Nokia-nedtur fortsætter med uformindsket styrke

I årets første seks måneder har Nokia tabt mere end 16 milliarder danske kroner, viser Nokias seneste tal. Men alligevel er investorerne beroliget, fortæller analytiker.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Læs også: Nokia fyrer 10.000 mand

Top-opgør: Nokia sætter nøglepersoner på porten

Fordums storhed synes at ligge flere og flere lysår væk for den finske mobilproducent Nokia, der netop har fremlagt endnu et blødende halvårs- og kvartalsregnskab.

Mere end 16 milliarder kroner (2166 millioner Euro), eller hvad der svarer til en halv Øresundsforbindelse har den tidligere verdensetter på mobilscenen tabt på bare et halvt år.

Det seneste halve år er omsætningen fra salget af smartphones faldet med 45 procent fra cirka 5,9 millarder Euro året før til 3,2 milliarder Euro.

"Det er et meget dårligt kvartal og markant dårligere end forventet. Overordnet understreger det, at de fortsat er voldsomt udfordret i deres omstillingsproces. Deres forventninger til næste kvartal er også meget under, hvad jeg havde forventet," lyder det fra analytiker Morten Imsgard fra Sydbank, som alligevel fremhæver et par lyspunkter i mørket.

"Skal man se på det positive, så sælger de fire millioner Lumia-telefoner, og salget af deres billige telefoner overgår mine forventninger. Det er uhyre vigtigt, at de klarer sig godt i den del af markedet," lyder det fra Morten Imsgard om udviklingen det seneste kvartal.

I USA omsætningen fra mobil/smartphones faldet med 60 procent de seneste tre måneder, mens faldet i Europa lyder på 17 procent.  I Asien går salget frem med 17 procent.

Men trods de overvejende negative tendenser formår regnskabet alligevel at berolige de investorer, der har været bange for, at kassen skulle være ved at være tom.

"På bundlinjen ser tabene voldsomme ud, men det er ikke alt sammen cashflow-relateret. Blandt andet spiller nogle nye finske skatteregler ind, så ser man på, hvad Nokia taber af reelle penge, ser det bedre ud end frygtet. De dræner ikke så meget i deres kassebeholdning som frygtet."

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S