Sådan fordobler softwarehus sin indtjening

Et softwarehus med en lettere indviklet virksomhedstruktur fordobler sine indtægter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Software AG Nordic A/S fordobler indtjeningen efter skat fra 23 millioner kroner til 45,7 millioner kroner.

Ledelsen af softwarehuset er meget tilfreds med resultatet, fremgår det af det afleverede 2011-regnskab.

"Resultatet for 2011 viser et markant forbedret resultat i forhold til tidligere år."

"Vi ser derfor optimistisk frem mod 2012 og de kommende år, specielt da analytikerne roser vore produkter og strategier i højere og højere grad, samt kategoriserer os som ledende og førende i alle relevante kvadranter," står der i ledelsens beretning.

I 2010 forlod direktør Ole Kock efter 15 år på posten sin stilling og i stedet blev Jimmy Skoldberg ny administrerende direktør.

Øget omsætning - lavere omkostning

Software AG Nordic A/S har øget omsætningen fra 67,7 millioner kroner til 86,9 millioner kroner, ligesom personaleomkostninger er faldet fra 17 til 14,5 millioner kroner i selskabet, fremgår det af regnskabet.

Software AG Nordic A/S som er en del af den tyske it-gigant Software AG, har også søsterselskaber i de andre nordiske lande.

En del af forklaringen på det fordoblede overskud er imidlertid resultat af en enkelt ekstraordinær indtægt fra omlægning af virksomhedsstrukturen i den nordisk organisation:

"Pr. 1/1-2011 har selskabet solgt sine svenske aktiviteter i "Software AG Nordic AB" til "Software AG Sverige AB" (den tidligere IDS Scheer Sverige AB)."

"Software AG Nordic AB havde i 2011 ingen aktiviteter, men havde en ekstraordinær indtægt på tkr. 25.195 for salg af firmaets aktiviteter," står der således anført i regnskabet.

Før finansielle poster

Men selv hvis man ser bort fra engangsindtægten, og i stedet udelukkende kigger på "resultat før finansielle poster", der ikke omfatter frasalget, er overskuddet også steget markant med 74 procent.

Her er tallet for år 2011 27,1 millioner kroner mod 15,6 millioner kroner i 2010.

Administrende direktør Jimmy Skoldberg peger på to hovedårsager til den øgede omsætning og overskud:

"Årsagen til den positive udvikling i omsætning og indtjening er, at Software AG oplever en stærk stigning i efterspørgsel af produkter indenfor området Business Process excellence (BPE) hvor vi har en unik position."

"Derudover har fokus på kontrol af omkostningerne haft en positiv indvirkning på årets resultat," lyder det fra ham.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,