Sådan vil kriseramte Nokia vende nedturen

Når Nokias nye Lumia-telefoner med Windows 8 kommer på gaden til efteråret bliver det angiveligt med en ny tilgang til markedet.

Artikel top billede

Læs også: Nokia-nedtur fortsætter med uformindsket styrke

Nokias kamp for at komme tilbage fra knockout på smartphonemarkedet indebærer nu også en ny måde at tænke salgskanalen igennem på. Det skriver Financial Times.

For mens Nokias salgsstrategi traditionelt har båret præg af at sende så mange telefoner som muligt på markedet til masserne via alle salgskanaler, har Nokia ifølge avisen indledt eksklusive forhandlinger med en række europæiske operatører.

De skal efter planen aktivt hjælpe med at pushe salget af telefonen ud i deres salgskanaler. Til gengæld får de udvalgte operatører en bid af kagen.

Ifølge Financial Times' kilder skulle Nokia blandt andet have været i dialog med France Telecom, men også Deutsche Telekom skulle være en oplagt kandidat til et samarbejde.

Hverken Nokia eller operatørerne ønsker at kommentere historien.

Den finske teleproducent har snart længe kæmpet en ihærdig kamp for at finde fodfæstet igen efter at være blæst totalt omkuld af Apple og Samsung på smartphone-markedet.

Netop den kommende lancering af Lumia-telefonen med Windows 8-styresystemet bliver af flere analytikere set som altafgørende for Nokias mulighed for at komme tilbage i kampen.

En genfødsel af Nokia med Windows-styresystemer bliver dog ifølge Financial Times også hilst velkommen af operatørerne, hvis forhandlingsposition, og dermed indtjening, er blevet mere og mere svækket af markedsdominansen hos Apple og Samsung.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics