Telekæmper på vej i hundeslagsmål med Google

EU har indkaldt til høring om netneutralitet, og der er dermed lagt op til et større slagsmål mellem teleselskaberne og en række store spillere som Google.

Artikel top billede

Læs også: Teleselskaber om netneutralitet: Ikke alle data er lige

Computerviews: Er det frie og åbne internet et digitalt fatamorgana?

Skal visse type data have forrang for andre, eller skal internettet være neutralt med lige muligheder for alle udbydere?

Debatten om den såkaldte netneutralitet har længe ulmet, og nu har EU-kommissær Nellie Kroos valgt at indkalde til høring om emnet. 

"Forbrugere mangler i dag reelle valgmuligheder, når det gælder internetudbydere. Jeg vil bruge denne høring til at forberede anbefalinger til at skabe flere reelle valg og til at gøre en ende på den europæiske venteleg, når det kommer til netneutraliteten," lyder det i en pressemeddelelse fra EU kommissær Nellie Kroos.

Google versus telegiganter

Fronterne i debatten har hidtil været trukket skarpt op med spillere som Google på den ene side, der traditionelt har stået stærkt på ønsket om en fuldstændig fri konkurrence og lige vilkår for al data på nettet.

Google har dog tidligere været beskyldt for at lave aftaler med amerikanske operatører.

Læs mere om det her.

På den anden side står teleselskaberne, hvis argumenter lyder, at der er kapacitetsbegrænsninger på deres net.

De er derfor anderledes åbne overfor tanken om at prioritere data.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet