Brand raserer it-afdeling på Odense Hospital

100 it-medarbejdere må genhuses, og omkostninger i millionklassen venter Odense Universitetshospital efter en brand i it-afdelingens lokaler. Brandårsagen er endnu ukendt.

Artikel top billede

En kraftig, sort røg mødte tidligt i går morges it-medarbejderne på Odense Universitetshospital, da de dukkede op på arbejde.

Det viste sig, at en brand i løbet af natten bogstavelig talt havde lagt arbejdspladsen, der husede 100 it-medarbejdere fra hospitalet såvel som Region Syddanmark, fuldstændigt i sort.

"Det har været en ildebrand i den kælder, hvor vores it-folk holder til. Der har medført betydelige sodskader, og al inventar er ødelagt af et to centimer tykt klistret plastik-sodlag, det vil sige alle skærme, monitorer og computere," fortæller hospitalets direktør Peder Jest, som dog understreger, at det ikke påvirker hospitalets drift.

"Selv om det er meget generende for vores medarbejdere og får store økonomiske konsekvenser, så er det heldigvis ikke der, vores serveraktivitet ligger. Medarbejderne arbejdede fra distancen, så det påvirker ikke driften. Men skaderne har et betydeligt omfang, og de 100 it-medarbejdere skal nu genhuses i forskellige kontorlokaler," fortæller direktøren.

Han forventer, at regningen løber op i millionklassen.

"Det er svært at anslå beløbet, og det afhænger af, hvad der kan rengøres, og hvad der skal udskiftes. Alene rengøringen kræver 20 mand i fire uger. Desuden kan jeg frygte, at fiberforbindelsen til bygningen er røget, og det kan også koste dyrt."

Da hospitalet sammen med Region Syddanmark er selvforsikret, men med en selvrisiko på 20 millioner kroner til hospitalet, forventer direktøren, at hospitalet må klare regningen selv.

"Vi har et budget på 6,5 milliarder kroner, så vi klarer det nok. Men det er en da en uforudset udgift," siger direktøren.

Han er trods alt glad for, at bygningen lå isoleret fra hospitalsbygningen.

På spørgsmålet om hvad der kan være årsag til branden, henviser han til Fyns Politi. Men indtil videre tager hospitalet sine forholdsregler.

"Da vi ikke kender brandårsagen, har vi skærpet opsynet med bygningsmassen," fortæller Peder Jest.

Hos Fyns Politi kan man endnu ikke sige noget om årsagen.

"Vi har teknikere ude på stedet lige nu, som er i gang med deres undersøgelser," fortæller funktionsleder hos Fyns Politi, Mette Hansen.

Hun forventer at kunne fortælle mere om brandårsagen senere i dag.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S