokken 23:20 afmeldte Jaynet netværksproblemerne overfor offentlige- og erhvervskunder

"Efter dagens netværksproblemer er driften igen normaliseret," skriver firmaet i sin driftsinformation til de professionelle kunder, der samtidig bliver lovet en hændelsrapport om sagen.

"Der vil blive sendt en hændelsesrapport inden for 24 timer," skriver firmaet.

Computerworld har endnu ikke kunnet træffe Jaynets administrerende direktør, André Dommer, men fra sin ferie oplyste marketing- og salgsdirektør Michael Meisner, at der ikke ligger alvorlige problemer bag driftsproblemerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S