Leverandør: Licens-dialog er lige efter bogen

Oracle, IBM og Novell udførte licenskontroller hos Region Midtjylland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Licenskontrol: "Ensidig bevisbyrde for kunden"

I Region Midtjylland har man haft vidt forskellige opfattelser af de licenskontroller, der er blevet foretaget igennem de sidste par år.

Udfaldet har også været forskelligt, men de er mundet ud i millionregninger.

Hos Oracle og IBM, der har foretaget to af licenskontrollerne, går man ikke ind i de konkrete sager.

"Jeg kender ikke til den konkrete sag, og jeg har ikke haft mulighed for at drøfte den med mine kolleger her under ferien."

"Men jeg hæfter mig ved, at der har været en omfattende dialog med Region Midtjylland om licensgennemgangens konklusioner."

"Det er lige efter bogen, for efter Oracle's retningslinjer foregår en licensgennemgang altid i dialog med kunden," fortæller Oracles pressechef, Anders Lund Rendtorff.

IBM tavs

Du kan læse meget mere om licenskontrollerne hos Region Midtjylland her.

Hos IBM, der også har foretaget en kontrol hos regionen er talelysten ikke stor.

Vi har ingen kommentarer, lyder det fra marketing og kommunikationsdirektør Louise Blichert-Toft fra IBM.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Novell.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job