Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Ifølge Apple skal Samsung betale et betydeligt milliardbeløb i erstatning for at kopiere iPhone-producenten i kampen om smartphone-markedet.

Artikel top billede

Læs også:
Apple og Samsung tvinges til forhandlingsbordet

Apple sætter en stopper for salg af HTC-telefoner

Over 15 milliarder danske kroner.

Så meget hævder Apple, at Samsung bør betale i erstatning efter sydkoreanernes - ifølge Apple - ulovlige krænkelse af iPhone-producentens patenter.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har Apple angiveligt fremsat et krav ved en føderal domstol i San Jose, Californien  i tirsdags.

Ved retten i San Jose Apple påstod Apple, at Samsung skal yde "betydelig økonomisk kompensation", fordi den koreanske virksomhed ulovligt har "valgt at konkurrere ved at kopiere Apple" i sit forsøg på at blive verdens største smartphone-producent.

Apple: I koster os vores overskud

Apple beskylder Samsung for at at hive milliard-overskud hjem gennem de påståede patentkrænkelser, der angiveligt har kostet Apple et overskud på, hvad der svarer til mere end tre milliarder danske kroner.

Af dokumenterne, som retten i San Jose har modtaget, fremgår det også, at Apple foruden en milliard-erstatning også forsøger at få indført et forbud, som kan forhindre Samsung i at krænke fremtidige patenter.

Ifølge det britiske it-magasin V3 har Samsung afvist anklagerne og hævder, at Apple blot ønsker at kvæle konkurrencen på tablet-og smartphone markedet.

V3 har forsøgt at få en kommentar fra de to selskaber, men hverken Samsung eller Apple har reageret på it-magasinets forespørgel.

Det er lykkedes Apple at sikre et europæisk forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 7,7

Læs også:
Apple og Samsung tvinges til forhandlingsbordet

Apple sætter en stopper for salg af HTC-telefoner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo