Sådan vil formandskandidat ændre it-fagforening

36-årige udfordrer står klar med nye tiltag, hvis han vælges som formand for Prosa til efteråret.

Artikel top billede

Foto: Lars Bertelsen.

Læs også: Udfordrer klar: Formandsopgør i it-fagforening

36-årige Thomas Kølle, der er uddannet datamatiker og og cand. it, vil udfordre den siddende formand for Prosa, Niels Bertelsen, når foreningen til november holder delegeretforsamlingen.

Han arbejder med it hos Gyldendal, hvor han bærer titel af techlead, og netop den tekniske baggrund skal stå stærkere i foreningen, mener han.

"Prosa skal have en stærkere it-profil," lyder det fra Thomas Kølle.

Det skal blandt andet sker via en mere klar profil i medierne.

Nyt medieudvalg

Konkret vil han oprette et hurtigt arbejdende medieudvalg, der skal vurdere budskaber fra formanden, inden de ryger ud i medierne.

"Det er vigtigt, at man vender sine meninger, inden man kommer for meget ud med noget. Og så til gengæld at budskaberne så også kommer ud, når de skal ud," fortæller Thomas Kølle til Computerworld..

Udvalget skal bestå af omkring fire personer.

"Nogle vil betragte det som noget internt, men jeg synes, det er vigtigt," siger han.

Han mener, at Prosa har været aktive omkring Acta, men det har mere været båret af "dygtige aktivister".

"Acta-debatten skulle have været forankret bedre i ledelsen," forklarer Thomas Kølle.

Og så er vi tilbage ved den klare profil.

Grænser for Prosa-holdning

På Prosas hjemmeside har været en debat om et indlæg bragt af næstformanden omkring betydningen topskatteændringer.

En debat, der gik på, om Prosa overhovedet skulle have en holdning til ændringerne på området.

Hvor går grænsen efter din mening om hvad Prosa skal have en holdning til og ikke have en holdning til?

"Det er her, et medieudvalg skal være med til at definere grænserne, der naturligvis er flydende," siger Thomas Kølle, der ikke ønsker at komme ind på det konkrete indlæg fra næstformanden.

Han understreger, at CSC-konflikten, som Prosa tabte, ikke er årsagen til hans kandidatur.

CSC-konflikten viste spændingsfelt mellem lokalafdelingen og forbundet og at der er opbygget en masse interne kontroller i organisationen, forklarer han.

Syn på CSC-konflikten

"Det skal vi fortsat have," siger han

Men skal noget ændres i den henseende? Er det derfor du stiller op?

"Nej, det er det ikke."

"Jeg sad i hovedbestyrelsen under konflikten. Den slags konflikter er meget sjældne og vil næppe komme igen foreløbig," siger Thomas Kølle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S