It-tekniker narrede kvinder til at tage webcams med i badet

En lidt for kreativ it-tekniker er havnet bag tremmer efter at have lokket kvinder til at tage webcams med i badet.

Artikel top billede

"Du er på tide at rense din sensor. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så placer din laptop i nærheden af et varmt bad i adskillige minutter for at rense sensoren."

Seks amerikanske kvinder hoppede i med begge ben, og, ikke mindst, uden tøj på, da denne fejlmeddelelse dukkede op på deres computerskærm.

De tog derfor intetanende deres computere og webcams med ud til brusebadet, til stor glæde for den 21-årige it-tekniker Trevor Harwell fra Californien, der stod bag det alternative rensningsråd efter at have installeret spyware på ofrenes computere.

Blev afsløret

Han fik adgang til kvindernes computere, da han arbejdede som it-tekniker for firmaet Rezitech Inc. Udover fejlbeskeden fik han sat en alarm op, der gav ham besked, når ofrene brugte deres computere.

I dag er der dog ikke så meget at le ad for Trevor Harwell.

Han er netop blevet idømt et års fængsel efter fundet af adskillige billeder og videooptagelser af nøgne kvinder på hans computer.

Nummeret blev opdaget, da to af ofrene, der var søstre, bemærkede, at deres webkameraer blinkede uregelmæssigt. De sendte dem til reparation, men fik her den nedslående besked om, at blinkeriet skyldtes den installerede spyware. Det skriver CBS Los Angeles.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S