Telekæmper på vej i hundeslagsmål med Google

EU har indkaldt til høring om netneutralitet, og der er dermed lagt op til et større slagsmål mellem teleselskaberne og en række store spillere som Google.

Artikel top billede

Læs også: Teleselskaber om netneutralitet: Ikke alle data er lige

Computerviews: Er det frie og åbne internet et digitalt fatamorgana?

Skal visse type data have forrang for andre, eller skal internettet være neutralt med lige muligheder for alle udbydere?

Debatten om den såkaldte netneutralitet har længe ulmet, og nu har EU-kommissær Nellie Kroos valgt at indkalde til høring om emnet. 

"Forbrugere mangler i dag reelle valgmuligheder, når det gælder internetudbydere. Jeg vil bruge denne høring til at forberede anbefalinger til at skabe flere reelle valg og til at gøre en ende på den europæiske venteleg, når det kommer til netneutraliteten," lyder det i en pressemeddelelse fra EU kommissær Nellie Kroos.

Google versus telegiganter

Fronterne i debatten har hidtil været trukket skarpt op med spillere som Google på den ene side, der traditionelt har stået stærkt på ønsket om en fuldstændig fri konkurrence og lige vilkår for al data på nettet.

Google har dog tidligere været beskyldt for at lave aftaler med amerikanske operatører.

Læs mere om det her.

På den anden side står teleselskaberne, hvis argumenter lyder, at der er kapacitetsbegrænsninger på deres net.

De er derfor anderledes åbne overfor tanken om at prioritere data.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S