It-tekniker narrede kvinder til at tage webcams med i badet

En lidt for kreativ it-tekniker er havnet bag tremmer efter at have lokket kvinder til at tage webcams med i badet.

Artikel top billede

"Du er på tide at rense din sensor. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så placer din laptop i nærheden af et varmt bad i adskillige minutter for at rense sensoren."

Seks amerikanske kvinder hoppede i med begge ben, og, ikke mindst, uden tøj på, da denne fejlmeddelelse dukkede op på deres computerskærm.

De tog derfor intetanende deres computere og webcams med ud til brusebadet, til stor glæde for den 21-årige it-tekniker Trevor Harwell fra Californien, der stod bag det alternative rensningsråd efter at have installeret spyware på ofrenes computere.

Blev afsløret

Han fik adgang til kvindernes computere, da han arbejdede som it-tekniker for firmaet Rezitech Inc. Udover fejlbeskeden fik han sat en alarm op, der gav ham besked, når ofrene brugte deres computere.

I dag er der dog ikke så meget at le ad for Trevor Harwell.

Han er netop blevet idømt et års fængsel efter fundet af adskillige billeder og videooptagelser af nøgne kvinder på hans computer.

Nummeret blev opdaget, da to af ofrene, der var søstre, bemærkede, at deres webkameraer blinkede uregelmæssigt. De sendte dem til reparation, men fik her den nedslående besked om, at blinkeriet skyldtes den installerede spyware. Det skriver CBS Los Angeles.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S