Sådan vil kriseramte Nokia vende nedturen

Når Nokias nye Lumia-telefoner med Windows 8 kommer på gaden til efteråret bliver det angiveligt med en ny tilgang til markedet.

Artikel top billede

Læs også: Nokia-nedtur fortsætter med uformindsket styrke

Nokias kamp for at komme tilbage fra knockout på smartphonemarkedet indebærer nu også en ny måde at tænke salgskanalen igennem på. Det skriver Financial Times.

For mens Nokias salgsstrategi traditionelt har båret præg af at sende så mange telefoner som muligt på markedet til masserne via alle salgskanaler, har Nokia ifølge avisen indledt eksklusive forhandlinger med en række europæiske operatører.

De skal efter planen aktivt hjælpe med at pushe salget af telefonen ud i deres salgskanaler. Til gengæld får de udvalgte operatører en bid af kagen.

Ifølge Financial Times' kilder skulle Nokia blandt andet have været i dialog med France Telecom, men også Deutsche Telekom skulle være en oplagt kandidat til et samarbejde.

Hverken Nokia eller operatørerne ønsker at kommentere historien.

Den finske teleproducent har snart længe kæmpet en ihærdig kamp for at finde fodfæstet igen efter at være blæst totalt omkuld af Apple og Samsung på smartphone-markedet.

Netop den kommende lancering af Lumia-telefonen med Windows 8-styresystemet bliver af flere analytikere set som altafgørende for Nokias mulighed for at komme tilbage i kampen.

En genfødsel af Nokia med Windows-styresystemer bliver dog ifølge Financial Times også hilst velkommen af operatørerne, hvis forhandlingsposition, og dermed indtjening, er blevet mere og mere svækket af markedsdominansen hos Apple og Samsung.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S