Sådan vil kriseramte Nokia vende nedturen

Når Nokias nye Lumia-telefoner med Windows 8 kommer på gaden til efteråret bliver det angiveligt med en ny tilgang til markedet.

Artikel top billede

Læs også: Nokia-nedtur fortsætter med uformindsket styrke

Nokias kamp for at komme tilbage fra knockout på smartphonemarkedet indebærer nu også en ny måde at tænke salgskanalen igennem på. Det skriver Financial Times.

For mens Nokias salgsstrategi traditionelt har båret præg af at sende så mange telefoner som muligt på markedet til masserne via alle salgskanaler, har Nokia ifølge avisen indledt eksklusive forhandlinger med en række europæiske operatører.

De skal efter planen aktivt hjælpe med at pushe salget af telefonen ud i deres salgskanaler. Til gengæld får de udvalgte operatører en bid af kagen.

Ifølge Financial Times' kilder skulle Nokia blandt andet have været i dialog med France Telecom, men også Deutsche Telekom skulle være en oplagt kandidat til et samarbejde.

Hverken Nokia eller operatørerne ønsker at kommentere historien.

Den finske teleproducent har snart længe kæmpet en ihærdig kamp for at finde fodfæstet igen efter at være blæst totalt omkuld af Apple og Samsung på smartphone-markedet.

Netop den kommende lancering af Lumia-telefonen med Windows 8-styresystemet bliver af flere analytikere set som altafgørende for Nokias mulighed for at komme tilbage i kampen.

En genfødsel af Nokia med Windows-styresystemer bliver dog ifølge Financial Times også hilst velkommen af operatørerne, hvis forhandlingsposition, og dermed indtjening, er blevet mere og mere svækket af markedsdominansen hos Apple og Samsung.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job