Leverandør: Licens-dialog er lige efter bogen

Oracle, IBM og Novell udførte licenskontroller hos Region Midtjylland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Licenskontrol: "Ensidig bevisbyrde for kunden"

I Region Midtjylland har man haft vidt forskellige opfattelser af de licenskontroller, der er blevet foretaget igennem de sidste par år.

Udfaldet har også været forskelligt, men de er mundet ud i millionregninger.

Hos Oracle og IBM, der har foretaget to af licenskontrollerne, går man ikke ind i de konkrete sager.

"Jeg kender ikke til den konkrete sag, og jeg har ikke haft mulighed for at drøfte den med mine kolleger her under ferien."

"Men jeg hæfter mig ved, at der har været en omfattende dialog med Region Midtjylland om licensgennemgangens konklusioner."

"Det er lige efter bogen, for efter Oracle's retningslinjer foregår en licensgennemgang altid i dialog med kunden," fortæller Oracles pressechef, Anders Lund Rendtorff.

IBM tavs

Du kan læse meget mere om licenskontrollerne hos Region Midtjylland her.

Hos IBM, der også har foretaget en kontrol hos regionen er talelysten ikke stor.

Vi har ingen kommentarer, lyder det fra marketing og kommunikationsdirektør Louise Blichert-Toft fra IBM.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Novell.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S