Brand raserer it-afdeling på Odense Hospital

100 it-medarbejdere må genhuses, og omkostninger i millionklassen venter Odense Universitetshospital efter en brand i it-afdelingens lokaler. Brandårsagen er endnu ukendt.

Artikel top billede

En kraftig, sort røg mødte tidligt i går morges it-medarbejderne på Odense Universitetshospital, da de dukkede op på arbejde.

Det viste sig, at en brand i løbet af natten bogstavelig talt havde lagt arbejdspladsen, der husede 100 it-medarbejdere fra hospitalet såvel som Region Syddanmark, fuldstændigt i sort.

"Det har været en ildebrand i den kælder, hvor vores it-folk holder til. Der har medført betydelige sodskader, og al inventar er ødelagt af et to centimer tykt klistret plastik-sodlag, det vil sige alle skærme, monitorer og computere," fortæller hospitalets direktør Peder Jest, som dog understreger, at det ikke påvirker hospitalets drift.

"Selv om det er meget generende for vores medarbejdere og får store økonomiske konsekvenser, så er det heldigvis ikke der, vores serveraktivitet ligger. Medarbejderne arbejdede fra distancen, så det påvirker ikke driften. Men skaderne har et betydeligt omfang, og de 100 it-medarbejdere skal nu genhuses i forskellige kontorlokaler," fortæller direktøren.

Han forventer, at regningen løber op i millionklassen.

"Det er svært at anslå beløbet, og det afhænger af, hvad der kan rengøres, og hvad der skal udskiftes. Alene rengøringen kræver 20 mand i fire uger. Desuden kan jeg frygte, at fiberforbindelsen til bygningen er røget, og det kan også koste dyrt."

Da hospitalet sammen med Region Syddanmark er selvforsikret, men med en selvrisiko på 20 millioner kroner til hospitalet, forventer direktøren, at hospitalet må klare regningen selv.

"Vi har et budget på 6,5 milliarder kroner, så vi klarer det nok. Men det er en da en uforudset udgift," siger direktøren.

Han er trods alt glad for, at bygningen lå isoleret fra hospitalsbygningen.

På spørgsmålet om hvad der kan være årsag til branden, henviser han til Fyns Politi. Men indtil videre tager hospitalet sine forholdsregler.

"Da vi ikke kender brandårsagen, har vi skærpet opsynet med bygningsmassen," fortæller Peder Jest.

Hos Fyns Politi kan man endnu ikke sige noget om årsagen.

"Vi har teknikere ude på stedet lige nu, som er i gang med deres undersøgelser," fortæller funktionsleder hos Fyns Politi, Mette Hansen.

Hun forventer at kunne fortælle mere om brandårsagen senere i dag.

Læses lige nu

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura