It-tekniker narrede kvinder til at tage webcams med i badet

En lidt for kreativ it-tekniker er havnet bag tremmer efter at have lokket kvinder til at tage webcams med i badet.

Artikel top billede

"Du er på tide at rense din sensor. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så placer din laptop i nærheden af et varmt bad i adskillige minutter for at rense sensoren."

Seks amerikanske kvinder hoppede i med begge ben, og, ikke mindst, uden tøj på, da denne fejlmeddelelse dukkede op på deres computerskærm.

De tog derfor intetanende deres computere og webcams med ud til brusebadet, til stor glæde for den 21-årige it-tekniker Trevor Harwell fra Californien, der stod bag det alternative rensningsråd efter at have installeret spyware på ofrenes computere.

Blev afsløret

Han fik adgang til kvindernes computere, da han arbejdede som it-tekniker for firmaet Rezitech Inc. Udover fejlbeskeden fik han sat en alarm op, der gav ham besked, når ofrene brugte deres computere.

I dag er der dog ikke så meget at le ad for Trevor Harwell.

Han er netop blevet idømt et års fængsel efter fundet af adskillige billeder og videooptagelser af nøgne kvinder på hans computer.

Nummeret blev opdaget, da to af ofrene, der var søstre, bemærkede, at deres webkameraer blinkede uregelmæssigt. De sendte dem til reparation, men fik her den nedslående besked om, at blinkeriet skyldtes den installerede spyware. Det skriver CBS Los Angeles.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS