Sådan vil kriseramte Nokia vende nedturen

Når Nokias nye Lumia-telefoner med Windows 8 kommer på gaden til efteråret bliver det angiveligt med en ny tilgang til markedet.

Artikel top billede

Læs også: Nokia-nedtur fortsætter med uformindsket styrke

Nokias kamp for at komme tilbage fra knockout på smartphonemarkedet indebærer nu også en ny måde at tænke salgskanalen igennem på. Det skriver Financial Times.

For mens Nokias salgsstrategi traditionelt har båret præg af at sende så mange telefoner som muligt på markedet til masserne via alle salgskanaler, har Nokia ifølge avisen indledt eksklusive forhandlinger med en række europæiske operatører.

De skal efter planen aktivt hjælpe med at pushe salget af telefonen ud i deres salgskanaler. Til gengæld får de udvalgte operatører en bid af kagen.

Ifølge Financial Times' kilder skulle Nokia blandt andet have været i dialog med France Telecom, men også Deutsche Telekom skulle være en oplagt kandidat til et samarbejde.

Hverken Nokia eller operatørerne ønsker at kommentere historien.

Den finske teleproducent har snart længe kæmpet en ihærdig kamp for at finde fodfæstet igen efter at være blæst totalt omkuld af Apple og Samsung på smartphone-markedet.

Netop den kommende lancering af Lumia-telefonen med Windows 8-styresystemet bliver af flere analytikere set som altafgørende for Nokias mulighed for at komme tilbage i kampen.

En genfødsel af Nokia med Windows-styresystemer bliver dog ifølge Financial Times også hilst velkommen af operatørerne, hvis forhandlingsposition, og dermed indtjening, er blevet mere og mere svækket af markedsdominansen hos Apple og Samsung.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job