Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Ifølge Apple skal Samsung betale et betydeligt milliardbeløb i erstatning for at kopiere iPhone-producenten i kampen om smartphone-markedet.

Artikel top billede

Læs også:
Apple og Samsung tvinges til forhandlingsbordet

Apple sætter en stopper for salg af HTC-telefoner

Over 15 milliarder danske kroner.

Så meget hævder Apple, at Samsung bør betale i erstatning efter sydkoreanernes - ifølge Apple - ulovlige krænkelse af iPhone-producentens patenter.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har Apple angiveligt fremsat et krav ved en føderal domstol i San Jose, Californien  i tirsdags.

Ved retten i San Jose Apple påstod Apple, at Samsung skal yde "betydelig økonomisk kompensation", fordi den koreanske virksomhed ulovligt har "valgt at konkurrere ved at kopiere Apple" i sit forsøg på at blive verdens største smartphone-producent.

Apple: I koster os vores overskud

Apple beskylder Samsung for at at hive milliard-overskud hjem gennem de påståede patentkrænkelser, der angiveligt har kostet Apple et overskud på, hvad der svarer til mere end tre milliarder danske kroner.

Af dokumenterne, som retten i San Jose har modtaget, fremgår det også, at Apple foruden en milliard-erstatning også forsøger at få indført et forbud, som kan forhindre Samsung i at krænke fremtidige patenter.

Ifølge det britiske it-magasin V3 har Samsung afvist anklagerne og hævder, at Apple blot ønsker at kvæle konkurrencen på tablet-og smartphone markedet.

V3 har forsøgt at få en kommentar fra de to selskaber, men hverken Samsung eller Apple har reageret på it-magasinets forespørgel.

Det er lykkedes Apple at sikre et europæisk forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 7,7

Læs også:
Apple og Samsung tvinges til forhandlingsbordet

Apple sætter en stopper for salg af HTC-telefoner

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo