Leverandør: Licens-dialog er lige efter bogen

Oracle, IBM og Novell udførte licenskontroller hos Region Midtjylland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Licenskontrol: "Ensidig bevisbyrde for kunden"

I Region Midtjylland har man haft vidt forskellige opfattelser af de licenskontroller, der er blevet foretaget igennem de sidste par år.

Udfaldet har også været forskelligt, men de er mundet ud i millionregninger.

Hos Oracle og IBM, der har foretaget to af licenskontrollerne, går man ikke ind i de konkrete sager.

"Jeg kender ikke til den konkrete sag, og jeg har ikke haft mulighed for at drøfte den med mine kolleger her under ferien."

"Men jeg hæfter mig ved, at der har været en omfattende dialog med Region Midtjylland om licensgennemgangens konklusioner."

"Det er lige efter bogen, for efter Oracle's retningslinjer foregår en licensgennemgang altid i dialog med kunden," fortæller Oracles pressechef, Anders Lund Rendtorff.

IBM tavs

Du kan læse meget mere om licenskontrollerne hos Region Midtjylland her.

Hos IBM, der også har foretaget en kontrol hos regionen er talelysten ikke stor.

Vi har ingen kommentarer, lyder det fra marketing og kommunikationsdirektør Louise Blichert-Toft fra IBM.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Novell.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S