Ljungman får et år til at aflevere en del af de forsvundne IT Factory-millioner

Hvis Stein Baggers svenske makker ikke hoster op med penge inden for et år, vil hans privatøkonomi blive endevendt.

Artikel top billede

Mikael Ljungman skal inden for et år betale et større millionbeløb til boet efter IT Factory.

Ellers vil hans privatøkonomi og selskaber blive "endevendt".

Det skriver Børsen i dag.

Således indgik IT Factory-kurator, Boris Frederiksen, en studehandel med den bedrageridømte svensker for nylig.

Læs mere om det her.

Beløbet, som Mikael Ljungman skal tilbagebetale, er ukendt for offentligheden.

Men Mikael Ljungman kan slippe for dele af sin gæld til konkursboet på 200 millioner kroner, såfremt han altså frivilligt indbetaler penge inden for et år.

"Vi har aftalt et beløb, og det beløb er der lagt en plan for, så nu venter vi i spænding på, om han foretager de aftalte betalinger," siger Boris Frederiksen til Børsen.

Konkurs og endevendt

Hvis Mikael Ljungman trods aftalen ikke betaler pengene inden tidsfristens udløb, vil han ifølge Børsens oplysninger blive begæret konkurs af kurator, "hvorefter Mikael Ljungmans private selskaber og privatøkonomi vil blive endevendt i jagten på de forsvundne millioner efter IT Factory-svindlen".

Vælger Stein Baggers svenske makker derimod at betale, vil forligets størrelse blive kendt for offentligheden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S