Nokia-nedtur fortsætter med uformindsket styrke

I årets første seks måneder har Nokia tabt mere end 16 milliarder danske kroner, viser Nokias seneste tal. Men alligevel er investorerne beroliget, fortæller analytiker.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Læs også: Nokia fyrer 10.000 mand

Top-opgør: Nokia sætter nøglepersoner på porten

Fordums storhed synes at ligge flere og flere lysår væk for den finske mobilproducent Nokia, der netop har fremlagt endnu et blødende halvårs- og kvartalsregnskab.

Mere end 16 milliarder kroner (2166 millioner Euro), eller hvad der svarer til en halv Øresundsforbindelse har den tidligere verdensetter på mobilscenen tabt på bare et halvt år.

Det seneste halve år er omsætningen fra salget af smartphones faldet med 45 procent fra cirka 5,9 millarder Euro året før til 3,2 milliarder Euro.

"Det er et meget dårligt kvartal og markant dårligere end forventet. Overordnet understreger det, at de fortsat er voldsomt udfordret i deres omstillingsproces. Deres forventninger til næste kvartal er også meget under, hvad jeg havde forventet," lyder det fra analytiker Morten Imsgard fra Sydbank, som alligevel fremhæver et par lyspunkter i mørket.

"Skal man se på det positive, så sælger de fire millioner Lumia-telefoner, og salget af deres billige telefoner overgår mine forventninger. Det er uhyre vigtigt, at de klarer sig godt i den del af markedet," lyder det fra Morten Imsgard om udviklingen det seneste kvartal.

I USA omsætningen fra mobil/smartphones faldet med 60 procent de seneste tre måneder, mens faldet i Europa lyder på 17 procent.  I Asien går salget frem med 17 procent.

Men trods de overvejende negative tendenser formår regnskabet alligevel at berolige de investorer, der har været bange for, at kassen skulle være ved at være tom.

"På bundlinjen ser tabene voldsomme ud, men det er ikke alt sammen cashflow-relateret. Blandt andet spiller nogle nye finske skatteregler ind, så ser man på, hvad Nokia taber af reelle penge, ser det bedre ud end frygtet. De dræner ikke så meget i deres kassebeholdning som frygtet."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura