Leverandør: Licens-dialog er lige efter bogen

Oracle, IBM og Novell udførte licenskontroller hos Region Midtjylland.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: Licenskontrol: "Ensidig bevisbyrde for kunden"

I Region Midtjylland har man haft vidt forskellige opfattelser af de licenskontroller, der er blevet foretaget igennem de sidste par år.

Udfaldet har også været forskelligt, men de er mundet ud i millionregninger.

Hos Oracle og IBM, der har foretaget to af licenskontrollerne, går man ikke ind i de konkrete sager.

"Jeg kender ikke til den konkrete sag, og jeg har ikke haft mulighed for at drøfte den med mine kolleger her under ferien."

"Men jeg hæfter mig ved, at der har været en omfattende dialog med Region Midtjylland om licensgennemgangens konklusioner."

"Det er lige efter bogen, for efter Oracle's retningslinjer foregår en licensgennemgang altid i dialog med kunden," fortæller Oracles pressechef, Anders Lund Rendtorff.

IBM tavs

Du kan læse meget mere om licenskontrollerne hos Region Midtjylland her.

Hos IBM, der også har foretaget en kontrol hos regionen er talelysten ikke stor.

Vi har ingen kommentarer, lyder det fra marketing og kommunikationsdirektør Louise Blichert-Toft fra IBM.

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra Novell.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos